Článek
Legendární tým hokejistů v roce 1998 na zimních olympijských hrách v japonském Naganu zvedl svým vítězstvím ze židlí celý český národ. Všichni s nadšením sledovali, jak naše největší hokejové hvězdy, z nichž většina tehdy působila v americké NHL, přepisují dějiny. Na vítěznou zlatou příčku přitom rozhodně nebyli horkými favority.
Hry byly totiž ojedinělé tím, že zámořské reprezentace mohly konečně do olympijského turnaje povolat své nejlepší hráče z NHL, které sice tím pádem posílili náš tým, ale třeba i týmy Kanady či USA. O to větší radost výhra českých reprezentantů přinesla. Jak ve své hokejové kariéře pokračovali někteří hráči a jak vypadají 25 let po triumfu?
Osudy nejvýraznějších tváří Nagana
Ivan Hlinka

Legendární kouč zemřel na následky autonehody 6 let po vítězství v NaganuFoto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia, STANISLAVA PETELE / MAFRA / Profimedia
Životní cesta hokejového hráče i skvělého trenéra, jehož životním úspěchem bylo vítězství s českou reprezentací v Naganu v roce 1998, skončila šest let poté autonehodou. Po Naganu odešel v roce 2000 trénovat dál do NHL a na konci sezony se stal hlavním koučem týmu Pittsburgh Penguins – prvním Evropanem v této funkci. Tam se mu ale až tolik nedařilo a vrátil se zpět. V květnu 2004 podepsal opět na dva roky smlouvu jako hlavní trenér národního týmu, ale bohužel se dalšího vedení nedočkal. Tragicky zemřel v 54 letech na následky autonehody v Karlových Varech. Je po něm pojmenovaný litvínovský zimní stadion.
Dominik Hašek

Dominik Hašek v roce 1998 a teďFoto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia, Jaroslav Legner / CNC / Profimedia
V Naganu byli v našem týmu celkem tři brankáři – Milan Hnilička (49), Roman Čechmánek (51) a Dominik Hašek (58) alias Dominátor. A přestože byl z nich nejstarší, byl také nejzkušenější. Proslul jako skvělý brankář nejen u nás, ale především v zámoří, kde si vydobyl na konci 90. let ocenění pro nejlepší hráče NHL, u nás pak posbíral spoustu vítězství v anketě Zlatá hokejka, Sportovec roku a v roce 1998 uspěl rovněž v anketě Hokejista století. Není tedy divu, že se mu v Naganu dařilo a ve finálovém utkání s Ruskem nepustil ani jeden gól.
Zato se proslýchá, že jeho kariéra podnikatele, na kterou se vrhnul po hokeji, značně pokulhává. Po neúspěšném podnikání s oděvní značkou Dominátor či energy drinky Smarty přiznal nedávno další prodělanou investici zhruba okolo 50 milionů. Neúspěchem skončilo po třiadvaceti letech v roce 2012 i jeho první manželství, ze kterého má dceru Dominiku - je z ní zpěvačka a reprezentovala naši zemi loni na Eurovizi - a syna Michaela. V říjnu roku 2021 se mu narodil ještě syn Jan, kterého má se současnou partnerkou. Je tedy trojnásobným otcem.
Jaromír Jágr

