Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pozorování východu a západu slunce bývá populární aktivita zejména při letních dovolených u moře. Patříte také mezi nadšence, kteří neváhají vyskočit z postele před rozbřeskem, aby stihli za zpěvu ptáků doběhnout na pláž, než se žhavá sluneční koule vynoří na obzoru? Večer jsou pak zase velmi oblíbené procházky za západem slunce, často se dokonce pořádají hromadné výpravy na nejlepší vyhlídková místa, odkud lze jako na dlani sledovat, jak slunce klesá nad mořskou hladinou a ozáří ji neuvěřitelnými pastelovými odstíny.
Času krátce po východu a před západem slunce se říká zlatá hodina. Jde o poměrně krátkou dobu, kdy je slunce nízko nad horizontem, což způsobuje, že je světlo měkké, příjemně teplé a má zlatavý nádech. Zlatou hodinku mají v oblibě zejména filmaři a fotografové, a pokud rádi fotíte, určitě víte, že snímky pořízené v této chvíli mají neopakovatelné kouzlo.
Zvedněte hlavu a užijte si přírodní div
Vydařený východ nebo západ slunce dokáže přinést zvláštní atmosféru a specifické kouzlo a navodit příjemný pocit na duši i uprostřed města, nejen na břehu moře nebo v divoké přírodě.
„Jde o přírodní úkaz, který si můžete vychutnat i ve chvíli, když třeba zrovna stojíte v dopravní zácpě, čekáte na autobus nebo sedíte v kanceláři. Bez ohledu na to, jak nezajímavé nebo ‚obyčejné‘ je vaše okolí, východ nebo západ slunce ho dokážou proměnit v nádhernou scenerii. Ať už se nacházíte kdekoli, vyplatí se zvednout hlavu, přírodní div se odehrává na obrovském malířském plátně nekonečné oblohy přímo nad vámi,“ řekl environmentální psycholog Alexander Smalley pro magazín Self.
Nejkrásnější východy i západy jsou v zimě
Možná vás překvapí, že vůbec nejpůsobivější východy a západy slunce se často objevují v zimním období, nikoli tedy uprostřed horkého léta. Důvodem jsou atmosférické podmínky, které přispívají k nádherně barevným efektům.
„Povětrnostní systémy se během zimy častěji mění a pohybují. Když jsou na obloze vysoké a nadýchané mraky, sluneční světlo se v nich odráží v jasně oranžových a dramaticky červených odstínech, což je dechberoucí. Vliv má rovněž fakt, že v zimních měsících je méně vlhkosti ve vzduchu, slunce je na obloze níže, jeho světlo se lépe rozptyluje a načervenalé a oranžové odstíny mohou více vyniknout,“ uvádí meteorolog Benjamin Reppert pro magazín Self.
Podívaná zadarmo a její přínosy pro zdraví
Že je sledování východů a západů slunce kratochvílí vhodnou jen pro nenapravitelné romantiky? Když si najdete i v každodenním shonu aspoň občas chvilku pohlédnout na červánky, zjistíte možná, že jste o něco méně ve stresu, cítíte radost nebo máte lepší náladu. Jaké přínosy pro celkové zdraví může mít pár minut věnovaných dění na obloze?
1. Méně stresu, více duševní pohody
Kam „utíkáte“, když se zrovna necítíte dobře? Možná do lesa, na hory, na procházku k řece – prostě do přírody. Cítíte se pod tlakem, přepadají vás stavy naprostého vyčerpání, jste v jednom kole? Zastavte se na chvíli a vzhlédněte k nebi, pohled na krásy přírody, mezi něž bezpochyby patří i východ či západ slunce, dokáže zklidnit emoce, zmírnit úzkost, vyladit psychiku, zlepšit náladu a snížit míru duševního napětí a stresu. To vše může mít z dlouhodobého hlediska pozitivní vliv na fyzické i duševní zdraví.
2. Vyladěné biologické hodiny
Východ a západ slunce a střídání světla a tmy představují přirozený signál pro organismus, aby se synchronizoval s pravidelným denním cyklem, kdy se střídá den a noc. Nejspíš jste se již setkali s pojmem cirkadiánní rytmus, což je biologický proces, který reguluje cykly bdění a spánku přibližně každých 24 hodin.
Cirkadiánní rytmus určuje, kdy je tělo připraveno spát a kdy je třeba být aktivní, ovlivňuje také různé tělesné funkce, jako je teplota, metabolismus a srdeční činnost. Konkrétně západ slunce přispívá ke spuštění tvorby melatoninu, hormonu spánku, čímž se tělo začíná připravovat na odpočinek. Pokud tuto přirozenou stimulaci ignorujete, může to vést k poruchám spánku.
3. Podpora kreativity a vzpruha pro mozek
Síla přírody je mocná. Třeba jen krátké vystavení přírodním krásám může přirozeně stimulovat kreativní myšlení, schopnost soustředění i pracovní produktivitu. Východ a západ slunce povzbuzují pozitivní emoce, dodávají nový elán a nabízejí příležitost k obnovení mentální energie. Pravidelný úzký kontakt s přírodou a přírodními jevy, které dokážou člověka zaujmout, okouzlit, nebo dokonce zcela uchvátit, pomáhá též znovu objevit zdravý vztah k životnímu prostředí a připomenout si jeho důležitost.