Článek
S neplodností, tedy neschopností počít přirozenou cestou dítě během 12 měsíců, se u nás podle lékařů potýká každý pátý pár a tento trend má bohužel stoupající tendenci. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) vyhledá celosvětově asi 15 % párů v plodném věku lékařskou pomoc z důvodu neplodnosti, obvykle přibližně po dvou letech neúspěšného snažení o potomka.
Díky možnostem moderní medicíny lze dnes celou řadu příčin ženské neplodnosti, i příčin na straně mužů, úspěšně řešit, někdy je ovšem léčba velmi psychiky, časově i finančně náročná a úspěch na sebe může nechat dlouho čekat.
Dárcovství vajíček funguje již téměř 30 let
Jednou z metod asistované reprodukce, která může některým ženám pomoci k vytouženému těhotenství, je právě dárcovství vajíček (oocytů). Zejména pro ženy, jež trpí poruchou tvorby vlastních vajíček nebo imunologickým problémem, je leckdy jedinou možností k početí dítěte a založení rodiny. První úspěšné těhotenství s využitím darovaných vajíček je ve světě známé z již roku 1984.
V České republice byl program dárcovství vajíček a embryí zahájen v roce 1997, první miminko z darovaného vajíčka se narodilo o dva roky později. Nejde tedy o nijak novou a neprobádanou metodu, naopak, celý proces prošel během téměř třiceti let obrovským vývojem a dnes jde o poměrně běžný způsob léčby neplodnosti. Přesto o této lékařské metodě kolují stále mnohé zavádějící mýty a zvěsti nezakládající se na pravdě. Které jsou zdaleka nejrozšířenější?
Mýtus č. 1: Ženy darují vajíčka jen pro peníze
Motivací žen darovat vlastní vajíčka může být samozřejmě finanční kompenzace, mnohé z nich se ale pro tento krok rozhodnou jednoduše proto, že touží pomoci méně šťastným ženám, které nejsou schopné ze zdravotních důvodů počít dítě přirozenou cestou. Jako dárkyně často přicházejí ženy, jež se s neplodností setkaly u svých příbuzných či kamarádek a vidí, že darované vajíčko může být spásným řešením. Své dárcovství tedy vnímají primárně jako pomoc a finanční kompenzace pro ně hraje až druhotnou roli.
Mýtus č. 2: Darování vajíček je zdravotním rizikem
Mezi ženami existují mnohdy velké obavy týkající se zdravotních dopadů procesu darování (u dárkyň) nebo i kvality darovaných vajíček (u příjemkyň). Znervózňuje je, že netuší, od koho vajíčko pochází a zda je s ním vše v pořádku. Kritéria pro darování vajíček jsou ošetřena zákonem, který určuje věkové mantinely, anonymitu a absolvování nezbytných vyšetření.
„Dárkyní se může stát žena ve věku 18 až 35 let, jejíž BMI není vyšší než 32 a genetické a gynekologické testy a vyšetření sexuálně přenosných nemocí nevykazují patologické hodnoty. Pokud se pro darování oocytů žena rozhodne, je důkladně vyšetřena, což je i pro ni samotnou velkým přínosem,“ vysvětluje lékařka Milada Brandejská, odbornice v oblasti reprodukční medicíny a asistované reprodukce a medicínská ředitelka kliniky asistované reprodukce Europe IVF.
Mýtus č. 3: Dárkyně vajíček mají pak samy problém s otěhotněním
Toto tvrzení se nezakládá na pravdě. Pokud žena daruje vajíčka jednou, odběr se nijak významně neprojeví na celkovém počtu folikulů (což jsou tekutinou naplněné struktury ve vaječnících, které obsahují vajíčka). Nemusí se tedy bát, že by jí vajíčka „nezbyla“. Některé ženy přicházejí darovat své pohlavní buňky opakovaně - a u těch je vždy různými testy kontrolována jejich ovariální rezerva.
Pro zdravé ženské tělo darování vajíček neznamená vyčerpání zásob, které v budoucnu mohou chybět při snaze otěhotnět přirozenou cestou. „Před zahájením celého procesu lékař ordinuje vyšetření zaměřená na stav ovariální rezervy dárkyně, takže není třeba mít obavy z vyčerpání zásob,“ uvádí lékařka Milada Brandejská.
Mýtus č. 4: Odběr vajíček je velmi bolestivý
Prvním krokem celého procesu je synchronizace menstruačního cyklu dárkyně a příjemkyně vajíček, což se provádí většinou pomocí hormonální antikoncepce. Stimulace hormony v injekční formě začíná druhý den menstruačního cyklu a trvá 7 až 9 dnů. Odběr vajíček se provádí v krátké celkové anestezii, a to mezi 12. a 15. dnem menstruačního cyklu. Žena tak necítí vůbec žádnou bolest. Bezprostředně po odběru vajíček některé ženy udávají tlakovou bolest v podbřišku a hodnotí ji jako slabé menstruační křeče. Zhruba za dvě hodiny po zákroku může dárkyně odejít domů.
Dárcovství vajíček
- Darování vajíček je v České republice zcela legální a dobrovolné a je založeno na principu anonymity mezi dárkyní a příjemkyní darovaných vajíček a mezi dárkyní a dítětem narozeným z darovaných vajíček.
- Budoucím rodičům jsou poskytnuty základní informace o povahových rysech, zálibách a vzdělání dárkyně s cílem zajistit, aby se jim dítě fyziognomicky co nejvíce podobalo.
- Výběr dárkyně probíhá pod přísnými kontrolami, žena tak nemusí mít žádné pochybnosti ohledně průběhu dárcovství pohlavních buněk.
- Darování vajíček má některé výhody v porovnání například s adopcí, jako alternativní cestou k potomkovi. Kromě jasného genetického příspěvku otce (50 %) přináší matce možnost ovlivňovat výživu a zdraví svého dítěte již před narozením.