Článek
Během chřipkové sezony, která obvykle trvá od prosince do března, se nakazí něco mezi 5 až 15 % populace. O epidemii se mluví ve chvíli, kdy počet nemocných přesáhne hranici 1 600 až 1 700 na 100 tisíc obyvatel. „V aktuální chřipkové sezoně (do 7. února) bylo hlášeno celkem 235 klinicky závažných případů chřipkové infekce vyžadujících hospitalizaci v režimu intenzivní péče, z nichž 54 osob následkům infekce bohužel podlehlo,“ uvedl MUDr. Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.
Je letošní chřipka jiná či horší?
„Takovou chřipku jsem ještě nezažil, myslel jsem, že umřu!“ Právě takový pocit mají nyní mnozí nemocní. Ale podle odborníků se aktuální chřipka nijak nevymyká, jen současně kolují typy A a B, které jinak nastupují po sobě. Pocit, že je letošní chřipka jiná a horší, mají většinou ti, kdo nemoc neměli léta a nepamatují si její průběh.
Lidé jsou totiž zvyklí všechny zimní virózy a běžná nachlazení považovat za chřipku, přitom ale může jít o jiné respirační onemocnění. Chřipka je charakteristická horečkou i nad 38 °C, bolestí celého těla a oslabením, které nedovolí vstát z postele. Nastupuje přitom velmi rychle, a to většinou 3 až 5 dní poté, co jste se nakazili.
Proč přichází chřipka v zimě a odkud se bere?
Pokud se proces množení, mutace a šíření chřipkového viru hodně zobecní, pak se dá říct, že z hlavních hostitelů, tedy vodních ptáků (Přenáší se ptačí chřipka na lidi?) a prasat, ve kterých se míchají a mutují, přeskočí na člověka a rychle se šíří.
Proč se chřipka vrací v zimě? Vliv na to má fakt, že jsou lidé častěji zavření v místnosti, a virus se tedy snadněji přenese na všechny kolem. Před pár lety ale vědci také zjistili, že chlad a mráz snižují schopnost nosní sliznice viry zastavit dřív, než se dostanou dál do těla.
Jaký typ chřipky vás skolil?
Pokud se chřipkou nakazíte, pak většinou není důležité zjišťovat, zda byl původcem typ viru A nebo B. Obecně se říká, že B může mít u zdravých dospělých lehčí průběh a horší u dětí. S typem A by to mělo být obráceně, ale vždy záleží na celkovém zdravotním stavu nemocného a síle jeho imunity. Pro léčbu jako takovou není určení typu zásadní, ani pokud jste byli očkováni: Vakcína by měla chránit před oběma typy.
Jaké závažné potíže může chřipka způsobit?
Onemocnění se v počátcích projevuje suchým dráždivým kašlem, bolestí hlavy, kloubů a svalů, bolestí v krku, horečkou, celkovou únavou, slabostí a vyčerpaností. „U nekomplikovaných případů onemocnění trvá 4–7 dní. U dětí se chřipka může projevit zánětem středního ucha nebo vedlejších dutin nosních. U starších, oslabených nebo chronicky nemocných často dochází ke komplikacím v podobě zánětu plic nebo zánětu srdečního svalu, což může ohrožovat život,“ uvedla MUDr. Dana Taclová, vedoucí protiepidemického oddělení pro okresy Praha-východ a Praha-západ.
Chřipka může i zabíjet
Chřipka neohrožuje jen oslabené a nemocné. Ani zdraví lidé by ji neměli přecházet! Už od od prvních příznaků je důležité dodržovat klid na lůžku. Zcela nevhodné jsou náročnější fyzické aktivity (či jakékoliv jiné vysilování organismu), saunování a pití alkoholu. Virus proniká i do plicní či srdeční tkáně a při velké námaze může způsobit závažné, až život ohrožující stavy. Důležité je chřipku vyležet až do úplného uzdravení, protože virem oslabené sliznice mohou být následně napadeny bakteriemi způsobujícími třeba zápal plic.
- Kdy se obrátit na lékaře? Pokud máte dlouho vysokou horečku, potíže s dýcháním (promodrávání), cítíte se zásadně oslabeni a stav se nelepší.
- Kdo je nejohroženější? Děti do roka věku, senioři, chronicky nemocní (hlavně lidé s nemocemi srdce), onkologičtí pacienti, diabetici a také obézní.
Jak se chovat během chřipkové epidemie?
Během chřipkové epidemie byste měli být opatrní a sledovat vývoj situace. „Potřebná protiepidemická opatření jsou v kompetenci jednotlivých krajských hygienických stanic, které je nastavují podle aktuální situace v daném kraji. Apeluji ale na dodržování respirační hygieny, častou a důkladnou hygienu rukou a vzájemnou ohleduplnost. Rouškami a respirátory lze chránit nejen sebe před infekcí, ale i zamezit jejímu dalšímu šíření. Využívejme ochranu úst a nosu i tam, kde to přímo nenařizují lokální opatření, určitě ale v zařízeních zdravotních a sociálních služeb,“ připomíná hlavní hygienička MUDr. Barbora Macková.
Ochrání vás očkování proti chřipce?
Vakcína proti chřipce se vyrábí každý rok na základě aktuálních odhadů odborníků a má chránit před kmeny virů, které budou dle prognózy v sezoně dominovat. Je projektována, aby ochránila právě na jednu sezonu, a nezaručuje, že neonemocníte, nicméně chrání proti závažnému průběhu nemoci. Jestliže tedy máte jakýkoli zdravotní problém, který by mohl způsobit vážné komplikace ve spojení s chřipkou, měli byste se nechat očkovat. „Od 1. září 2024 podstoupilo očkování proti chřipce 730 tisíc osob,“ informoval Matyáš Fošum, ředitel Odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví a zástupce hlavní hygieničky. Ideální dobu na očkování jste pro tuto chřipkovou sezonu ovšem už propásli.
Chřipka
- Popis – Vážné virové onemocnění, které napadá především dýchací cesty.
- Příznaky – Náhlý nástup, horečka, zimnice, bolesti hlavy a kloubů, silná slabost a únava, nevolnost, suchý kašel, škrábání v krku, rýma.
- Léčba – Klid na lůžku a tišení příznaků pomocí léků s paracetamolem, zábalů atd. Antibiotika na virózu nezabírají a nasazují se až v případě komplikací (zápal plic, zánět průdušek).
- Inkubační doba – Jeden až čtyři dny, nemocný je infekční (nakažlivý) až 10 dní.
- Smrtnost – U sezonní chřipky v ČR přibližně 0,1 procenta.
- Prevence - Očkování, ochrana před kapénkovou infekcí, dodržování základních hygienických pravidel (mýt si ruce, nesahat si na obličej, větrat).