Článek
Co je to férová domácnost? Martina Dvořáková se tímto problémem zabývá řadu let a obrací se na ni páry, které to chtějí změnit. „Je to o tom, kdo kolik hodin spí a kolik mají skutečně volného času, zda mají oba stejné životní příležitosti,“ popisuje a dodává, že to určitě není o dělení se „fifty-fifty“.
V podcastu Bubliny se probíral mimo jiné audit domácnosti, mentální zátěž, ale třeba i pocit starších generací, že si mladé ženy stále jen stěžují.

Hostem podcastu Bubliny Katky Osičkové byla Martina DvořákováFoto: Proženy.cz
Typická česká domácnost a tradiční dělba rolí
Jak to v typické domácnosti nyní vypadá? Z diskusí by se například mohlo zdát, že se olej v autě mění v Česku obden, alespoň muži se ten dojem snaží vyvolat. „Převládá tradiční dělba rolí, kdy ženy se starají o rutinní a neodkladné věci, jako je praní, úklid a vaření. Muži jsou zodpovědní za práci venku, garáž, zahradu, což bývají činnosti, které jde odložit, a nikdo na vás kvůli tomu sociálku nezavolá. Když ale nebude denně svačina nebo věci na tělocvik, ovlivní to život dětí,“ popisuje Martina Dvořáková.
Máme tendenci opakovat vzorce chování našich rodičů, ale ve chvíli, kdy mladé ženy vyjádří nespokojenost s tradičním stavem, nejhlasitěji se ohradí právě generace jejich maminek. „Jsou zčásti nespokojené, protože i v jejich životě to možná mohlo být jinak, ale nenapadlo je to nebo to tehdy nešlo,“ vysvětluje Martina Dvořáková.
Na co má neférovost vliv?
- Na zapojení žen do ekonomické aktivity, protože uzpůsobují svou práci tak, aby zvládly i druhou směnu.
- Na rodinu a duševní zdraví žen kvůli mentální zátěži, přetížení...
- Na zdraví vztahu. „Tam, kde to je dlouhodobě férovější, mají lepší vztah i sex.“
Podle Martiny Dvořákové se především podceňuje ocenění práce, které ale udělá hodně.
O čem se mluví ještě méně než o férovém dělení domácích prací, je mentální zátěž, která je neviditelná. „Jde o management domácnosti a života všech členů ve smyslu ‚Všimnu si, naplánuji, zorganizuji, připomenu‘.“
Fenomén romantické lásky
Ač se může zdát, že romantická literatura a filmy s férovou domácností nesouvisí, opak je pravdou. „Fenomén romantické lásky, který do nás tlačí Hollywood, nám do toho hází vidle, ty genderové stereotypy jsou příšerné,“ vysvětluje Martina. Většinou to končí tím, že muž poklekne, ale už nevidíme tu další, zajímavější fázi: budování vztahu.
„Vytváří představu, že o to jde ženám nejvíc: aby se vdaly, ulovily úspěšného muže. Přitom víme, že z dlouhodobých vztahů profitují především muži. Když mají rodinu, vydělávají víc, mají lepší duševní i fyzické zdraví, život v manželství hodnotí lépe než ženy. Pro ty to takové terno není. Ženy žijí déle, ale ne v úplně dobrém fyzickém a duševním zdraví, mají méně peněz v důchodu…“
Co dalšího v souvislosti s férovou domácností zaznělo?
- Nemůžou si za to ženy vlastně samy? Nesnaží se pod vlivem sociálních sítí o zbytečnou dokonalost?
- Jak vychovávat kluky a holky? A proč by matky synů měly opustit pocit, že o jejich chlapečka se má starat v dospělosti jeho žena?
- Jak probíhá audit domácnosti a jak razantní změny udělat?
- V čem je skvělá flexibilita pracovního trhu, ale proč by se neměla týkat jen žen?
- Proč muži s dětmi dělají ty zábavnější činnosti?
- Kvůli čemu jsou důležité také sociální vazby i mimo domov?