Článek
Pro některé ženy se pár dní menstruace nijak dramaticky neliší od zbytku měsíce, jiné prožívají nepříjemnou bolest i psychickou nerovnováhu. Většina si postupně najde způsob, jak těmto potížím čelit, a zjistí, co nedělat, aby si ještě nepřitížily. Někdy ale může překvapit, co všechno může za to, že se necítíte ve své kůži. Co při menstruaci nedělejte?
Pozor na některé cviky
Během menstruace se není třeba vzdávat vašich oblíbených sportovních aktivit. Vhodně zvolené cvičení vám může naopak pomoci proti špatné náladě, ale i křečím. Je dobré se nepřetěžovat a nedávat si příliš ambiciózní cíle, vlivem hormonálních změn máte pravděpodobně nejnižší kondici z celého měsíce. Nepřepínejte zejména svaly v oblasti břicha, pánve a beder, mají dost práce s křečovými stahy v děloze, a proto byste si mohly snáz přivodit jejich přetížení.
Cvičíte-li jógu, vyvarujte se stoje na hlavě a všech obrácených poloh, jako je svíčka. „Zpětný tok krve přes vejcovod do dutiny břišní může vést i k zanesení částí děložní sliznice a vzniku endometriózy, jež způsobuje nejen silné bolesti, ale i neplodnost,“ varuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.
Nadměrná hygiena škodí
Během menstruace není třeba mýt se nějak intenzivněji než v jiné dny. Dopřejte si podle potřeby sprchu, pro větší komfort vyměňte klasické mýdlo za to pro intimní hygienu, může být během vašich dnů šetrnější k přecitlivělé pokožce v oblasti genitálií. A intimní partie myjte jen zvnějšku. „Při hygieně je třeba se vyhnout výplachům pochvy, kdy dochází k porušení mikroklimatu. Nedostatečná i přehnaná péče v intimní oblasti poškozuje obranné mechanismy sliznice,“ prozrazuje MUDr. Dana Preslová gynekoložka Gynface. Vaginální mikroflóra, která zajišťuje přirozenou ochranu genitálního ústrojí před infekcí, je totiž tvořená laktobacily, které můžete nešetrnou hygienou likvidovat.
Pachy neignorujte, ale nepřekrývejte
Není důvod, proč by vaše tělo mělo být během menstruace odlišně cítit, zvláště pokud si včas vyměňujete menstruační pomůcky. Možná máte jen citlivější čich, možná je pach z intimních partií způsobený něčím jiným než samotným krvácením, například bakteriální infekcí. Obavu z nelibého odéru navíc posilují reklamy na různé voňavé intimní pomůcky. Parfémované vložky nebo dokonce stříkání spreje na intimní partie ale mohou narušit citlivé pH a vyvolat infekci, proto je nepoužívejte. „Přímo na genitálie neaplikujte ani deodoranty,“ radí MUDr. Dana Preslová.
Dejte si čokoládu, chipsy raději odložte
Mění se vám během vašich dnů chutě? Udělá-li vám kousek tmavé čokolády dobře, nevzdávejte se ho. Jsou ale potraviny, které mohou vaše potíže prohloubit. Například pocit nafouknutosti a množství zadržené vody v těle může ještě zhoršit přemíra soli, například v chipsech nebo pokrmech z fast foodu. K zadržování vody v těle vede i kofein. Intenzitu křečí může zesílit tučné červené maso, mléko, bílá mouka i cukrovinky, reakce bývají ale hodně individuální. Je dobré mít představu, co snesete a kdy vám obvykle dobře snášené jídlo přestává dělat dobře.
Na pozoru byste měly být i v případě alkoholu. „Alkohol narušuje normální průběh menstruace. Přímo během ní může zhoršit křeče a bolesti břicha. Opomenout nelze ani fakt, že alkohol vůbec nejde dohromady s prášky proti bolesti,“ varuje Pavel Turčan.
Milujte se, ale neberte menses jako ochranu
Zda si dopřát během vašich dnů sex, je čistě na vašem uvážení. Někomu to připadá nehygienické, někdo vzhledem k pocitu nafouknutosti a přecitlivělosti nemá na milostné dovádění ani pomyšlení. Jsou ale ženy, které mají naopak při menstruaci zvýšenou chuť na milování. Sex může také pomoci utlumit menstruační křeče. Pokud máte s partnerem chuť, klidně si sex užijte, jen nespoléhejte na to, že je krvácení stoprocentní ochranou před početím. Plodné dny se s menstruačním obdobím zpravidla nepřekrývají, máte-li ale mimořádně krátký cyklus a naopak dlouhé období krvácení nebo je-li váš cyklus hodně nepravidelný, mohou se přece jen protnout a vy můžete navzdory krvácení otěhotnět.