Článek
Těžko říct, kde se ten spěch, ve kterém většina z nás žije, vlastně bere. Ráno se ženete s myšlenkou, že už jste dávno měli být na poradě, schůzce či ve škole, přes den jste v jednom kole a do večera se to obvykle nezlepší. Jako by vám těch 24 hodin, které máte každý den k dispozici, nestačilo. A můžete si stokrát říkat, jak by bylo fajn se trochu uklidnit, svobodně se nadechnout a aspoň na chvíli zastavit čas. Vážně je to tak nemožné?
Jak žít pomaleji?
Ono nejde jen o touhu aspoň chvíli nespěchat. Všem by nám prospělo se celkově zklidnit a zpomalit tok života. Jsou sice povahy, kterým každodenní shon vlastně vyhovuje, ale i tito jedinci by si měli přiznat, že je celkově vyčerpává a neprospívá jim. „Celkové zpomalení přináší do života více harmonie, umožňuje lépe vnímat vlastní potřeby a prohlubuje naše vztahy s okolím,“ říká psycholog Pavel Pařízek z portálu Terapie.cz.
A upozorňuje, že když se naučíte zastavit a nespěchat, získáváte tak možnost prožívat přítomný okamžik plněji a uvědoměleji. „Vaše mysl se postupně zklidní a začnete vnímat své myšlenky jasněji. Nesnažit se vyřídit tři věci naráz nám umožňuje soustředit se na jednu činnost, což často vede k lepším výsledkům a větší spokojenosti,“ dodává psycholog.
Kde všude pomáhá zpomalení?
Zpomalení lze aplikovat ve všech oblastech života. „V práci vám pomůže lépe se soustředit a předcházet vyhoření. Pozitivní dopad má i na vaši produktivitu, jakkoliv to může znít paradoxně,“ říká Pařízek. Když se soustředíte jen na jednu věc místo rozdělování pozornosti mezi několik úkolů, dokážete ji totiž udělat lépe a často i rychleji. A také uděláte s velkou pravděpodobností méně chyb, které by bylo nutné později opravovat. Čímž vlastně ušetříte hodně času, který pak můžete věnovat něčemu jinému. Třeba aktivnímu odpočinku.
„Tento přístup se výrazně projevuje i ve vztazích. Když nejste myšlenkami někde jinde a při rozhovoru nekontrolujete třeba telefon, dokážete tu být skutečně přítomní pro druhé,“ vysvětluje psycholog.
Jak dosáhnout zpomalení?
Možností je určitě více, ale pokud nevíte, jak začít, vyzkoušejte jednoduchý návod Johna Kima, autora populárně naučných bestsellerů o vztazích a tvůrce podcastu The Angry Therapist. Zvládne jej každý.
- Vytvořte si svůj klidný prostor: Každý den si vyhraďte určitý čas na to, abyste alespoň chvíli byli v klidu a tichu. A je vlastně úplně jedno, jestli jej strávíte meditací, dýchacími cvičeními nebo bohapustým zíráním do nebe či třeba plamenu svíčky. Důležité je se naplno odpojit od neustálého hluku a rozptýlení každodenního života.
- Cvičte svou všímavost: Osvojte si zapojení do činností s plným soustředěním se. Ať už jde o jídlo, procházku nebo konverzaci, zaměřte se na to a vychutnejte si prostý okamžik. Věnujte pozornost svým smyslům, myšlenkám a emocím bez jakéhokoli posuzování.
- Upřednostněte sami sebe: Péčí o sebe sama vytváříte pevný základ pro vyrovnanější a plnohodnotnější život. Neodbývejte se v jídle, odpočinku ani spánku. Stavte se na nejdůležitější místo ve svém životě, protože jen tak budete prospěšní i ostatním.
- Stanovte si hranice: Naučte se říkat ne závazkům a povinnostem, které vás přetěžují nebo nejsou v souladu s vašimi prioritami. Stanovte si jasné hranice ve svém osobním a pracovním životě, abyste ochránili svůj čas a energii. To vám umožní se zaměřit pouze na to, co je pro vás skutečně důležité.
- Zjednodušte svůj rozvrh: Tady to bude možná trochu bolet, ale zkuste kritickým okem přehodit svůj každodenní rozvrh. Identifikujte úkoly nebo závazky, které nejsou zásadní nebo přinášejí zbytečný stres. Zrevidujte svůj seznam úkolů a zaměřte se na činnosti, které jsou opravdu důležité, a na ty, jež děláte třeba jen ze zvyku, ale potřebné vlastně nejsou.
- Soustřeďte se na to, co vám přináší radost: Udělejte si čas na koníčky, zájmy a činnosti, které vám přinášejí pocity štěstí a naplnění. Ať už je to čtení, malování, hra na hudební nástroj nebo trávení volného času v přírodě. Aktivity, které děláte s chutí a potěšením vám mohou pomoci naučit se zpomalit a znovu najít sami sebe.