Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Podvrknutý kotník, otřes mozku, zlomená ruka, pořezání, popáleniny, tržné rány na hlavě, krvácení… Mnoha těmto nepříjemným situacím je možné do určité míry předcházet, když je člověk opatrný, zbytečně neriskuje, používá při práci a sportu ochranné pomůcky, nepodceňuje možné nebezpečí a lépe předvídá případné důsledky svého konání. Jak se chovat a co (ne)dělat, abyste si ušetřili nepříjemné a bolestivé zážitky?
Příčina úrazů: spěch a zlehčování rizik
Za většinu úrazů a poranění může neopatrnost, zbrklost a podceňování rizik. Gregory Sugalski z oddělení urgentního příjmu v Hackensack University Medical Center pro New York Times uvedl: „Velmi často řešíme řezné rány na rukou, které si vyrobí lidé přímo doma v kuchyni. Ve spěchu nepoužijí protiskluzové prkénko a spousta také dělá obrovskou chybu – krájejí nožem směrem k sobě a nikoli od těla. Varuji rovněž před trampolínami, ty považuji přímo za továrny na zlomeniny, především zápěstí a klíčních kostí, i poranění hlavy, zejména, když na nich skáče víc dětí najednou.“
A pokračuje: „Na kolo, koloběžku, brusle či lyže nikdy nevyrážejte bez kvalitní helmy na hlavě. A kdybych mohl apelovat na všechny: Nesahejte nikdy na cizí psy! I když se pes může zdát neškodný a chová se přátelsky, nikdy nevíte, jaký podnět ho může přimět k nečekanému útoku.“

MUDr. Katarína Veselá, lékařka záchranné služby a urgentní medicíny Foto: Archiv Kataríny Veselé
Před čím varuje lékařka záchranné služby
„Rizikových aktivit, u kterých bychom si přáli, abyste je nikdy nedělali, je celá řada. Pokusím se vyjmenovat alespoň něco, nad čím je skutečně dobré se zamyslet,“ říká Katarína Veselá, lékařka urgentní medicíny a zdravotnické záchranné služby.
- Neexperimentujte s návykovými látkami: Nikdy předem nevíte, co to s vámi udělá, jak organismus zareaguje. Látka, která u jednoho člověka může fungovat jako stimulant, jiného může zabít, protože má například nějaké skryté onemocnění a podobně.
- Nevymýšlejte si vlastní metody léčby: Jestli vás trápí jakýkoli zdravotní problém, nepokoušejte se vymyslet nové řešení, nespoléhejte na rady, které dostanete od kolegyně či sousedky s tím, že jim to úspěšně zabralo. Podobně nebezpečné je vyhledávání informací na internetu, Google není doktor! Pro řešení a léčbu konkrétních zdravotních potíží existují zavedené, obecně platné a funkční postupy, nesnažte se je měnit. Věřte, že například potírání těla tvarohem namísto paracetamolu horečku nesníží…
- Pozor na nápady pod vlivem alkoholu: Jakékoli „dobré nápady“, které vymyslíte a hodláte zrealizovat ve chvíli, kdy jste pod vlivem alkoholu (eventuálně léků či drog), si raději rychle rozmyslete a počkejte s nimi až do chvíle, kdy budete mít čistou hlavu. Když už pijete alkohol, domluvte se s někým, kdo je střízlivý a může vás „hlídat“ a usměrňovat případné nedomyšlené a nerozvážné činy, jež mohou mít tragické následky.
- Respektujte doporučení lékaře: Věřte, že nikdo z nás lékařů nechce pacientům ublížit a vždy děláme to nejlepší, co můžeme a umíme, abychom jim pomohli. Když vám například lékař zdůrazní, že je důležité dobrat předepsaná antibiotika do poslední tabletky, tak dobře ví, proč to tak je. Nemá smysl „syslit“ si pilulky do zásoby a podobně.
- Neignorujte záchrannou uličku: Nevytvářejte, prosím, chaos na silnici, když projíždí sanitka nebo jiné vozidlo záchranných složek (hasiči, policie), vnímejte při řízení auta naplno, co se kolem vás děje. Nezmatkujte, neblokujte průjezd, uhýbejte včas a buďte ohleduplní.
- Nedělejte žádné domácí pokusy: Na urgentním příjmu i v sanitce bohužel vidíme spoustu „adeptů na Darwinovu cenu“, kteří si dokážou ošklivě ublížit vlastními silami při nejrůznějších experimentech s chemikáliemi, hořlavinami, kyselinami, elektřinou a podobně.
- Nepodceňujte náhlé příznaky: Pokud se u vás objeví například silný tlak či bolest na hrudi, dýchací potíže, náhlé závratě, náhlá a velmi silná bolest hlavy, poruchy výslovnosti či částečné ochrnutí, neberte je na lehkou váhu, nečekejte, zda se stav zlepší, a vyhledejte lékaře nebo volejte rychlou záchrannou službu. Může jít o příznaky srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice.
- Nikdy neužívejte medikaci nikoho jiného: Léky na předpis jsou předepisovány přísně individuálně a zohledňují celou řadu faktorů. To znamená, že to, co bere sousedka „na tlak“, je určeno přímo pro ni a vám to v lepším případě nepomůže, v horším ublíží!
- Nezneužívejte pohotovost a záchrannou službu: Vědomé zneužívání urgentních příjmů nebo rychlé záchranné služby není nic výjimečného. Vždy zvažte skutečnou závažnost zdravotního stavu (třeba s mírně zvýšenou teplotou nebo léta trvající bolestí zad, která se nemění, lze jít v době ordinačních hodin k praktickému lékaři). Na urgentu funguje jasně specifikovaný systém třídění pacientů podle daných kritérií závažnosti a první na řadu jdou ti nejakutnější. Tudíž i člověk, kterého doveze záchranka, může čekat několik hodin.