Článek
Vlhkost v domě může způsobit víc než jen estetické problémy, jako jsou skvrny na zdech nebo zápach. Dlouhodobá přítomnost vlhkosti může negativně ovlivnit vaše zdraví, strukturu budovy a zvýšit energetickou náročnost. Co tedy konkrétně hrozí?
Ani sucho, ani vlhko
Zdravá míra vlhkosti se pohybuje mezi 40 a 60 %. Klesne-li pod spodní hranici, můžete trpět na podrážděné oči, sliznice a dýchací cesty. Překročí-li naopak horní hranici, hrozí vznik astmatu, kašle či dýchacích obtíží. Vlhkost srážející se na stěnách a vznikající plíseň mohou způsobit také škody na domácnosti.
„Je nutné nicméně doplnit, že správná vlhkost závisí na teplotě vzduchu. Doporučovaná hodnota 50 % platí pro teplotu vzduchu 21 °C. Pokud teplota klesá, je potřeba vlhkosti více, pokud stoupá, tak méně,“ uvádí Michal Závacký z portálu ProAlergiky.cz.
Varují kapičky i meteostanice
Změřit aktuální míru vlhkosti v interiéru dokáže vlhkoměr nebo domácí meteostanice, ty chytřejší vás upozorní na překročení stanovených hranic zprávou v aplikaci v telefonu. Meteostanice umí snímat i teplotu, koncentraci CO2 nebo míru hluku, které mají vliv na to, v jak zdravém prostředí trávíte svůj čas.
Vlhkost ale vnímáte i vlastními smysly. Vzduch je cítit zatuchle, na stěnách kondenzují kapky vody, na zdech, kolem oken, ale i za nábytkem nebo pod koberci se může tvořit plíseň. Okna jsou orosená, zavlhlé mohou být i bytové textilie.
Trpí celý dům
Vlhkost může snadno poškodit vnitřní vybavení domu a nemovitost samotnou. Proniká do stěn a základů a může způsobit vážné poškození konstrukce domu.
Poškození interiéru: Omítky vlivem vlhka praskají a odlupují se. Dřevo, textilie a tapety se mohou kroutit, bobtnat nebo rozpadat. Kovové předměty, včetně potrubí a elektroinstalace, mohou korodovat a ztratit svou funkčnost.
Snížení hodnoty nemovitosti: Dům zasažený vlhkostí a následně i plísní má výrazně nižší tržní hodnotu.
Zvýšení energetické náročnosti: Vlhké stěny ztrácejí svou izolační schopnost, pokroucená okna a dveře propouštějí teplo. Vlivem toho musíte topit více, abyste udrželi dům teplý.
Zdravotní rizika
Vlhkost je ideálním prostředím pro vznik plísní, které výrazně zhoršují kvalitu vzduchu. „Produkují alergizující spory, které jsou zdraví nebezpečné. Akutní potíže způsobují hlavně alergikům a astmatikům, pobyt v takovém prostředí ale dlouhodobě nesvědčí ani zdravým lidem. Ve vlhku se daří i roztočům, jejichž výkaly také patří mezi časté alergeny,“ varuje Michal Závacký.
Dlouhodobé vystavení sporám plísní může způsobit zhoršení zdravotního stavu, především u lidí s oslabenou imunitou nebo chronickými respiračními problémy. „K likvidaci plísní je vhodné použít penízovku a česnek, dezinfekční účinky má také brusinka,“ radí Jarmila Podhorná, bylinkářka ze společnosti Naděje.
Co dělat při zvýšené vlhkosti?
Potíže s vysokou vlhkostí narůstají s příchodem podzimního ochlazení a méně častým větráním. To je totiž pro správné klima v bytě zásadní. Odborníci doporučují několikaminutové prudké vyvětrání celého bytu ráno i večer. Čím je venku chladněji, tím kratší doba stačí. Vyvarujte se kontinuálního větrání na ventilačku.
Větrejte častěji. Zejména v místnostech, kde je vlhkost vyšší, jako je kuchyň nebo koupelna, a v nevytápěných místnostech, jako jsou chodby a komory. Vlhkost hrozí i v místnostech s novými plastovými okny, která dokonale těsní, ale tím brání cirkulaci vzduchu a odchodu vlhkosti z bytu.
Opatrně při vaření. Přikrývejte hrnce pokličkou, vařte se zapnutou digestoří.
Prádlo sušte venku. Případně v dobře větrané místnosti.
Proveďte kontrolu. S příchodem podzimu zkontrolujte těsnění oken a dveří, řešte případné netěsnosti ve stěnách. Myslete i na zaizolování a odvětrávání podkrovních nebo sklepních prostor.
Bojujte technikou. Pořiďte si tabletový pohlcovač vlhkosti, případně účinnější odvlhčovač vzduchu.