Hlavní obsah

Doplatky za léky nově hlídají lékárníci. Jak to probíhá? Pro pacienty je to pohodlnější

Foto: Drazen Zigic, Shutterstock.com

Foto: Drazen Zigic, Shutterstock.com

Pohodlnější to mají od ledna všichni, kdo za své léky na předpis musejí něco doplácet. Zákonem stanovený limit doplatků, tedy souhrn toho, co sami zaplatí a co jim zdravotní pojišťovna vrátí, nehlídají oni, ale lékárna. Jak to v praxi vypadá?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Aby doplatky za lékařem předepsané léky nezruinovaly chronicky nemocné, jsou stanoveny limity toho, co pacienti hradí ze své kapsy a co platí zdravotní pojišťovny. Ty až dosud hlídaly, zda nebyl tento limit překročen, a když ano, tak přeplatek vrátily. Rok 2025 ale přinesl pro pacienty i pojišťovny příjemnou změnu.

Jak se vyznat v doplatcích za léky

I když se o doplatcích hodně mluví, ne všichni se v nich vyznají. Takže na úvod upřesnění: vše řečené se týká jen započitatelných doplatků, což rozhodně není všechno, co v lékárně zaplatíte! Doplatek je část ceny léku, kterou nehradí veřejné zdravotní pojištění, ale jde za vámi. Tato částka se může nejen lékárnu od lékárny, ale také přípravek od přípravku lišit. Aby se nastavil nějaký společný bod, byl v každé skupině léků vybrán ten nejlevnější, který má i nejnižší doplatek. A právě tento nejnižší doplatek se stává tím započitatelným u všech ostatních.

Není to tedy tak, že byste po překročení limitu neplatili už vůbec nic. Odečte se jen onen započitatelný doplatek. „Pokud si tedy pacient jde například vyzvednout léčivý přípravek s doplatkem 40 Kč, přičemž započitatelný doplatek je stanoven na 30 Kč, doplácí v lékárně 10 Kč,“ vysvětluje prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

  • O tom, kolik se z ceny přípravku uhradí z veřejného zdravotního pojištění, rozhoduje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Kdyby vás zajímalo, zda je, nebo není váš lék hrazen z veřejného zdravotního pojištění a jaký započitatelný doplatek má, případně jaký maximální příplatek si na něj mohou účtovat lékárny, najdete to na webu SÚKL.
Foto: Dusan Petkovic, Shutterstock.com

Doplatky za léky nově hlídají lékárníciFoto: Dusan Petkovic, Shutterstock.com

Jak zjistíte, kolik už jste zaplatili

Přehled, kolik jste za doplatky dali, má lékárník. A buď doplatek bude chtít po vás, nebo ho naúčtuje zdravotní pojišťovně. Hlídat si to můžete i sami přes aplikaci eRecept, nebo lze v lékárně požádat o aktuální výpis.

  • Pozor: Do limitu se počítají jen započitatelné doplatky za léky na předpis, nikoli za ty volně prodejné, které veřejné zdravotní pojištění nehradí vůbec.

Výše ochranného limitu pro pacienty

Věk klientaOchranný limit
Děti do 18 let včetně1 000 Kč
Dospělí ve věku 19–64 let5 000 Kč
Dospělí ve věku 65–69 let1 000 Kč
Dospělí starší 70 let500 Kč
Invalidita 2. a 3. stupně bez ohledu na věk500 Kč

Jak požádat o přeplatek za rok 2024

Rok 2024 byl poslední, kdy přeplatky za léky vracely zdravotní pojišťovny až po sečtení toho, co jste skutečně zaplatili. Většinou se tak dělo do 60 dnů od ukončeného čtvrtletí. Za loňský rok to bude ještě probíhat stejně. „Přeplatky zašleme automaticky převodem na účet nebo poštovní poukázkou do 1. března, klienti si o ně žádat nemusí. Výše minimálně vyplácené částky překračující ochranný limit je stanovena na 200 Kč,“ vysvětluje tisková mluvčí VZP Viktorie Plívová. Právě náklady spojené s administrativou a zasíláním přeplatků byly pro pojišťovny stále nákladnější, takže teď ušetří.

  • Pohodlnější to bude i pro pacienty: nemusíte platit nic navíc a pak čekat na vrácení přeplatku. „Neznamená to, že po dosažení ochranného limitu nebudou pacienti léky vůbec doplácet. Změna se týká skutečně pouze započitatelných doplatků, ostatní doplatky budou pacienti hradit i nadále,“ upozorňuje Aleš Krebs.

Načítám