Článek
Bolest krční páteře je častým problémem, který postihuje lidi v aktivním věku. Pokud se neřeší, může bolest přejít do chronického stavu, což výrazně zhoršuje kvalitu života – objevuje se snížená fyzická výkonnost a pohyblivost, migrény, poruchy spánku, úzkosti i celkové oslabení imunitního systému.
Přetížení z vadného držení těla
Nejčastější příčinou bolestí krční páteře a ramen bývá zvýšené napětí a ztuhnutí svalů v oblasti krku a šíje nebo blokáda páteře. Vznikají jako následek nejen přetížení z vadného držení těla s předsunutou hlavou a vytaženými rameny, ale také jako důsledek dlouhé fyzické anebo statické zátěže nebo stresu či špatného dýchání.
„Někdy jde o bolesti spojené s úrazem. Typický je tzv. whiplash syndrom, ke kterému dochází při autonehodách, poranění během kontaktních sportů nebo při pádech. Bolesti krční páteře mohou být i přenesenými bolestmi z jiných částí těla - z oblasti čelistního kloubu, pooperačních jizev, špatného postavení dolních končetin, vnitřních orgánů. S přibývajícím věkem hrají při vzniku bolestí roli degenerativní změny různého rozsahu,“ popisuje Renata Pešinová, vedoucí fyzioterapeutka EUC Kliniky Ústí nad Labem.
Když bolesti neustupují
Pokud člověk trpí pravidelnými či trvalejšími bolestmi krční páteře, měl by navštívit svého praktického lékaře, který jej může odeslat na vyšetření za specialistou – rehabilitačním lékařem, ortopedem, fyzioterapeutem nebo neurologem. Cílem vyšetření je posoudit, zda obtíže způsobuje svalová dysbalance - nerovnováha z přetěžování nebo špatného držení těla - zda obtíže odpovídají degenerativnímu onemocnění krční páteře, nebo je zdrojem jiné onemocnění.
Vyšetření svalového napětí, hybnosti, rentgen a CT
„Kromě kineziologického vyšetření svalového napětí, pohyblivosti páteře a vyšetření reflexů se jako základní zobrazovací metoda využívá rentgen krční páteře. Podrobnější zobrazení pak poskytne počítačová tomografie (CT) nebo vyšetření pomocí magnetické rezonance,“ uvádí fyzioterapeutka Renata Pešinová.
„V klinickém vyšetření využíváme základní zhodnocení držení těla, svalového napětí, hybnosti krční páteře, doplněné alespoň o orientační neurologické vyšetření. Dle závěru se pak doplňují vyšetření pomocná – zobrazovací, elektrofyziologická, laboratorní a podobně. Před zahájením fyzioterapie je vhodné mít alespoň základní zobrazení krční páteře (rentgen). Fyzioterapeut rozdílně přistupuje k páteři zdravé a k páteři již poznamenané degenerativními změnami,“ přibližuje rehabilitační lékař Adam Jindra z Galen Clinic.

Mezi důležité diagnostické metody pro určení příčiny bolesti krční páteře patří rentgen Foto: RossHelen, Shutterstock.com
Léčba: teplo, klid, fyzioterapie, analgetika, někdy i operace
Jedním ze základních kroků, který uleví od akutní bolesti krční páteře, je aplikace suchého tepla (infralampa, nahřívací polštářky, termofor). Teplo uvolní svalové napětí a podpoří krevní oběh. Vhodný je klidový režim, případně využití analgetik, hřejivých náplastí nebo odborného zatejpování kineziotejpem.
„Po odeznění akutní bolesti, v takzvané subakutní fázi, přichází čas na fyzioterapii – aplikaci analgetické elektroléčby, termoterapii a cvičební programy. Fyzioterapeut vám nejprve protáhne a uvolní přetěžované svaly, odstraní blokády a naučí vás uvolňovat přetížené a posilovat oslabené svaly. Právě to umožní správné držení krční páteře a celého těla. Zároveň vás poučí o zásadách správného sedu a stoje i o optimálním nastavení podmínek při práci či sportu. Lékař může v případě přetrvávajících obtíží doporučit také infuzní léčbu, obstřik bolestivého segmentu nebo kořenový obstřik pod CT navigací,“ vysvětluje lékař Adam Jindra.
V některých případech, kdy selhává konzervativní léčba, obtíže přetrvávají nebo se i přes terapii zhoršují a pomocí zobrazovacích metod byl například prokázán výhřez ploténky s útlakem nervu, přichází v úvahu chirurgické řešení – operace k odstranění útlaku a zajištění stabilizace páteře.
Artróza krční páteře
Páteř, včetně té krční, je tvořena kloubními spojeními, může být proto postižena artrózou, stejně jako ostatní klouby v těle. Artróza krční páteře je poměrně častá a objevuje se zejména s přibývajícím věkem.
„Dochází při ní k degeneraci meziobratlových plotének a kloubů, což může vést ke ztuhlosti, bolestem a v některých případech i neurologickým potížím, jako je brnění nebo slabost v rukou. Nicméně nejčastější příčinou bolesti krční páteře není artróza, ale tzv. nespecifická bolest, což znamená, že bolest není způsobena jasnou strukturální poruchou, ale spíše funkčními problémy,“ vysvětluje lékař Jan Šimánek z kliniky Health+.
Rizikovými faktory, které mohou rozvoji artrózy napomáhat, jsou obezita, chabé držení těla, nedostatek pohybové aktivity, nepřiměřené zatěžování a genetické dispozice.