Článek
Společnost se víc a víc liberalizuje. Sex, homosexualita, virus HIV a AIDS – nic z toho už není vyloženě tabu, anebo se o to značná část veřejnosti alespoň pokouší. A pomoct v boji proti nákaze nebo přímo nemocným se čas od času snaží leckterá slavná tvář. Jsou ale celebrity, které to dělají už desetiletí, neúnavně a s veškerou vervou. Tohle jsou slavné ikony takzvaného AIDS aktivismu.
Elton John
Britský zpěvák a král extravagantních kostýmů se snaží v boji s AIDS pomáhat už několik desetiletí. V roce 1992 založil neziskovou organizaci Elton John AIDS Foundation. Jejím cílem je prevence, boj proti stigmatizaci a poskytování léčby s láskou, soucitem a důstojností nejzranitelnějším skupinám postiženým HIV na celém světě. Podle zpěváka by totiž nikdo neměl trpět stigmatizací, strachem ani nemožností léčby. Každý má podle něj právo na zdravý život.
Victoria Beckham
Platí za ledovou královnu, sluneční brýle sundá jen málokdy, úsměv na tváři nevykouzlí skoro nikdy. Ale pravda je, že za touto nepřístupnou slupkou se skrývá bytost s dobrým srdcem. I ona totiž roky pomáhá v boji s AIDS. V roce 2014 se stala ambasadorkou mezinárodní organizace UNAIDS, opakovaně například navrhla trička a stoprocentní výtěžek z jejich prodeje putoval do charitativní organizace Born Free Africa, která se zaměřuje na prevenci přenosu HIV z matky na dítě.
Rihanna
Krásná zpěvačka je sice v „oboru boje proti AIDS“ ve srovnání s předešlými hvězdami trochu nováček, ale zase do toho jde naplno. Na Barbadosu, kde se narodila, se například nechala spolu s princem Harrym veřejně testovat na přítomnost viru HIV. Ukázali tak, že test je snadný, rychlý a nebolí. A přitom může zachránit hodně lidí, které by jinak nakažený mohl nevědomky infikovat. Ale pomáhá i jinak. Spolupracuje například s kosmetickou firmou MAC – je ambasadorkou jedné její rtěnky a výtěžek z prodeje putuje na boj proti AIDS.
Bono
Hudební legenda a frontman kapely U2 je proslulý svou potřebou pomáhat, kde to jen jde. Charita je pro něj naprostá samozřejmost. V roce 2006 tak spolu s americkým aktivistou a novinářem Bobbym Shriverem založil nadaci (RED), která se zaměřuje na boj proti AIDS především v Africe, kde podle nejrůznějších odhadů žijí až dvě třetiny HIV pozitivních lidí. Za dobu fungování se této organizaci podařilo na boj s nemocí sehnat více než 700 milionů dolarů!
Madonna
V současné době se o zpěvačce mluví spíše v negativním kontextu, protože fanoušky ohromuje poněkud šílenými fotkami a videi. Ale na jedno by se v souvislosti s ní rozhodně zapomínat nemělo: byla jednou z prvních, kdo se otevřeně postavili za nemocné AIDS, a to v době, kdy byli ještě považováni za vyděděnce. HIV pozitivní byl totiž i její učitel tance. Když s touto informací šel ven, vyrazila s ním v roce 1989 na akci upozorňující na problematiku AIDS a čelila pak spekulacím, že je sama HIV pozitivní. Dodnes pomáhá i prostřednictvím své nadace Raising Malawi, kterou založila v roce 2006. Zaměřuje se především na dostupnost vzdělání a lékařské péče pro africké děti a zahrnuje to i prevenci AIDS.
Elizabeth Taylor
Jestli je někdo opravdovou ikonou v AIDS aktivismu a průkopnicí boje proti této nemoci, byla to tato hvězda s uhrančivým pohledem (zemřela v roce 2011). Svoji charitativní činnost v této oblasti totiž zahájila v 80. letech. V roce 1985 se skupinou lékařů a vědců vytvořila Americkou nadaci pro výzkum AIDS, dnes známou jako amfAR. A víte, co herečka řekla, když se jí ptali, proč se do boje s AIDS vrhla tak záhy? „Pořád jsem viděla všechny ty zprávy o nové nemoci a pořád jsem se ptala, proč nikdo nic nedělá. A pak jsem si uvědomila, že jsem jako oni. Neudělala jsem nic, abych pomohla.“
V České republice stojí za osvětou Národní program boje proti AIDS, existují ale i další organizace a společnosti, jako třeba Červená stužka nebo Česká společnost AIDS pomoc, které kromě osvěty také spolupracují s nemocnými a jejich rodinami.
AIDS je zlá nemoc a nevyhýbá se ani celebritám. Kteří slavní bojovali či bojují s HIV? | Počet nakažených roste i u nás, ale důležité je vědět, že včas léčený člověk může žít stejně dlouho jako zdravý. Při správné a včasné léčbě navíc nejsou HIV pozitivní lidé nakažliví.