Článek
Ilona Svobodová přijala pozvání do podcastu Bubliny, vzpomínala na své osudové muže a zásadní role a prozradila svůj recept na stárnutí s grácií: „Víno, chlapi, zpěv. A také optimismus a radost ze života, to jsou motory. A fungují i proti nemocem.“
Ilona Svobodová za sebou má výrazné role v divadle i před kamerou, dvacet let je ale především Jitkou Farskou v seriálu Ulice. Pro svou postavu by si přála víc dobrodružství, zároveň by byla ráda, kdyby ji diváci dokázali od role Jitky oddělit. Ona sama si na nudu a stereotyp rozhodně stěžovat nemůže. Kdy jí bylo nejhůř a co v takových chvílích pomáhá?
Jitka Farská z Ulice
Seriál Ulice slaví letos dvacet let a Ilona Svobodová oslavuje též. Jitka Farská je součástí fenoménu od samého začátku. Její postavu mají lidé rádi, a když se jí děje něco špatného, prožívají to s ní. Někdy až moc. Divačky z celé republiky se jí hodně svěřovaly se svými zkušenostmi se stalkingem, muži pak prosili, ať svému seriálovému muži Oldovi odpustí nevěru, protože přece každý chlap někdy zahne. Herečce je záhadou, že v 21. století existují lidé, kteří nejsou schopni oddělit ji od role a nechápou, že je to jen jako.
A co říká o roli ona sama? „Jitka je chápající, jako jsem já, vrba. Je lidská. Je zkrátka normální, vždycky říkám, že to točím pro obyčejné Blanky z Nové Paky. Ale udělala i posun, je samostatnější, přibližuje se mi. Například se nechala tetovat, a já tak nemusím svá tetování skrývat,“ usmívá se herečka.
Osudové vztahy
Životních krizí má za sebou vícero: „Nejdřív mi umřel manžel, potom přítel. Bojím se dalších vztahů, aby to neskončilo špatně.“ Co jí pomáhá? Například divadlo, je prý magické a lze tu zapomenout. Našli se ale lidé, kteří Ilonu Svobodovou pomlouvali, že šla hrát brzy po úmrtí manžela.
Ilona prožila osudovou lásku s hudebníkem Petrem Skoumalem, byli spolu 25 let. Její rodiče z toho ovšem zpočátku nadšení nebyli. Ilona na jeho písničkách vyrůstala, byl o 22 let starší. Jak na svého životního partnera vzpomíná? „I když nestrádám a mám kolem sebe spoustu chlapů, tím, jaký byl on, všechny poměřuju. Vtipný, měl obrovský nadhled, inteligenci a také byl velmi zásadový.“
Po jeho smrti však nakonec dokázala své srdce znovu otevřít a zamilovala se. Její další partner bohužel zemřel na rakovinu. Jak to vidí do budoucna? „Jsem hodně samostatná a to chlapi těžko zvládají. Ženy, co se nechají opečovávat, to mají jednodušší. Mně nevadí pracovat třeba s pilou nebo řezačkou. Jednou mi někdo dokonce řekl, že se se mnou cítí pozadu, a místo, aby přidal, tak se se mnou rozešel.“
Hvězda dabingu
Hraje na jevišti i před kamerou, ale je i jednou z výrazných hvězd českého dabingu. Svůj hlas pravidelně propůjčuje herečkám Michelle Pfeiffer, Demi Moore, Heather Locklear a dalším. Má některou raději? Ano, Michelle. Stárne podle ní s grácií a není tolik přešitá jako ostatní. „Kdysi mi někdo řekl, a já to předávám studentům, že v dabingu nesmíte vadit a snažit se být lepší než ten herec, musíte mu sloužit a být malinko pod ním.“
Situace na Pražské konzervatoři
Herectví vystudovala na Pražské konzervatoři a dnes zde pracuje jako vedoucí hudebně-dramatického oddělení. „Nikdy by mě nenapadlo, co to obnáší. Mám pod sebou na padesát profesorů, sedmdesát pět studentů.“
V čem to mají dnešní budoucí herci jiné? „Nechtěla bych začínat v této době, je to daleko větší boj,“ říká. Na své studenty je pyšná, není však spokojená s tím, jaká je na škole situace. „Pět let škola díky panu řediteli dobře fungovala. Po skončení funkčního období však nebyl znovu potvrzen. Magistrát vyhlásil konkurz, ten vzápětí zrušil a fungující škola se změnila v prapodivnou změť. Nikdo neví, co bude a koho magistrát dosadí. Ale nemůžeme se přece nakazit Slovenskem!“ zabrousí herečka i do společensko-politického dění. Poslechněte si celý podcast.