Dlouhé vlasy už dávno shodil, ale je to pořád stejně zapálený sportovec tělem i dušíFoto: David Neff / MAFRA / Profimedia, Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia
Minulý týden oslavil 51. narozeniny a stále je nejvýraznějším hráčem z celého naganského týmu. Jaromír Jágr hokej miluje od dětství a stále se k němu upíná. Jeho životní kolečko se však tak trochu uzavřelo. S hokejem začínal na Kladně a tam se také po letech strávených v americké NHL v roce 2018 vrátil a pokračuje ve své sportovní kariéře v českém extraligovém klubu Rytíři Kladno, který zároveň vlastní.
Jeho světové úspěchy mu však už nikdo neodpáře - s českou reprezentací vyhrál olympijský hokejový turnaj a dvakrát mistrovství světa. A i díky tomu se v roce 2005 spolu s Jiřím Šlégrem stal členem Triple Gold Clubu, jenž sdružuje hráče, kteří vyhráli tři hlavní hokejové soutěže – Stanley Cup, olympijské hry a mistrovství světa. A tak jako zůstal věrný hokeji, zůstal věrný i zvyku střídat mladé partnerky a prozatím se neusadil. V době Nagana chodil se známou modelkou Ivou Kubelkovou a od té doby se po jeho boku vystřídala nejedna půvabná slečna. Nyní randí také s modelkou, pohlednou brunetkou Dominikou Branišovou, která je o 23 let mladší.
Jiří Šlégr

Hokejista se pokoušel prosadit i v politiceFoto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz
Hokejová legenda a obránce v Naganu Jiří Šlégr (51) toho v životě vyhrál celkem dost, však je také členem Triple Gold Clubu. Před osmi lety se oženil s modelkou a českou Miss z roku 2005 Lucií, s kterou má syna. Kromě hokeje se také angažoval v politice. Vyzkoušel si pozici poslance ve sněmovně i místopředsedy strany Paroubkových Národních socialistů. V současné době je členem Rady České televize.
Vladimír Růžička

Vladimír Růžička byl kapitánem v Naganu a následně se vrhnul na dráhu hokejového koučeFoto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia, Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia
K věhlasným jménům našich tehdejších útočníků se řadilo i jméno kapitána Vladimíra Růžičky (59), nejstaršího člena týmu, který dva roky po Naganu ukončil hráčskou kariéru a vrhnul se na dráhu kouče. Velmi dlouho vedl pražskou Slavii, s níž dosáhl největších úspěchů, a také vedl národní mužstvo na světových šampionátech ve Vídni 2005 a v Kolíně nad Rýnem 2010, kde jeho svěřenci získali zlaté medaile. Následně byl obviněn ze zpronevěry a po problémech se přesunul trénovat do Chomutova a ještě donedávna trénoval dorost v Litvínově, kde už ale také skončil. Se svou první manželkou, kterou si vzal v 19 letech, vychovali dvě děti (v roce 2016 zemřela). O rok později se Růžička znovu oženil a má ještě dceru, které je teď pět.
Martin Procházka

Martin Procházka o svou zlatou medaili z olympiády přišelFoto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia, Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Kolem hokeje se pohybuje dodnes i bývalý útočník a trenér Martin Procházka (50). Za život si prošel nejen úspěšnými kariérními vzestupy, ale i pády v podobě vysokých dluhů. Spekulovalo se o tom, že kvůli dluhům prodal svou olympijskou medaili, ale Procházka řekl, že ji daroval kamarádovi. V roce 2012 si vyzkoušel i taneční soutěž StarDance, kde skončil na druhém místě, a nyní ho můžete vídat na obrazovkách České televize a kanálu Sport 5 jako hokejového experta.
A co ženy ve sportu?
Petr Svoboda

Petr Svoboda ve finále v Naganu dal gól, který zajistil českému týmu vítězstvíFoto: Profimedia.cz, Barbora Reichová / CNC / Profimedia
Kdo by si nepamatoval jméno hokejisty, který v podstatě v Naganu rozhodl vítězný zápas s ruským týmem. Petr Svoboda (56) jako jediný totiž proměnil svůj gól, který byl zároveň i jeho jediným gólem v české reprezentaci, a vryl se tím do paměti českých hokejových fanoušků. V tu dobu už žil v Americe, kam emigroval v roce 1984, a nastoupil hned do NHL, kde odehrál více než tisíc utkání, než zakončil v roce 2000 svou kariéru, protože utrpěl otřes mozku. Přesto na hokej nezanevřel a od května 2020 byl až do loňského roku spolumajitelem švýcarského hokejového klubu HC Lausanne.