Hlavní obsah

Diabetiky ohrožuje častěji mrtvice a infarkt. Dá se tomu předcházet

Foto: Ahmet Misirligul, Shutterstock.com

Foto: Ahmet Misirligul, Shutterstock.com

Asi milion lidí v ČR má potvrzenou cukrovku a další desetitisíce ji sice mají, ale zatím o tom nevědí. Přitom je zásadní, aby byla včas odhalena a léčena. Souvisí s ní totiž i další velmi vážné choroby, a to hlavně kardiovaskulární onemocnění, tedy riziko mrtvice nebo infarktu. Na dnešek připadá Světový den diabetu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Diabetes 2. typu patří mezi civilizační onemocnění, jehož vznik lze výrazně ovlivnit životním stylem. Je třeba ho co nejdřív diagnostikovat a léčit nejen proto, aby dál nepoškozoval zdraví, ale také proto, aby se nezvyšovalo riziko vzniku dalších závažných onemocnění, která s ním souvisí. A jde o zásadní ohrožení, protože až 80 % pacientů s cukrovkou trpí i kardiovaskulárním onemocněním a mozková mrtvice nebo infarkt je postihuje dvakrát častěji než ostatní populaci.

Světový den diabetu

Světový den diabetu si připomínáme vždy 14. listopadu. Jde o den narození kanadského lékaře Fredericka Bantinga, který objevil léčebné účinky inzulinu. Poprvé se toto datum dostalo do kalendáře světových dnů při příležitosti 100. výročí jeho narození. Frederick Banting dostal za svůj objev (spolu s Johnem Macleodem) v roce 1923 Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

Proč postihne diabetiky častěji mrtvice a infarkt?

Důvodem, proč jsou diabetici 2. typu ohroženější právě kardiovaskulárními chorobami, je to, že vyšší hladina cukru v krvi poškozuje cévy a podporuje rozvoj aterosklerózy, tedy jejich zúžení a tvrdnutí. Podle lékařů má aterosklerózu devět z deseti diabetiků. „Čím déle má člověk diabetes 2. typu, tím vyšší je pravděpodobnost problému s cévami nebo srdcem. A právě nemoci srdce jsou nejčastější příčinou úmrtí v ČR. Je tedy třeba, aby součástí kardiovaskulární prevence u pacientů s diabetem 2. typu byla léčba, která chrání jejich srdce a cévy,“ říká profesor Michal Vrablík z VFN a III. interní kliniky 1. LF UK.

Mozek diabetiků je ohroženější mrtvicí, kterou způsobuje ucpání cévy v mozku – toto riziko je u lidí s cukrovkou asi 2,5krát vyšší než u zbytku populace právě proto, že jejich cévy nefungují správně. „Cévní mozková příhoda je jednou z nejzávažnějších komplikací diabetu. Až třetina lidí, kteří ji prodělali, má cukrovku. Poškození cév se přitom může objevit ještě před samotným vznikem diabetu – už lidé s takzvaným prediabetem jsou v rizikové skupině. Proto je prevence naprosto zásadní,“ upozorňuje docent Aleš Tomek, primář Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Cévní mozková příhoda postihuje diabetiky až dvaapůlkrát častěji než běžnou populaci.Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Nové léky sníží tlak i hmotnost

Poslední léta přinesla do léčby diabetu 2. typu a souvisejících komplikací nové léky, které pomáhají nejen se samotnou cukrovkou, ale i zmíněnými komplikacemi. „Účinně snižují nejen hladinu krevního cukru, ale také chrání cévy, srdce, mozek i ledviny. Pomohou snížit krevní tlak, ale i hmotnost a hodnoty tuků, takže vylepšují rizikový profil pacienta,“ vysvětluje profesor Martin Prázný, vedoucí lékař Diabetologického centra VFN v Praze a předseda České diabetologické společnosti.

Zatím je využívá asi 15 % pacientů, ale odhaduje se, že by u vysoce rizikových pacientů s diabetem 2. typu mohly zabránit až 8,5 tisíci komplikací ročně. Znamenalo by to nejen zlepšení kvality života pacientů, ale také roční úsporu přibližně 412 milionů Kč zdravotnímu systému.

Prevence i v rukách pacienta

Kvůli tomu, že cukrovka ovlivňuje celkové zdraví, je potřeba, aby na její léčbě spolupracovali diabetologové s kardiology a dalšími odborníky. Ovšem neobejde se to ani bez spolupráce pacientů, a to na prevenci i následné léčbě. „Diabetes je jednou ze zásadních zdravotních komplikací, která ukazuje na mimořádnou důležitost primární prevence a dlouhodobého důrazu na zdravý životní styl každého z nás,“ konstatuje MUDr. Barbora Macková, ředitelka Státního zdravotního ústavu. Půl hodiny pohybové aktivity denně, např. rychlejší chůze, jízda na kole nebo práce na zahradě, to všechno snižuje riziko diabetu až o 30 %.

Prevenci pomáhá i nekouřit, pít neslazené nealkoholické nápoje, ideálně vodu, a dodržovat pestrou stravu doplněnou o dostatek ovoce a zeleniny.

Diabetes v číslech

  • Podle Mezinárodní diabetologické federace (IDF) bylo v roce 2021 na světě více než 500 milionů pacientů s diabetem, z toho 44 % o své diagnóze nevědělo.
  • Do roku 2045 bude diabetiků asi 800 milionů.
  • V České republice má diabetes přibližně 1 milion lidí, z nichž drtivá většina trpí diabetem 2. typu. „Výskyt stoupá i ve středních věkových skupinách,“ uvádí MUDr. Marie Nejedlá, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ.
  • V současnosti je diabetes jednou z nejčastějších příčin úmrtí v ČR, v souvislosti s ním zemře ročně více než 20 tisíc pacientů.
  • Cukrovka také představuje obrovský výdaj v rámci zdravotnictví, spolkne přes 40 miliard korun ročně. Nejvyšší náklady přitom připadají nikoli na léčbu onemocnění, ale na léčbu komplikací, které diabetes provázejí.

Načítám