Hlavní obsah

Markéta Pekarová Adamová: Stres z politiky ji stál zdraví. Často budila rozruch, má ale i druhou tvář

Foto: Petr Horník, Borgis

Foto: Petr Horník, Borgis

Asi vás neminula zpráva, že předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová odchází do ústraní. Jsou za tím zdravotní problémy, které jí dost možná způsobil stres. V životě rozhodně neměla na růžích ustláno.

Článek

Jen málokterá žena se dokázala zapsat do historie české politiky tak tučným písmem jako Markéta Pekarová Adamová. Nikdy se nebála říct nahlas svůj názor a často budila rozruch. Asi nejznámější je bezesporu prohlášení „Jako jednotlivec můžu pomoci celku – zbytečně neklimatizovat, nevytápět a holt si vzít další svetr“, což pro CNN Prima News řekla ve chvíli, kdy Českou republiku zahltila panika ohledně energetické krize. A přestože se na její hlavu okamžitě strhla vlna kritiky, dodnes si za tímto výrokem stojí. Jaká je Markéta Pekarová Adamová v soukromí?

Studium si musela prosadit

Aby si mohla rodačka z Litomyšle plnit své sny, musela mít ostré lokty. Nepochází totiž z rodiny, kde by byla maturita nebo studium na vysoké škole a budování kariéry samozřejmost. Její maminka se živila jako švadlena a tatínek řezník. „Moc jsem chtěla do Prahy, protože jsem cítila, že je tam více příležitostí. Moje rodina mě v tom moc nepodporovala, vzdělání nepovažovala za tak podstatné,“ svěřila se pro Českou televizi. Vystudovala andragogiku a následně management v průmyslu.

Vstup do politiky a nadávky

Politika je u nás stále považována za „pánský píseček“. Markéta Pekarová Adamová je ale natolik silná osobnost, že se nebála do těchto vod vstoupit. A nebylo to vždycky jednoduché! „Musíte se připravit na mnohem víc zpochybňování: vaší odbornosti, vaší společenské role, vašeho vzhledu. Já tu práci dělám dlouho, ale maily o tom, jaká jsem kráva a že patřím k plotně, se nebudou číst dobře nikdy. Chlapům určitě také chodí urážlivé maily, ale to, jak běžné je u nás urážet ženy, a především jakým způsobem, je hrozně smutné,“ popsala pro časopis Heroine.

Tvář, o které se moc neví

Kvůli svému vystupování na politické scéně působí Markéta Pekarová Adamová jako „ranařka“ – a její komunikace někdy hraničila až s arogancí. Ve skrytu duše je to ale něžná a velmi citlivá žena, která jako dobrovolnice pomáhala v dětských domovech v Arménii a Maroku, pracovala s postiženými lidmi v Srbsku a spoluorganizuje dětské tábory a akce pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Pro média byla ale vždy poutavější její kontroverze…

Foto: Jan Handrejch, Borgis

Image nekompromisní ženy podtrhoval v minulosti i krátký sestřihFoto: Jan Handrejch, Borgis

Osobní život a láskyplný manžel

Další aspekt, který k popularitě Markéty Pekarové Adamové moc nepřispívá, je její osobní život. V roce 2016, sedm let po vstupu do politiky, se provdala za spolužáka z vysoké školy, odborníka na IT Tomáše Pekaru. Děti nemají a to nahrávalo zlým jazykům, které tvrdily, že upřednostnila kariéru před rodinou. Tak to ale není. „Já se tím netajím, že to nebyl nikdy plán nemít děti. U mě tohle dobrovolné rozhodnutí nebylo a chápu, že to lidi zajímá, ale zkrátka ještě není všem dnům konec. Uvidíme,“ tvrdí čtyřicetiletá politička.

Tomáš Pekara se na veřejnosti po boku manželky objevuje jen zřídka. Podle političky mají láskyplný vztah. „Hodně spolu diskutujeme, probíráme věci a hodně se shodneme. To je asi základ. Myslím, že by to jinak nemohlo fungovat. Dostávám od něj i zpětnou vazbu, jak to vidí on a třeba i jeho kamarádi a okolí,“ pěje na manžela chválu.

Stres z politiky ji stál zdraví

I když ohledně zdravotních důvodů nechce být politička konkrétní, své rozhodnutí pro Seznam Zprávy vysvětlila takto: „Lékaři dávají moje zdravotní obtíže do souvislosti se zvýšenou mírou stresu. Politika je stresující prostředí samo o sobě a není to zdaleka způsobeno jen nenávistnými projevy, které jsou vůči nám ženám ještě intenzivnější než vůči mužům. Vždy jsem byla schopna akceptovat i stinné stránky politiky, ale někdy je potřeba upřednostnit své zdraví před výkonem veřejné funkce.“

Načítám