Článek
S lidskými papilomaviry (HPV) se během života setká až 80 % populace, přičemž infekce většinou nezpůsobí vážnější problémy a imunitní systém si s ní poradí. Často probíhá bez jakýchkoli příznaků, což znamená, že nakažený člověk může virus nevědomky přenášet na ostatní. HPV virus se přenáší zejména pohlavním stykem, k nákaze ale může dojít také přes kontaminované předměty.
Existuje více než 100 typů HPV, přičemž některé viry způsobují závažná onemocnění, a to nejen ženám, ale také mužům. Patří mezi ně bradavice na kůži, v oblasti genitálií nebo kolem úst, rakovina děložního čípku, konečníku, hrtanu, orofaryngu (ústní části hltanu) nebo penisu.
HPV je velkým rizikem i pro muže
Podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny zemře na rakovinu děložního čípku v Evropě každý rok 25 tisíc žen. I přes dostupnou prevenci v podobě plošného screeningu karcinomu děložního hrdla je u nás každý rok nově diagnostikováno zhruba 800 případů tohoto onemocnění a více než 300 žen na tento zhoubný nádor zemře, uvádí Národní zdravotnický informační portál.
„Doposud se v souvislosti s HPV mluvilo převážně o rakovině děložního hrdla. Muži tak zůstávali stranou pozornosti. Přitom mohou být nejen přenašeči HPV infekce, ale mohou také sami HPV asociovanou rakovinou onemocnět. Vnímám to jako závažné téma, o kterém musíme hovořit. Týká se totiž všech,“ zdůrazňuje místopředseda Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Petr Fifka.
Screening rakoviny děložního čípku
Infekci HPV je přitom možné odhalit včas, a to pomocí cytologického vyšetření v rámci screeningu karcinomu děložního hrdla. Toto vyšetření provádí gynekolog během pravidelných preventivních prohlídek, které by měla každá žena absolvovat jednou ročně. Kromě toho je u žen ve věku 35 let, 45 let a 55 let v rámci gynekologické preventivní prohlídky hrazen i podrobnější HPV test, který i přes negativní výsledek screeningu dokáže včas odhalit změny, jež zvyšují pravděpodobnost vzniku nádoru, a zpravidla je možné je efektivně řešit.
„Díky moderní medicíně a preventivním opatřením existuje reálná šance, že se rakovinu děložního čípku podaří téměř vymýtit,“ věří Eva Leskauerová, lékařka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný, a dodává: „Studie ukazují, že ve státech s vysokou proočkovaností, například v Austrálii, dramaticky klesá výskyt HPV infekcí i předrakovinových změn.“

Infekci HPV je možné odhalit včas pomocí cytologického vyšetření v rámci screeningu karcinomu děložního hrdlaFoto: Kzenon, Shutterstock.com
Očkování chrání (nejen) před rakovinou
Očkování je nejúčinnější prevencí závažných onemocnění, která mohou způsobit lidské papilomaviry. Očkovat by se měli dívky i chlapci ještě před zahájením sexuálního života, tedy před prvním možným setkáním s tímto virem. Právě v tomto období je účinek očkování nejvyšší, vakcína má ale smysl v každém věku.
- V České republice je z veřejného zdravotního pojištění plně hrazena vakcína pro dospívající od 11 let do 15 let (do 15. narozenin). Stačí o něj požádat ošetřujícího pediatra. Potěšující zprávou je, že počet rodičů, kteří se rozhodnou nechat své dítě očkovat, rok od roku roste.
Očkovat se ale mohou nechat i starší lidé, kteří nemají nárok na plnou úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Těm nabízejí zdravotní pojišťovny finanční příspěvek v rámci svých programů prevence.
„Ačkoliv je očkování proti HPV nejúčinnější, je-li podáno před zahájením sexuálního života, v indikovaných případech má smysl jej podat i v dospělosti. Například u žen, které podstoupily konizaci děložního čípku, kdy se z děložního čípku odstraní již postižená tkáň, může očkování zabránit návratu HPV infekce jiného typu, a snižuje se tak riziko vzniku nových nežádoucích změn na děložním čípku,“ vysvětluje lékařka Eva Leskauerová. V případě rakoviny děložního hrdla je podle ní díky očkování možné zabránit až 90 % případů tohoto onemocnění.