Článek
Každé ráno a večer stojíte v koupelně, automatickými pohyby si čistíte zuby a moc u toho nepřemýšlíte? Chyba! Zkuste se na tuto běžnou činnost zaměřit a dávejte pozor, zda to děláte podle doporučení odborníků. Jedině tak dáte chrupu dostatek péče a ochráníte se před zubním kazem i zánětem dásní.
Jak si správně čistit zuby
Čistit chrup byste si měli dvakrát denně a důležitá je přitom správná technika. „Dělejte to jemnými, krouživými pohyby a kartáček přitom přikládejte částečně i na dáseň. Nejvíc plaku se usazuje právě v dásňovém žlábku, na přechodu zubu a dásně a v mezizubním prostoru,“ radí dentální hygienistka Monika Kratochvílová z mezinárodní sítě klinik Mediestetik.
Jak dlouho čistit? Na dvě minuty nesázejte
Zuby byste měli vyčistit ze všech stran a nezapomenout na dásně ani mezizubní prostory. Většina lidí má zažité, že by tato procedura měla trvat dvě minuty, ale není to pravda. Čistěte tak dlouho, až budou zuby úplně hladké, a když je přejedete jazykem, nikde na nich neucítíte žádnou drsnou část.
Čím si čistit zuby, aby byly čisté
Kromě techniky čištění je zásadní také správný výběr pomocníků. Co všechno vám při odstraňování plaku může pomoci?
1. Klasický zubní kartáček
Výběr je důležitý! Kartáček by měl mít menší hlavu, aby se s ním dobře manipulovalo a vešel se i do zadních partií ústní dutiny. „Vlákna by měla být spíše měkká, aby byla jemná k zubům i dásním. Štětiny mají být rovně střižené,“ doporučuje konzultantka lékáren Benu Ivana Lánová. Jak často by se měl měnit zubní kartáček? Minimálně jednou za tři měsíce a ihned v případě, že se mu ohnou štětiny, a také po infekčním onemocnění nebo zánětu v ústech.
2. Jednosvazkový kartáček
Tyto kartáčky se hodí jak pro vyčištění špatně dostupných míst, tak i pro zuby s rovnátky nebo na péči o zubní náhrady. Měňte je stejně často jako klasické.
3. Elektrický kartáček
Jsou účinné pro odstranění plaku a existují tři druhy těchto přístrojů. Sonické kartáčky mají tvar podobný klasickému kartáčku, jsou dražší, rychle vibrují a hodí se i pro hodně citlivé dásně a zuby. Rotační kartáčky bývají levnější, mají hlavu kulatou a malou, dostanou se i do špatně přístupných míst a kvůli krouživým pohybům jsou o něco méně ohleduplné k dásním. Třetí typ představují magnetické kartáčky, které spojují oba typy, a jejich cena je vyšší. Náhradní hlavice měňte podle stejných zásad jako u klasických kartáčků.
4. Mezizubní kartáček
Jakou velikost mezizubního kartáčku zvolit? Závisí na rozměru mezer mezi zuby: neměly by jimi procházet zlehka, ale ani byste je tam neměli tlačit násilím. Vhodný průměr pomůže vybrat zubař nebo dentální hygienistka. Mění se zhruba po týdnu, jejich variantou může být jednorázové speciální zubní párátko.
5. Ústní sprcha
Dalším pomocníkem v péči o zuby je ústní sprcha. Pracuje s proudem vody (lze použít i roztok léčivé ústní vody) a čistí prostory mezi zuby i na přechodu zubů a dásní a užijete ji také k masáži dásní. Hodí se i pro citlivé a krvácející dásně, parodontózu, rovnátka nebo implantáty.
6. Zubní (dentální) nit
Doplňuje mezizubní kartáček, ale rozhodně ho nenahrazuje – je méně efektivní. Na jedno použití spotřebujete asi 45 až 50 cm nitě. Je šikovná zvlášť pro křivé zuby: právě u nich bývá velký problém dostat se mezi zuby kartáčkem.
- Voskovaná zubní nit se snadno používá a je vhodná pro začátečníky.
- Nevoskovaná zubní nit hůř klouže, zato odstraní víc plaku.
- Fluoridovaná zubní nit posiluje sklovinu, mentolová osvěžuje dech.
- Speciální zubní nitě mají zpevněné konce a jsou určeny pro čištění implantátů, korunek, můstků i rovnátek.
- Zubní nitě s držátkem jsou speciální plastová párátka s napnutou nití.
Do míst, kam se nevejde ani zubní nit, se hodí dentální páska. Používá se stejně, ale je tenčí a lépe se s ní manipuluje.
Je nutné používat pastu a ústní vodu?
Při odstraňování plaku je zásadní mechanická práce. Zubní pasta je přitom jen doplněk a nemusíte ji použít vůbec – anebo jen trochu. Jaká je její funkce? „Urychluje čištění, napomáhá mechanickému odstraňování plaku, leští zuby a osvěžuje dech. Stačí množství velké asi jako kulička hrachu – větší dávka účinnost nezvyšuje,“ radí Ivana Lánová.
Podobně zdrženlivě se odborníci stavějí k ústní vodě: nadměrné vyplachování ústní dutiny může vést k poškození mikroflóry v ústech. Raději volte produkt bez alkoholu (nepříjemně vysušuje sliznice), a pokud má být ústní voda pomocníkem při zánětu dásní anebo po zákroku v ústech, vždy se poraďte se stomatologem.
Čištění zubů a dásní kartáčkem je nenahraditelné. Jsou ovšem chvíle, kdy to může chrup poškodit. Proč si nečistit zuby hned po jídle a kdy je lepší místo kartáčku jen čistá voda?