Článek
Zkažené konzervované jídlo, nešetrná injekční aplikace nebo infekce rány. To všechno mohou být důvody pro nakažení bakterií Clostridium botulinum způsobující stav známý jako botulismus. Jde o velmi nebezpečné onemocnění, které může v krajním případě skončit i smrtí. I když dnes medicína ví, jak botulismus léčit, je vhodné mít se před tímto stavem na pozoru a chránit se, aby k němu vůbec nedošlo.
Co je botulismus
Otrava botulinem neboli botulismus je závažné neuroparalytické onemocnění. Jeho původcem je botulotoxin (BTX). To je toxin produkovaný anaerobní (roste a množí se v nepřítomnosti kyslíku) bakterií Clostridium botulinum. „Vyskytuje se zřídka a napadá spíše oslabené jedince, jako jsou děti, narkomané a staří lidé, anebo tehdy, pokud je toxinu, který se v prostředí bez přítomnosti kyslíku namnoží, víc,“ upřesňuje Kateřina Cajthamlová, internistka, psychoterapeutka a propagátorka zdravého životního stylu.
Botulismus je sice vzácná, ale velmi nebezpečná choroba. V krajních případech i smrtelná. Postihuje totiž nervový systém, důsledkem čehož dochází k ochrnutí svalů. „Botulotoxinu se dříve říkalo klobásový jed, protože se nejčastěji vyskytoval právě v klobásách podomácku připravených z nedokonale dezinfikovaných zvířecích střev,“ informuje lékařka.
Projevy a příznaky botulismu
Nejtypičtějším projevem je ochrnutí svalů, které obvykle začíná v obličeji. To způsobuje příznaky, jako jsou pokleslá víčka, rozmazané nebo dvojité vidění, obtíže s mluvením či polykáním a sucho v ústech. Ochrnutí se může rozšířit i dále a ovlivnit svaly na krku, hrudi, pažích a nohou.
Druhy botulismu
Existuje pět typů botulismu. Všechny sice způsobují podobné příznaky, které souvisejí se svalovou paralýzou. Jejich původ je ale různý.
Potravinový (alimentární) botulismus
Konzervované a vakuově balené, bakterií Clostridium kontaminované potraviny, masné výrobky a ryby, ovoce a houby balené v plastových fóliích s nízkou výměnou vzduchu, hotové pokrmy připravované metodou „sous vide“ (potraviny se připravují ve vzduchotěsném umělohmotném obalu ve vodní lázni s řízenou teplotou) mohou být zdrojem nákazy botulotoxinem. Nejvyššímu riziku jsou vystaveny potraviny připravované domácím konzervováním s absencí použití bezpečných metod zpracování. I když se případy nakažení z kupované konzervy objevují zřídka, stát se to může.
Kojenecký botulismus
Kojencům mladším jednoho roku života by se vůbec neměl podávat med. Jejich nezralý trávicí systém ještě neumí pracovat s bakteriemi, které med někdy může obsahovat. Jejich spory by v dětských střevech mohly růst, začít produkovat neurotoxin a způsobit vznik botulismu.
Střevní toxémie
V podstatě jde o stejný případ botulismu jako v případě botulismu kojeneckého, jen se týká dospělých. Spory bakterií se dostanou do střev. Zde rostou, produkují neurotoxin a zapříčiní nákazu botulinem. Jde o velmi vzácný typ botulismu, k němuž dochází zřídka.
Iatrogenní botulismus
Botox, který se záměrně aplikuje injekčně za účelem prevence migrénových bolestí hlavy, ke zmírnění ztuhlosti svalů nebo k dočasnému zabránění vzniku vrásek a vyhlazení obličeje (Co všechno obnáší aplikace botoxu), je v podstatě neurotoxin botulin, který může způsobit i komplikace. Ačkoliv to není vůbec běžné, může dojít k tomu, že z botulinu podaného injekcí z lékařských nebo kosmetických účelů může dojít k ochrnutí obličejových svalů nebo pohybu očí, i když obvykle jen dočasně.
