Článek
Devět večer, doma konečně klid, nový díl seriálu nastavený, tak co ještě chybí? Sklenka vína přece! Představu ideální chvíle pohody a odpočinku má mnoho lidí podobnou – a docela často k ní patří i alkohol. Je načase si říct, proč by to tak být nemělo.
Alkohol uvolní, přesto k relaxu nepatří
Pití alkoholu je často považováno za snadný způsob, jak se uvolnit a zbavit stresu. „Krátkodobě takto opravdu funguje, ale z dlouhodobého hlediska má spíš opačný účinek,“ upozorňuje Ondřej Čalovka, psychoterapeut a adiktolog z portálu Terapie.cz. Proč? „Je to látka, která má tlumicí účinek na nervový systém. Po požití alkoholu dochází ke snížení aktivity mozku, což může vést k pocitům uvolnění a euforie. Tento efekt však není dlouhodobý. A jakmile alkohol přestane působit, nastupují negativní následky,“ vysvětluje odborník.
Špatný vliv alkoholu na tělo i duši
O nepříznivých účincích alkoholu na celý organismus netřeba pochybovat a slyšel o nich už asi každý. Přesto je dobré si je připomenout. „Alkohol může narušit správnou funkci jater, zvyšuje riziko rakoviny, oslabuje imunitní systém a ovlivňuje spánek, který se po konzumaci stává méně kvalitním,“ připomíná Ondřej Čalovka.
Mnoho lidí také pociťuje únavu, bolesti hlavy či následky dehydratace, které jsou způsobeny odbouráváním alkoholu v těle. Nemluvě o tom, že z dlouhodobého hlediska může vést popíjení k závislosti, což s sebou nese další zdravotní i sociální problémy.
Podstatné je také to, že alkohol působí negativně i na psychiku. Jak už bylo řečeno, krátkodobě sice může přinést úlevu, ale následně způsobuje nárůst úzkosti a depresivních pocitů. K tomu dochází z důvodu chemických změn v mozku, které alkohol způsobuje. „Když jeho účinek vyprchá, úzkost a napětí se mohou vrátit s ještě větší intenzitou. Alkohol tedy řeší stres jen dočasně, ale dlouhodobě problém prohlubuje,“ upozorňuje odborník.
7 tipů, jak se zdravě uvolnit bez alkoholu
Existuje mnoho způsobů, jak se uvolnit a zbavit stresu bez alkoholu. „Osvojením alternativních relaxačních technik můžete dosáhnout hlubšího a trvalejšího pocitu klidu a pohody,“ radí psychoterapeut Ondřej Čalovka. Co můžete s úspěchem vyzkoušet?
1. Relaxační techniky a meditace. Často začínají u uvolnění těla, které vede k uvolnění mysli. Meditace pomáhá soustředit mysl a relaxovat tělo, a když se provádí pravidelně, snižuje stres a podporuje lepší zvládání emocí. Za pozornost stojí i techniky mindfulness neboli všímavosti, které pomáhají být plně v přítomném okamžiku a uvědomit si své pocity i myšlenky, aniž byste je soudili. Zlepšují kvalitu spánku a podporují celkovou duševní pohodu.
2. Pohyb a cvičení. Fyzická aktivita je jedním z nejlepších způsobů, jak si vyčistit mysl a uvolnit tělo. Pohyb zvyšuje hladinu endorfinů, tedy „hormonů štěstí“, které zlepšují náladu a snižují napětí a sklíčenost. Pravidelné cvičení, ať už jde o běh, jógu, tanec nebo procházku, má prokazatelně pozitivní vliv na psychickou pohodu.
3. Kvalitní spánek: Dobrý, hluboký spánek je klíč ke zvládání stresu a udržení psychické rovnováhy. Alkohol sice může krátkodobě usnadnit usínání, ale zároveň narušuje hlubokou fázi spánku, která je pro regeneraci zásadní. Zlepšením spánkových návyků lze zkvalitnit schopnost zvládat skleslost a napětí a udržet si energii po celý den.
4. Dechová cvičení: Jednoduchá dechová cvičení pomáhají uklidnit nervový systém a snižují napětí. Techniky, jako je hluboké dýchání či čmeláčí dech nebo krabicové dýchání, lze provádět kdykoli a během několika minut přinášejí úlevu.
5. Tvůrčí aktivity: Kreativní činnosti, jako je malování, psaní, hudba nebo ruční práce, pomáhají plně se ponořit do daného okamžiku a zapomenout na problémy. Tyto aktivity stimulují mysl a uvolňují emoce, čímž poskytují efektivní a zároveň zábavný způsob relaxace.
6. Čas v přírodě: Pobyt v přírodě má na organismus velmi pozitivní vliv. Pomáhá snížit stres, zlepšit náladu a celkově uvolňuje. Procházka v lese, parkem nebo u vody vám může přinést kýžený klid a propojení s přírodou, které je nenahraditelné.
7. Sociální kontakty: Vztahy s rodinou a přáteli mají na psychickou pohodu zásadní vliv. Čas strávený s blízkými poskytuje podporu, pomáhá sdílet své problémy a uvolnit mysl. 5 druhů mezilidských vztahů, bez kterých se nikdo neobejde.