Hlavní obsah

Zuckerberg versus Beckham. Jeden chce víc mužské energie a agresivity, druhý rovné šance pro svou dceru

Foto: Tom Williams, Finnbarr Webster, Gettyimages.com

Foto: Tom Williams, Finnbarr Webster, Gettyimages.com

Dva slavní a významní muži, dva tátové dcer, a tak rozdílné názory na postavení žen a dívek ve společnosti. Řeč je o zakladateli společnosti Facebook Marku Zuckerbergovi a o bývalém fotbalistovi Davidu Beckhamovi. Ten první by si ve světě byznysu přál víc mužské síly a agresivity, druhý naopak větší podporu žen a dívek, protože v nich vidí nevyužitý potenciál pro společnost. Kdo z nich má spíš pravdu?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

David Beckham má doma tři syny a jednu dceru, Mark Zuckerberg má dcery dokonce tři. Možná byste předpokládali, že už jen proto, že jsou to tátové dívek, budou se za jejich postavení ve společnosti rvát jako lvi. Omyl, dělá to jen jeden z nich…

Mark Zuckerberg: Chce to víc maskulinní energie

Když Mark Zuckerberg přijal pozvání do podcastu The Joe Rogan Experience, možná nikdo netušil, jaké pozdvižení tam způsobí. Zakladatel společnosti Facebook, jeden z nejbohatších lidí planety a také muž, co se při studiu na Harvardu proslavil (ještě před Facebookem) založením webové stránky, kde se veřejně hodnotila krása tamních studentek, se tam totiž nechal slyšet, že svět byznysu je vykastrovaný a potřebuje víc maskulinní energie. A na škodu by prý nebylo ani trochu víc oslavovat jistý druh agresivity, který je typický právě pro muže. „Myslím si, že mužská energie je dobrá, a společnost jí samozřejmě má spoustu, ale firemní kultura se od ní snaží uniknout,“ řekl Mark Zuckerberg s tím, že přibývající ženská energie tu mužskou zneutralizovala.

David Beckham: Ženy a dívky jsou naše budoucnost

Zcela jiný postoj prezentoval David Beckham, a to na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, kde přebíral ocenění Crystal Awards za svou charitativní práci. I on mluvil o tom, co současný svět potřebuje. Podle bývalého fotbalisty je to naopak především podpora žen a dívek. „Dělejme pro dívky na celém světě víc. Stále jsou brzděny chudobou, násilím a diskriminací,“ řekl a zmínil i svou dceru Harper. „Chci, aby vyrůstala ve světě, kde být dívkou nerozhoduje o tom, co může dělat, kam může jít a kým se může stát,“ vysvětloval Beckham.

Ženy a dívky po celém světě podle něj potřebují podporu a pomoc, aby mohly svobodně rozvíjet svůj potenciál a talent. Právě dnešní teenageři, a dívky obzvlášť, jsou totiž podle něj budoucí generace lídrů, vizionářů, zkrátka lidí, kteří mohou svět posunout kupředu. Ale je potřeba jim to umožnit, vytvořit mladým dívkám prostor pro to, aby se prosadily.

Foto: Profimedia.cz

David Beckham se svou dcerou HarperFoto: Profimedia.cz

Co na to odborníci

Ryze mužské pracovní prostředí či výrazná převaha maskulinní energie na pracovišti neprospívá nikomu. Dokazuje to například výzkum socioložky Jennifer Berdahl z roku 2018. V něm Berdahl definovala maskulinní prostředí do čtyř hesel, jež ho nejlépe vystihují:

  • Hlavně neukazuj žádnou slabost
  • Síla a výdrž
  • Práce na prvním místě
  • Pes žere psa (rivalita, soupeřivost)

A Berdahl také zjistila, že tohle k ničemu dobrému nevede. Naopak to vytváří toxické pracovní prostředí, zvyšuje riziko vyhoření, fluktuaci pracovní síly, zvyšuje to riziko psychických obtíží, šikany či obtěžování na pracovišti. Rozhodně mnohem lépe funguje, když jsou mužská a ženská energie zastoupeny ve firmách víceméně rovnoměrně. „Výzkumy včetně toho mého skutečně ukazují, že úspěšné organizace prosazují zdravou směs stereotypně mužských a ženských vlastností. Jinými slovy, je nejlepší, když se lidé všech pohlaví cítí dobře, když prosazují vlastnosti, jako je spolupráce,“ píše na webu The Conversation sociální psycholog Adam Stanaland.

A přesně to si myslí i Lenka Šťastná, zakladatelka BPWCR a Equal Pay Day Česko, jež se právě rovností pohlaví zabývá. „Já jsem přesvědčená, že budoucnost nespočívá v návratu k jednostranně ‚maskulinní energii‘, nebo dokonce agresivitě, ale v rovnováze a partnerství. Výzkumy opakovaně potvrzují, že firmy, které mají různorodé týmy a podporují inkluzivní kulturu, jsou dlouhodobě ziskovější, mají lepší rozhodovací procesy a jsou odolnější vůči krizím,“ vysvětluje Šťastná s tím, že pokud se chceme rozvíjet a prosperovat, nemůžeme se prostě vracet ke starým modelům založeným na soutěživosti a síle. „A David Beckham svým vyjádřením respektuje skutečnost, že podpora žen není jen otázkou spravedlnosti, ale i významnou investicí do budoucnosti. Dívky, které dnes dostanou šanci rozvíjet svůj potenciál, mohou být v budoucnu těmi, kdo přinesou inovace, nové způsoby řešení problémů a také ekonomický růst,“ dodává Šťastná.

Za svá práva a rovné postavení ve společnosti už nebojují jen samy ženy, přibývá i mužů, kteří po rovnoprávnosti volají. Tohle jsou VIP feministé. Za práva žen celý život bojuje Alan Alda, ale i Jason Momoa či Antonio Banderas.

Načítám