Botulismus ze zranění (ranný)
Když je rána infikována bakteriemi produkujícími botulotoxin, může dojít k nákaze skrze zranění (Jak urychlit hojení ran). Jde sice o velmi vzácný druh, který ale není nemožný. Může k němu dojít při chirurgickém zákroku, při vzniku odřeniny, tržné rány nebo otevřené zlomeniny. Riziko zvyšuje užívání drog (heroinu) injekční stříkačkou nebo kokainu nosem, což může vést k zánětu vedlejších nosních dutin, který může být potencionálním spouštěčem botulismu.
Jak se botulismus diagnostikuje
K potvrzení diagnózy botulismu slouží různé druhy laboratorních testů hodnotících krev, stolici, výtěr z rány nebo toxikologické a bakteriologické vyšetření zdroje potravy. Cílem je odhalení přítomnosti toxinu nebo bakterií Clostridium botulinum, které jej mohou produkovat. Protože se ale na výsledky může čekat i několik dní, je při podezření na botulismus potřeba zahájit léčbu ještě před potvrzením diagnózy.
Jak probíhá léčba
Léčba botulismu začíná okamžitou hospitalizací s neprodleným podáním antitoxinu a antibiotika (obvykle penicilinu). Dalším krokem je sledování na oddělení JIP. V případě ochrnutí dýchacích svalů je nutná intubace s mechanickou ventilací (dýchací přístroj). Pokud botulismus pochází z rány, je potřeba ránu vyčistit a odstranit infikovanou tkáň. Potom se, stejně jako u jiných typů botulismu, podávají antibiotika a antitoxiny.
Jak se chránit
K většině případů otravy botulotoxinem dochází následkem otravy z bakterií kontaminovaného jídla. Proto je důležité dodržovat správnou hygienu rukou i potravin, které se následně chystáte sníst. Množení bakterií usnadňuje kontakt s vnějším prostředím a ten v případě konzervovaného jídla umožňuje štěrbina nebo díra v obalu. Z toho důvodu je moudré všechny poškozené konzervy raději hned vyhodit a totéž je vhodné učinit i s konzervou vyboulenou nebo jakkoliv nevábně zapáchající. Čerstvé ovoce, zeleninu a houby (jak postupovat při otravě houbami) je vhodné balit do perforovaných obalů a folií ; potraviny uchovávat při teplotě do 3 °C a před konzumací důkladně prohřát, nechat projít varem.
Jak správně konzervovat doma
Při domácím konzervování dodržujte zásadu deseti minut – to by měla být minimální doba, při níž budete jídlo určené ke konzervování vařit. Po této době by měly být bakterie produkující botulotoxin zničené.
Botulismus
Popis – Potenciálně smrtelné onemocnění nervového systému. Dochází k němu důsledkem otravy neurotoxinem produkovaným anaerobní bakterií Clostridium botulinum.
Příznaky – Ochrnutí svalů v obličeji, případně na krku, hrudi, pažích a nohou. Pokleslá víčka, rozmazané nebo dvojité vidění, obtíže s mluvením či polykáním a sucho v ústech.
Inkubační doba – Čím kratší inkubační doba, tím je závažnější průběh a horší prognóza. U jednotlivých druhů se liší – u botulismu alimentárního je to 6-72 hodin, u ranného 4-14 dní, u kojeneckého 1-30 dní.
Léčba – Hospitalizace na JIP s monitorováním životních funkcí, podávání antibiotik (nejčastěji penicilinu) a antitoxinu.
Smrtnost – Ročně zemře na botulismus méně než pět ze sta nakažených. K úmrtí může dojít následkem obrny dýchacích svalů a bránice.
Prevence – Vyhazovat poškozené konzervy, dodržovat zásady správné hygieny a manipulace s potravinami, mýt si ruce.
Odborná konzultace s MUDr. Kateřinou Cajthamlovou, internistkou, psychoterapeutkou a propagátorkou zdravého životního stylu