Hlavní obsah

Vrásky, akné a tmavé skvrny. Tohle dělá cukr vaší pleti! Příliš sladkého ničí nejen postavu, ale i obličej

Foto: RossHelen, Shutterstock.com

Foto: RossHelen, Shutterstock.com

Přemáhá vás často chuť na sladké a sníst na posezení tabulku čokolády není žádný problém? Přemíra cukru v jídelníčku nemá vliv jen na ručičku váhy, ale také na pokožku. Může prohlubovat vrásky i zhoršovat akné a urychlovat celkové stárnutí pleti.

Článek

O cukru se často hovoří jako o bílém jedu. Samozřejmě vás doopravdy neotráví, ale ani vám neprospěje. I tady platí – všeho s mírou. Pokud si dopřáváte pravidelnou dávku sladkostí několikrát denně, koledujete si o velké zdravotní problémy. A není řeč jen o obezitě a zkažených zubech, ale také o nepříjemných problémech s kůží. Jaký vliv má cukr na pleť?

Kolik cukru je moc?

Cukry a sacharidy nejsou to samé. I proto je na potravinách často uvedeno „sacharidy (z toho cukry)“. První položka informuje o celkovém obsahu sacharidů, druhá o obsahu jednoduchých cukrů, což jsou sacharidy, které mají sladkou chuť ,a glukóza z nich rychle přechází do krve. Kolik cukru denně zkonzumovat? Přesné množství je individuální, ale nemělo by přesáhnout 50 g za den.

„Pro lepší představu, 50 gramů cukru představuje svačinka v podobě 150 gramů bábovky či jedno balení jogurtového koktejlu a 30gramová müsli tyčinka nebo 1 250 mililitrů ochucené minerální vody. A to tedy není žádné velké mlsání. U dětí by měl přidaný cukr tvořit méně než 25 gramů na den, což jsou asi čtyři rovné kávové lžičky cukru,“ vysvětluje Kateřina Ondrušová, vrchní sestra Oddělení léčebné výživy FN Brno.

Foto: alinabuphoto, Shutterstock.com

Dát si jednou za čas koblihu rozhodně není nic, co by vám uškodilo. Se sladkým se to ale nesmí přehánět!Foto: alinabuphoto, Shutterstock.com

Jaký vliv má cukr na pleť? Zásadní!

Kůže je největší orgán lidského těla, takže asi nikoho nepřekvapí, že to, co jíte, se může na jejím stavu značně odrážet. Co všechno příliš mnoho cukru ovlivňuje?

1. Může urychlit známky stárnutí

Co se týče stárnutí, cukr má výrazný vliv na pokožku prostřednictvím glykace. „Jedná se o proces, při kterém se molekuly cukru vážou na proteiny, lipidy nebo nukleové kyseliny. Výsledkem je to, čemu se říká konečné produkty pokročilé glykace, které mohou poškodit kolagenová a elastinová vlákna v kůži,“ vysvětluje texaský dermatolog Stanley Tyler Hollmig. A to se pak odráží na rychlejším stárnutí pleti. Kromě toho může glykace zvýšit tvorbu volných radikálů – a i ty pokožku poškozují. To všechno dohromady vede k rychlejší ztrátě elasticity kůže a dřívější tvorbě vrásek, celá tvář pak působí mdle a unaveně.

2. Může podporovat akné

I akné, se kterým se dost možná potýkáte celý život, může souviset s množstvím cukru ve stravě. Studie ukázaly, že vysoký příjem sacharidů a potravin s vyšším glykemickým indexem má vliv na vznik a zhoršování tohoto nepříjemného kožního onemocnění. Organismus na sacharidy ve stravě reaguje tvorbou inzulinu. A když je ho moc, může to ovlivnit hladiny androgenních (mužských) hormonů. Příliš sladkostí má také vliv na produkci růstových faktorů – a i ty někdy podporují tvorbu androgenů. A právě tyto hormony mimo jiné stimulují vytváření kožního mazu, tedy přispívají k propuknutí či horšímu průběhu akné.

Foto: maxbelchenko, Shutterstock.com

Na tvorbě akné se podílí i skladba jídelníčku. Zhoršovat ho může právě i vysoký příjem jednoduchých cukrůFoto: maxbelchenko, Shutterstock.com

3. Pigmentové skvrny

Konečné produkty pokročilé glykace mohou také negativně ovlivnit proces pigmentace, což vede k tvorbě tmavých skvrn. Tento jev může být výraznější u lidí s tmavší pletí, ale nevyhýbá se ani blondýnám nebo zrzkám. Dnes už je pro mnoho žen samozřejmé používat ochranný krém s SPF každý den, pokud se však zároveň nezamyslíte nad skladbou svého jídelníčku, dost možná to proti tvorbě pigmentových skvrn nebude stačit.

Jak pomoci pleti bojovat s cukrem

Aby se co nejvíc minimalizoval negativní dopad cukru na pleť, je samozřejmě nejlepší omezit jeho konzumaci (sladkosti, sladké nápoje). Vhodné je přijímat dostatečné množství tekutin, které snižují koncentraci glukózy v krvi a pomáhají v kůži udržovat vlhkost. Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na antioxidanty, které bojují s volnými radikály a pomáhají zpomalovat předčasné stárnutí organismu – patří mezi ně například vitaminy C a E, betakaroten, zinek, selen

Načítám