Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Podobně jako všechny karotenoidy se i betakaroten řadí mezi antioxidanty chránící tělo před škodlivými volnými radikály. Má to ale háček. „Tento červenooranžový pigment, který je ve vodě rozpustný a tělo se s ním při běžných dávkách z přirozených zdrojů vyrovná, se v těle mění na v tucích rozpustný vitamin A neboli retinol,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Cajthamlová, internistka, psychoterapeutka a propagátorka zdravého životního stylu. A retinol přesto, že jej organismus potřebuje pro zdraví kůže, sliznic, očí a imunitního systému, může ve vysokých dávkách škodit.
Kde betakaroten najdete
Na to byste se mohli zeptat plameňáků, kteří za svou typickou výraznou barvu vděčí právě betakarotenu. Jejich strava je tímto karotenoidem totiž přímo nabitá. Nejvíce betakarotenu obsahuje ovoce a zelenina oranžové, červené a žluté barvy. Jde tedy zejména o mrkev, rajčata, papriku, dále o meruňky, grapefruit, dýni a batáty (sladké brambory). Překvapivě jej však najdete třeba i v brokolici, chřestu nebo petrželi.
K čemu je betakaroten potřeba
Tento karotenoid příznivě ovlivňuje stav pokožky, vlasů, očí i zubů. Pokožku vystavenou slunečnímu UV záření částečně chrání před vznikem jaterních a starobních pigmentových skvrn. Některé prameny naznačují, že konzumace minimálně čtyř porcí ovoce a zeleniny bohatých na betakaroten může snižovat riziko vzniku rakoviny (rakovina se čím dál častěji vyskytuje i u mladších ročníků) a onemocnění srdce nebo oddalovat úpadek kognitivních funkcí.
Jak poznat, že vám chybí
Nedostatek betakarotenu se projevuje suchou, drsnou, vrásčitou pokožkou trpící na různé defekty a problémy. Objevit se mohou také suché a popraskané rty nebo vypadávání vlasů, rovněž zvýšená náchylnost k infekcím a k poškození zraku.
Podpoří opálení, ale neochrání před spálením
Zejména s příchodem jarních a letních měsíců začínají prodejci své tažení na potenciální zákazníky, když nabízejí efektivní doplňky stravy s betakarotenem podporujícím zdravé opálení. Nic není černobílé, a tak je pravdou, že betakaroten oranžovému nádechu pokožky napomáhá, důležitější ale je, že k tomu není potřeba slunečního záření – pokožka získá meruňkovou barvu kvůli nadměrnému ukládání karotenoidu v organismu. Dalším faktem je, že před spálením betakaroten neochrání, protože antioxidanty působí v hlubších vrstvách kůže, kam škodlivé UVB paprsky už nedosáhnou.
Pozor na doplňky stravy s betakarotenem
Nadbytek betakarotenu v organismu může být toxický, protože jej tělo přeměňuje na retinol, jehož vysoké dávky škodí. Riziko, že byste se ale předávkovali betakarotenem z přírodních zdrojů, je zcela minimální. Riziko zvyšují právě doplňky stravy, které prodejci tak aktivně doporučují. Odborníci se tak shodují v tom, že pokud si hlídáte příjem betakarotenu z přírodních zdrojů, doplňky stravy s ním v podstatě nepotřebujete.
Proč se nespoléhat na syntetický betakaroten
Zvýšený příjem syntetického-betakarotenu může nežádoucím způsobem ovlivnit účinky některých léků. Jde zejména o statiny (léky snižující hladinu cholesterolu), orlistat (xenical, alli – prášky na hubnutí) a minerální oleje užívající se k léčbě zácpy. „Účinek statinů betakaroten snižuje zejména v kombinaci se selenem, vitaminem E a vitaminem C,“ upřesňuje MUDr. Cajthamlová.
Betakaroten a alkohol či cigarety
Dlouhodobá zvýšená konzumace alkoholu (u žen více než sklenka denně, u mužů více než dvě sklenky) může způsobit interakci s betakarotenem, jejímž výsledkem je zvýšení rizika poškození jater. U kuřáků mohou zase vyšší dávky syntetického betakarotenu (více než 20 mg denně) zvýšit riziko vzniku rakoviny plic.
Betakaroten
Doporučená denní dávka: Za optimální dávku betakarotenu odborníci na výživu považují 6-15 mg denně pro dospělé a 3-6 mg pro děti.
Zdroje betakarotenu: Příjem je dostatečný z přírodních zdrojů, doplňky stravy v podstatě nejsou podle odborníků potřeba. Nejvíce karotenoidu obsahují žluté, červené a oranžové druhy ovoce a zeleniny (meruňky, papriky, dýně, batáty), vedle nich třeba i brokolice, chřest nebo petržel.
Jak se projevuje nedostatek: Vedle kožních defektů, suché, drsné a vrásčité pokožky, popraskaných rtů a vypadání vlasů se může nedostatek projevit i náchylností k infekcím a k poškození zraku.
Odborná konzultace s MUDr. Kateřinou Cajthamlovou, internistkou, psychoterapeutkou a propagátorkou zdravého životního stylu