Článek
Fanoušky na zpěvákovi Michaelu Jacksonovi přitahovalo nejen výjimečné umělecké nadání, ale také postupná proměna vzhledu. I když bylo všem jasné, že to není jen tak, on kromě dvou plastik nosu jiný zákrok nepřiznal. Když se ho na jeho světlou barvu pleti někdo přímo zeptal, odpověděl zpěvák jednoduše tak, že trpí nemocí vitiligo, tedy ztrátou pigmentu. Jaká byla pravda?
Všechno začalo v dětství
Slavný zpěvák zrovna „nevycházel“ se svým otcem Josephem, který měl Michaela a jeho čtyři bratry odmalička fyzicky i psychicky týrat. Toužil, aby se „jeho chlapci“ proslavili, a na jejich názor se neptal. Zejména citlivého Michaela otcova výchova zlomila. Sice se mu postupem času podařilo vymanit z toxického vlivu rodiny, ale psychické následky si nesl do konce života.
Když se postavil na vlastní nohy, rozhodl se Michael Jackson podstoupit plastiku nosu, protože právě ten mu otce nejvíc připomínal. A to se ukázalo jako začátek konce – touha zbavit se jakékoliv podobnosti s despotickým rodičem ho nakonec stála život. Třebaže to nikdy nepřiznal, stal se závislý na plastických operacích a na přeměně v někoho jiného.
Operace za půl milionu dolarů
Až po smrti krále popu (stalo se to 25. června 2009) šel jeden z lékařů s pravdou ven. „Podstoupil několik operací. Přicházel přibližně každé dva měsíce. Bylo to asi deset až dvanáct zákroků během dvou let, kdy jsem tam pracoval,“ tvrdí v dokumentu Living with Michael Jackson doktor Wallace Goodstein, který byl v 90. letech kolegou zpěvákova plastického chirurga. A rozhodl se poodhalit ještě víc: „Měl několik plastik nosu, lícní implantáty a nechal si udělat dolíček v bradě. Vím, že byl i na operaci očních víček.“ Specialista také přiznal, že se pozastavil nad tím, zda jsou všechny tyto zákroky nutné. Nejmenovaný kolega mu ale odpověděl, že je to zpěvákovo přání. Roli jistě hrála i skutečnost, že jen tyto operace vyšly celkem asi na půl milionu dolarů.
Nos to nevydržel a náhradu ukradli
Časté estetické zákroky si však vybraly svou daň. Nikdo asi nezapomene na rok 2002, kdy se snad ve všech médiích objevila fotografie, na níž je popový král téměř bez nosu. Jeho nos totiž už takovou zátěž plastik neunesl – a odpadl. Pomohl až německý lékař Werner Mang v roce 2004, který ovšem zároveň upozornil, že se zpěvákovi plastiky vymykly kontrole: „Je to pro jeho pleť už nebezpečné. Chce se z černého muže proměnit v bílou ženu.“
- Smutné je, že ke konci života prý nosil zpěvák místo nosu umělou náhradu, kterou mu po smrti někdo ukradl. „Protézu si přikládal na poškozený nos. Ta však zmizela. Jeho tělo tam leželo s dírou uprostřed tváře,“ prozradili dva pracovníci márnice.
Tajemství bílé pleti Michaela Jacksona
Pravdu o bílé pleti prozradil v rozhovoru s Larrym Kingem známý dermatolog Arnold Klein. Právě on pomáhal Michaelu Jacksonovi s léčbou kožního onemocnění. „Byl z toho špatný. Měl to po celém těle, ale nejvíc na obličeji a rukou, což bylo velmi obtížné ošetřit,“ popsal lékař.
Zatímco dnes je vitiligo například pro modelku Chantelle Young-Brown určitou výhodou, která ji odlišuje, v 90. letech nebylo zvykem veřejně se svěřovat se svými zdravotními problémy, navíc když se jednalo o vzhled, který byl pro hvězdného showmana velice důležitý. „Mohl brát léky a ošetřovat postižená místa ultrafialovým světlem. U Michaela ale bylo onemocnění tak vážné, že snazší pro něj bylo používat krémy, které tmavé skvrny zesvětlí, takže se úroveň pigmentu úplně vyrovná,“ nastínil situaci Arnold Klein.
Fotogalerie: Jak se měnil Michael Jackson
Poslední dny a konečná pravda
Když Michael Jackson zemřel, nechal za sebou miliony šokovaných a truchlících fanoušků po celém světě. Právě probíhaly přípravy na jeho další tour a všichni čekali, že se král popu předvede v nejlepší formě. Místo toho ale podlehl zástavě srdce v důsledku předávkování léky. Pitva určila nejen příčinu smrti, ale definitivně potvrdila i skutečnost, že zpěvák podstoupil (mimo jiné) lifting obličeje. A také že zřejmě trpěl anorexií – kromě léků se totiž v jeho žaludku našel jen špenátový salát.
Smrtelnou dávku anestetika měl zpěvákovi podat jeho osobní lékař Conrad Murray. V roce 2011 byl odsouzen za neúmyslné zabití na čtyři roky vězení, o dvě léta později byl propuštěn. V roce 2019 se objevil zdrcující dokument Leaving Neverland, který nabídl ještě temnější pohled na život a kariéru krále popu.