Článek
Ukradl mi nápad, refrén, melodii… to jsou nařčení, kterým čas od času čelí i ty nejslavnější osobnosti a mnohdy kvůli tomu skončí i u soudu. Kdo byl nařčen z plagiátorství a jak to nakonec dopadlo?
Ed Sheeran
Ed Sheeran patří k oblíbeným a úspěšným zpěvákům, v podstatě co song, to hit. Kvůli dvěma už ale čelil nařčení z plagiátorství. V obou případech soudní tahanice vyhrál a „vina“ mu nebyla prokázána. První kauza se týkala písně Shape of You a Sheeran byl obviněn, že refrén zčásti opsal ze songu Oh Why zpěváka Samiho Chokri.
A před nedávnem si na konto připsal další soudní vítězství – dědicové amerického soulového zpěváka Marvina Gaye tvrdili, že Sheeranův hit Thinking Out Loud je vlastně okopírovaný song Gayův Let´s Get In On z roku 1973. I v tomto případě ale dala porota za pravdu Sheeranovi a díkybohu za to, protože sám zpěvák, který trval na své nevinně, řekl, že pokud by jí nebyl zproštěn, skončil byl s hudební kariérou. Takhle se ale můžeme těšit na další super songy sympatického zrzka.
Alena Mornštajnová
Tahle dáma napsala skvělé knižní tituly jako Tiché roky, Hotýlek, Slepá mapa či Hana. Nedávno se do knihkupectví dostal i její nejnovější počin – kniha Les v domě.
Ovšem radost z odvedené práce autorce jistě kazí nařčení umělkyně Toy Box, která tvrdí, že spisovatelka vykradla její článek, v němž se svěřila s tím, jak ji v dětství sexuálně zneužíval dědeček. Ačkoli Mornštajnová to rezolutně odmítá a postavil se za ni i šéfredaktor vydavatelství Host Miroslav Balaštík, Toy Box si trvá na svém. Zda kauza ale nakonec vyšumí, nebo ji některá ze zúčastněných stran požene výš, těžko odhadovat.
J. K. Rowling
Kdo by neznal hvězdu jménem Harry Potter. Kdo by neznal spisovatelku J. K. Rowling, která vdechla hrdinovi prostřednictvím svých knížek život. Příběhy malého čarodějnického kluka hltaly miliony malých i velkých čtenářů po celém světě a stejným hitem se pak staly i filmy.
Podle obvinění z roku 2010 spisovatelka vykradla knihu Adriana Jacobse The Adventures of Willy the Wizard (Dobrodružství čaroděje Willyho) z roku 1987, která vypráví o malém chlapci s nadpřirozenými schopnostmi. Ovšem americký i britský soud žalobu zamítl. Vítězně vyšla spisovatelka i ze sporu v roce 2001, kdy ji z plagiátorství nařkla jiná britská spisovatelka Nancy Stouffer.
Rolling Stones
Že takové hvězdy jako Rolling Stones, muzikanty, kteří po dekády slaví úspěchy, vyprodávají světová turné a mají miliony fanoušků po celém světě, nemůže něco takového potkat? Omyl!
I legendární Stouni čelili nařčení z plagiátorství, a ne jednou. V roce 1997 prý okopírovali zpěvačku K. D. Lang a její song Constant Craving proměnili ve svou píseň Anybody Seen My Baby. Soud se ale nakonec nekonal, kapela totiž zpěvačce i skladateli Benu Minkovi nabídla, že je uvede jako spoluautory, a oni na to kývli.
Teď ale mají rockeři na krku soud s muzikantem Sergiem Fernandezem, který tvrdí, že jejich píseň z doby covidu Living in the Ghost Town je složená z nejrůznějších melodií, akordů a rytmických vzorců z jeho dvou songů So Sorry a Seed of God.
Dan Brown
Velmi oblíbený a světově proslulý spisovatel Dan Brown má na kontě několik opravdových knižních trháků, podle nichž byly natočeny i filmy. Ale ten první, který mu získal ohlas, je titul Šifra mistra Leonarda. A právě u téhle knihy musel u soudu vysvětlovat, že námět od historiků Michaela Baigenta a Richarda Leighe neukradl z jejich publikací Svatá krev a Svatý grál z roku 1982.
Po měsíčních tahanicích soud spisovatele žaloby zprostil, historikům nařídil zaplatit soudní poplatky, které se vyšplhaly na přes milion liber, a Dan Brown se mohl radovat. Nejenže vyhrál soud, ale rozruch, který kolem knihy vznikl, razantně zvýšil její prodeje.
Madonna
Je to podobné jako u Rolling Stones, protože, ať si o Madonně myslíte cokoli, je to hvězda první třídy a její písně jsou světovými hity.
A byla jím i píseň Frozen, ta se ale místo do rádií dostala v roce 2005 k soudu. Tedy minimálně v Belgii, protože tamní soud dal za pravdu skladateli Salvatoru Acquavivovi, který popovou královnu obvinil z toho, že Frozen je až nehezky podobná jedné z jeho písní z roku 1998. A tak se song Frozen nesměl v Belgii hrát a z tamních obchodů zmizelo i Madonnino album Ray of Light s inkriminovanou skladbou.
Zpěvačka to sice nevzdala a dál bojovala za svou nevinnu, zproštění se ale dočkala až v roce 2014, kdy byl rozsudek zrušen.
Tohle nakonec dopadlo dobře, odsouzen nikdo nebyl. Ale jiní to měli složitější. Za honorář pro Gotta, řízení v opilosti i sexuální násilí: Slavní, kteří skončili za mřížemi