Hlavní obsah

Kamala Harris se může stát nejmocnější ženou světa. Co o ní víme? Silná je po matce a nestydí se za svou lásku

Foto: Phil Mistry, Shutterstock.com

Foto: Phil Mistry, Shutterstock.com

Široký úsměv, velká gesta, padnoucí kostýmek a žádný přehnaný respekt ze svého protikandidáta Donalda Trumpa. Právě tak zná svět Kamalu Harris, ženu, která by se mohla zanedlouho stát prezidentkou USA. Jaká ale je, když s kostýmkem odloží svou tvář úspěšné právničky a političky?

Článek

Možná jste o Kamale Harris slyšeli poprvé až nedávno, když se na konci července Joe Biden vzdal kandidatury na funkci prezidenta USA. Kdo je tato žena, která se může stát nejvlivnějším člověkem na světě, pokud se jí podaří volby vyhrát a stát se první prezidentkou své země?

Na demonstracích už v kočárku

Čerstvě šedesátiletá Kamala Harris (narozeniny oslavila 20. října 2024) pochází z rodiny migrantů. Maminka byla z Indie, otec z Jamajky, občas se u ní uvádí i africko-jamajsko-indický původ. „Kamala“ znamená v sanskrtu lotosový květ a je to i jedno ze jmen Lakšmí, hinduistické bohyně úspěchu, štěstí a krásy.

Narodila se v roce 1964 v kalifornském Oaklandu. Její otec, ekonom Donald Harris, přišel do Spojených států z Jamajky. Matka Shyamala Gopalan do USA emigrovala už v devatenácti letech z rodné Indie s cílem získat kvalitní vzdělání. To se jí povedlo a celý život pracovala ve výzkumu rakoviny prsu, angažovala se také za občanská práva. Oba Kamalini rodiče byli občansky velmi aktivní a ona se už jako dítě v kočárku spolu s nimi účastnila mnoha demonstrací.

Maminka prý Kamale i její o tři roky mladší sestře Maye často říkala, aby neseděly a nestěžovaly si, ale raději šly něco dělat. Ona se také musela ohánět, protože se s manželem rozešli, když bylo Kamale pět let, a dcery pak vychovávala sama. A obě jsou velmi úspěšné. (Právnička Maya byla jednou ze tří vedoucích poradkyň v prezidentské kampani Hillary Clinton v roce 2016.) Kam až to dcery dotáhly, se už ale Shyamala nedozví – zemřela v roce 2009.

Skvělá kariéra a pracovní úspěchy

O Kamale Harris se říká, že má v povaze nezdolnost, cit pro sociální spravedlnost, je velmi pracovitá a nebojí se pustit do věcí, které se jeví jako nemožné. Vystudovala práva a stala se okresní státní zástupkyní v Oaklandu a pak v San Francisku, v letech 2011 až 2017 pracovala jako kalifornská nejvyšší státní zástupkyně a posléze byla zvolena senátorkou za Kalifornii.

V roce 2021 ohlásila prezidentskou kandidaturu, ale pak ji pro malou podporu stáhla. Když se stal Joe Biden prezidentem USA, jmenoval ji v roce 2021 viceprezidentkou. A ona se tak stala první političkou tmavé pleti, která se v této funkci dostala do Bílého domu. A teď kandiduje na první prezidentku USA.

Zamilovala se a vdala v pozdním věku

Kamalina profesní cesta byla velmi úspěšná, zato ta partnerská musela počkat. Vážně se zamilovala až ve věku, kdy už mnozí mohou být i prarodiči. Svého muže, obhájce Douglase Emhoffa (narozen 1964), poznala díky přátelům, kteří oba „jakoby náhodou“ nasměrovali na akci pro nezadané. On už byl rozvedený a měl dvě děti, ona byla svobodná a bezdětná. Vzali se v roce 2014, a Kamala Harris tak získala dvě dnes již dospělé nevlastní děti. V médiích se sice řešilo, zda Douglas byl, anebo nebyl své první ženě nevěrný, nicméně podle vyjádření jeho exmanželky měli a mají dobré vztahy a ona Kamalu podporuje i v kampani.

Manžel se vzdal kariéry

Douglas Emhoff opustil svou právnickou firmu a stal se „druhým gentlemanem“, tedy vlastně „manželem z povolání“, který svou ženu maximálně podporuje jak ve funkci viceprezidentky, tak i během prezidentské kampaně. Kamala a Doug tvoří populární pár, který má hodně obdivovatelů. Ji fanoušci uznávají za to, co dokázala, a jeho chválí, protože vzal manželčinu kariéru za svou a neřeší, že je úspěšnější než on. Pokud Kamala uspěje, Douglas bude první, kdo ponese označení „první gentleman USA“.

Kamalu a Douga lidé milují

Manželé jsou velmi aktivní na sociálních sítích a jejich příspěvky mívají i několik milionů zhlédnutí. Lidé oceňují nejen to, jak civilně vystupují a jak si projevují lásku, ale i to, jaká témata otvírají a propagují (rasovou snášenlivost, migraci, podporu LGBT komunity), a také jejich snahu o politiku, která by byla vstřícnější k „obyčejným Američanům“. Oba podporují právo ženy rozhodnout o potratu i práva zaměstnanců, diskutují o veřejném zdravotním pojištění i o větším zdanění bohatých a o podpoře méně vydělávajících pracujících.

Podporu kandidatuře Kamaly Harris už vyjádřily také největší hvězdy: Jennifer Lopez, Beyoncé, Katie Holmes, Kelly Rowland, Bruce Springsteen, Barack Obama a další.

Načítám