Článek
Bolest na hrudi bývá často spojována se srdečními problémy, a proto zcela přirozeně vyvolává velké obavy. Existuje však i celá řada dalších příčin, které mohou vyvolat nepříjemné pocity v této oblasti: od obtíží s trávením přes svalové napětí až po psychické faktory, jako je nadměrný stres nebo stavy úzkosti.
Bolest na hrudi se může objevit v nejrůznějších situacích a často souvisí s konkrétními spouštěči. Nemusíte tedy hned automaticky předpokládat nejhorší varianty, v každém případě je ale namístě při jakémkoli podezření na zdravotní problém navštívit praktického lékaře. Ten poradí, provede základní vyšetření a případně vás odešle za specialistou.
Přečtěte si, jaké mohou být příčiny bolesti na hrudi, které nemusí přímo souviset se zdravím vašeho srdce.
1. Bolest při fyzické námaze
Tlak nebo bolesti na hrudi se nejčastěji objevují při intenzivní fyzické námaze, tedy sportování nebo třeba zvedání těžkých předmětů. V takových případech může jít o svalové přetížení, špatné držení těla nebo i o problémy s dýchacím systémem a plícemi. Například astma způsobuje pocit tlaku na hrudi a dušnost. Může ale rovněž jít o signál problémů se srdečním rytmem. Pokud se obtíže opakují, je důležité poradit se s praktickým lékařem.
2. Bolest po jídle
Nepříjemné pocity na hrudi vás mohou překvapit po těžkém, tučném či kořeněném jídle, které vyvolá pálení žáhy nebo jícnový reflux. Bolest může být velmi intenzivní a obvykle se zhoršuje v poloze vleže. Také žaludeční nebo dvanácterníkové vředy způsobují někdy i bolest na hrudi, často se zhoršuje při jídle nebo naopak nalačno.
3. Bolest při stresu nebo úzkosti
Psychické napětí, úzkostné stavy nebo panická ataka dokážou vyvolat tupý tlak a svíravou bolest na hrudi, která je mnohdy doprovázena pocitem nedostatku vzduchu, dušností či bušením srdce. Někteří lidé zažívají bolest na hrudi jako symptom deprese, může se jednat také o projev chronického stresu. (Mezi další fyzické projevy duševních problémů patří i žaludeční nevolnost nebo bolesti hlavy.)
4. Bolesti v klidu
Bolest na hrudníku, která se objeví zničehonic, například vás probudí uprostřed noci, může souviset s neurologickými problémy a onemocněními (například neuropatie spojené s diabetem, pásovým oparem nebo roztroušenou sklerózou), poruchami trávení nebo zánětlivým onemocněním v oblasti žeber či plic – jedná se například o mezižeberní neuralgii, což je zánět či poškození mezižeberních nervů.
5. Bolest při kašli nebo hlubokém nádechu
Plicní infekce (zápal plic) nebo zánět průdušek často způsobují bolest na hrudi, která se zhoršuje při kašlání nebo hlubokém dýchání. Ostrou bolest vyvolává také zánět pohrudnice. Není výjimkou, že se v tomto případě objevuje též zvýšená teplota nebo horečka, dušnost a celkový pocit vyčerpání.
Kdy při bolesti na hrudi volat záchrannou službu
- Pokud je bolest ostrá, svíravá nebo tlaková a trvá déle než pět minut.
- V případě, že se bolest rozšiřuje do ramene, paže (obvykle levé), krku, čelisti, zad nebo břicha.
- Když je bolest na hrudi spojena s dalšími příznaky, jako je nevolnost a zvracení, pocení (studený pot), dušnost, potíže s dýcháním, bušení srdce, nepravidelný srdeční tep, točení hlavy a závratě, poruchy vědomí.
- Jestliže cítíte tlak či ostrou bolest na hrudi a léčíte se se srdečními problémy, vysokým krevním tlakem nebo jste již v minulosti prodělali infarkt.