Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Když vám někdo oznámí, že drží dietu, většinou to je ve spojení se snahou zhubnout. Ale upravený režim stravování můžete volit i z mnoha dalších důvodů – třeba právě ze zdravotních. Dieta se od běžné stravy liší většinou omezeným nebo naopak zvýšeným příjmem určitých potravin či živin.
Nejznámější druhy diet posledních let
Mezi nejpopulárnější diety posledních pár desítek let patří:
- Raw strava – jde o konzumaci potravin upravených jen tak, aby teplota přípravy nepřesáhla 42 °C (někdy se uvádí 45 °C). Skládá se hlavně z ovoce, zeleniny, semínek, oříšků, luštěnin a obilovin – ty jsou pak jen naklíčené, nikoli vařené. Problém může nastat v důsledku nedostatku bílkovin, železa, některých vitaminů, hlavně B12, což může oslabovat kosti. Je zapotřebí si tedy dát pozor na skladbu potravin a paradoxně i na kalorickou hodnotu raw stravy, neboť velká konzumace ořechů, datlí, avokáda a podobně znamená vysoký příjem tuku, byť rostlinného původu.
- Bezlepková dieta – původně určená pro lidi s celiakií, tedy s nesnášenlivostí lepku. Odstraňuje z jídelníčku všechny obiloviny, které lepek obsahují, tedy pšenici, ječmen a žito. Časem se stala populární i u těch, kteří celiakií netrpí a mají za to, že díky omezení lepku se jejich tělo pročistí, a oni tak zhubnou. Nevýhodou je omezený sortiment potravin a také finanční náročnost.
- Ketogenní dieta – je založená na velmi nízkém příjmu sacharidů a vysokém příjmu tuků, což vede k tomu, že tělo začne spalovat tuky jako hlavní zdroj energie (ketóza). Její alternativou je Atkinsova dieta, která nařizuje minimální příjem sacharidů, tedy vylučuje i ovoce, dokonce i některou zeleninu, naopak tuku lze sníst neomezeně. U keto diet může dojít k poklesu váhy hlavně odvodněním, ale často je doprovází i bolesti hlavy, zácpa a únava. Další variací je Dukanova dieta, která omezuje kromě sacharidů i tuky a preferuje potraviny bohaté na bílkoviny – těch lze jíst neomezeně. Přesně stanovuje potraviny, jež se jíst mohou a které jsou nepřípustné. Co si o ketogenní dietě myslí odborníci?
- Paleo dieta – jeden z druhů nízkosacharidové diety, zaměřuje se na průmyslově nezpracované potraviny. Vylučuje pečivo či přílohy a klade důraz na maso, ryby, vejce, ořechy a zeleninu v jakémkoli množství. Většinou vede k úbytku na váze, ale přílišné dávky masa mohou zvyšovat riziko rakoviny tlustého střeva a také dietu prodražují.
- Krabičková dieta - jde o dietu, při které konzumujete předem připravené porce jídla, jež dodávají firmy specializující se na zdravé stravování. Výhodou krabičkové diety je pohodlí a návyk na pravidelnou stravu, nevýhodou většinou vyšší cena a někdy i nižší dostupnost, pokud žijete mimo větší města.
Šílené diety, které naštěstí patří minulosti
Že byli lidé ochotni podniknout cokoli, aby snížili svou hmotnost, dokladují i diety, které byly v minulosti velmi populární. Dnes se nad nimi většinou spíš zarazíme a jen nevěřícně zakroutíme hlavou, že jim někdo věřil.
Tasemnicová dieta
Jejím principem bylo spolknout pilulku nebo rovnou larvu tasemnice, která se ve střevech živila tím, co člověk snědl. Na jeho výživu se tudíž nedostalo a on ztrácel na váze. V ideálním případě měla tasemnice v klidu opustit tělo, ale lékaři varovali, že to není vždy tak snadné a zbavit se parazita může být náročné. Nakonec dokonce hrozí i podvýživa.
Arzeniková dieta
V devatenáctém století už kvetl byznys s přípravky na hubnutí a došlo dokonce i na použití arzeniku. Měl urychlit metabolismus – ovšem málokdo věděl, že hubnoucí přípravky tuto nebezpečnou látku obsahují a že hrozí otrava, pokud by jich užívali větší množství.
Octová dieta
Propagátorem octové diety byl známý básník Lord Byron, který tvrdil, že pročištění organismu popíjením octa a konzumací brambor namočených v octu nebo rýže vyčistí střeva a vede k hubnutí. Bohužel to vedlo spíš ke zvracení a průjmu, ale i tak ho mnozí následovali.
Spací dieta
V 60. letech 20. století se objevila spací dieta – tu prý prosazoval pro změnu Elvis Presley. Vycházela z logické úvahy – čím déle spíte, tím méně jíte, takže šlo o to prospat co největší část dne, což bylo bohužel neslučitelné nejen s prací, ale i s životem vůbec.
Co to je dieta?
Dieta je speciálně upravený jídelníček. Při dietě jsou většinou stanovena pravidla, co a kolik toho lze jíst a co nejíst vůbec, nebo výjimečně. Je také stanoven cíl, ať to je hubnutí, zlepšení zdravotního stavu nebo třeba fyzické kondice.
Běžná strava se řídí většinou vašimi chuťovými preferencemi, dostupností potravin, kulturními zvyklostmi a někdy i finančními možnostmi, dieta je oproti tomu kontrolovaným způsobem stravování, který se může časem změnit na nový životní styl.
Proč se drží diety: Důvody
- Zdravotní důvody: Lékař vám může předepsat dietu jako součást léčby mnoha zdravotních obtíží či chorob – například poté, co vám vyšly špatně jaterní testy, při zjištění, že máte potíže se žlučníkem, ale třeba i po odhalení celiakie. Variant a možností je mnoho a vždy se vyplatí se o pravidlech takové diety s lékařem nebo dietní sestrou pobavit a vyjasnit si, co je třeba dodržovat. Dieta podmíněná zdravotním stavem je většinou součástí léčby nebo prevence a neradno ji jakkoli obcházet nebo ji nedodržovat.
- Životní styl: Ačkoli jsou diety brány často jako něco „dočasného“, mnoho lidí změní svůj životní styl, tedy i stravování, dlouhodobě, nebo dokonce natrvalo. Může jít o vegetariánství či veganství, ale také o preferenci zdravých potravin či soustředění se na co nejméně průmyslově zpracované potraviny.
- Hubnutí: Asi nejběžnější důvod pro dodržování diety je právě snaha zhubnout. Základem je většinou kalorický deficit, tedy snížení příjmu energie a současně zvýšení jejího výdeje, například sportem či pohybem jako takovým.