Článek
V odborném časopise Nature Communications byly letos v březnu zveřejněny výsledky znepokojivého bádání vědců z Kalifornské univerzity v San Diegu a Pittsburské univerzity. Podle nich mohou gelové nehty zvyšovat riziko rakoviny.
Problémem jsou UV nebo LED lampy, pod nimiž se laky suší. Badatelé se domnívají, že jejich působení může poškodit DNA a zapříčinit v buňkách vznik mutací spojených s rizikem rakoviny.
Jak může manikúra souviset s rakovinou
Zatímco běžný lak vydrží v průměru dva až tři dny, gelová manikúra slibuje šarm a lesk až na tři týdny. Háček je v tom, že po nanesení gelového nehtu je nutné výsledek ztvrdit ve speciální sušičce opatřené ultrafialovým nebo LED světlem. Gelový lak se nanáší několikrát a každá vrstva musí být tímto způsobem zpečetěna po dobu zhruba 30-60 sekund.
A právě zmíněný finální krok je podle autorů výše zmiňované studie zodpovědný za zvýšené riziko vzniku rakoviny kůže. Protože v době, kdy ruka s nehty pobývá v sušičce, je kůže vystavována působení škodlivých UVA paprsků, které pronikají hluboko do kůže, a hrají tak roli nejen při jejím předčasném stárnutí a zvýšeném výskytu vrásek a pih, ale i při zvyšování rizika vzniku rakoviny.
Co vědci zjistili
Odborníci vystavili buňky myší a lidí ultrafialovému záření, které vydávají sušičky nehtů. Ukázalo se, že po jediném 20minutovém vystavení zemřelo 20–30 procent buněk a po třech po sobě jdoucích expozicích až 65–70 procent buněk.
A i když autoři studie nedošli vyloženě k závěru, že sušičky nehtů musí nutně zvyšovat riziko rakoviny (pro potvrzení by bylo nutné provést rozsáhlé epidemiologické pátrání, které by odhalilo obecné změny v riziku rakoviny u širšího vzorku populace), je podle nich jasné, že buňky negativně ovlivňují a poškozují DNA s každým dalším vystavením víc a víc. To vede ke vzniku nebezpečných mutací. A vědci pozorovali u pacientů s rakovinou totožné vzory mutací jako v buňkách vystavených působení sušiček na nehty.
Jak snížit riziko a nevzdat se gelových nehtů
Ačkoliv gelová manikúra pravděpodobně sama od sebe rakovinu kůže nezpůsobí, pravidelné podstupování jednou až dvakrát měsíčně po dobu několika let může postupně pokožku oslabovat a činit ji náchylnější ke zhoubným změnám.
Musíte se proto vzdát oblíbené manikúry? Podle některých dermatologů ne, jen je třeba dávat si pozor – doporučují zakrývat si ruce a prsty oděvem s ochranným ultrafialovým faktorem (UPF), ať už půjde o rukavice s odříznutými špičkami, o košili nebo šátek. Na ruce také můžete nanést krém s ochranným faktorem SPF 30 nebo vyšším.
Proč si nehty radši jen nalakovat
Jiní lékaři, jako například Marie Finsterlová, dermatoložka z Čáslavi, ale mají odlišný názor. „Osobně jsem zastáncem toho gelovou manikúru nepodstupovat,“ říká s tím, že ochrana prstů a rukou opalovacím přípravkem má své limity, především neochráníte nehtová lůžka samotná. „I pod nehty se může vyskytnout melanom, který bývá v těchto lokalitách velmi zhoubný,“ vysvětluje.
„Na druhou stranu alespoň něco – chránit kůži rukou opalovacím přípravkem jako součást prevence před předčasným stárnutím kůže rukou a v samém důsledku před dalšími kožními nádory je vkladem do budoucnosti zdravé pokožky,“ uzavírá.
Co tedy s tím? Riziko budete muset nejspíš zvážit samy, dermatologové se ale většinou shodují v tom, že když už gelovou manikúru podstupovat, tak alespoň s ochranou opalovacím přípravkem.
Odborná garance, konzultace: MUDr. Marie Finsterlová, dermatoložka Čáslav