Hlavní obsah

Každý den na slunce a budete zdraví, plodní, šťastnější! Ale jak, když vstáváte i se vracíte za tmy?

Foto: Antonio Guillem, Shutterstock.com

Foto: Antonio Guillem, Shutterstock.com

Mnohem více se mluví o rizicích spojených s nadměrným sluněním v létě, jenže ani opačný extrém není zdravý. Právě během zimních měsíců se vás nedostatečný pobyt na denním světle může týkat nejvíce. Jaká je ideální rovnováha, která přináší tělu mnoho benefitů, a to i po psychické stránce?

Článek

Vědecké studie potvrzují, že pravidelný pobyt na slunci je prospěšný pro imunitu, psychiku i kvalitu spánku. Jak dlouhou dobu byste měli každý den trávit na slunci, abyste podpořili své zdraví? A jde něco dělat, pokud z domova odcházíte ještě za šera, přes poledne se sotva dostanete ven a domů se vracíte opět s tmou?

Silnější imunita

O pozitivním dopadu slunění na lidské zdraví se mluví zejména v souvislosti s produkcí vitaminu D. Ten je klíčový v podpoře imunity. „Dlouhodobý nedostatek vitaminu D je prokazatelně spojen s vyšší náchylností k akutním respiračním infekcím,“ vysvětluje Jan Boženský, primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice.

V těle se déčko tvoří v okamžiku, kdy je vaše pokožka vystavena slunci. Zatímco v létě stačí dopřát si na sluníčku zhruba dvacetiminutovku, v zimě nutná doba slunění zásadně stoupá, a to až na dvě hodiny. A to i z důvodu, že je pokožka mnohem více zakrytá a slunce je s kůží jen v minimálním kontaktu.

Chcete-li podpořit tvorbu vitaminu D v těle a posílit tak imunitu, spojte slunění i s otužováním vzduchem. Zkuste alespoň na chvíli nějakou tu vrstvu oblečení odložit a vystavte v slunečné zimní dny sluníčku alespoň paže a dekolt. Lidé se světlejší pletí potřebují kratší expozici, zatímco u tmavší pleti může být potřeba delší čas, stejně jako u lidí nad 70 let kvůli kvalitě kůže.

Zdraví kostí a zubů

Vitamin D není důležitý jen pro imunitu. Zlepšuje také vstřebávání vápníku a fosforu, což přispívá k pevnějším kostem a zdravým zubům. Proto myslete na dostatečný přísun déčka zejména u malých dětí a dospívajících, ale i po padesátce kvůli riziku osteoporózy.

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Vitamin D je důležitý pro zdraví zubů.Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Plodnost i bezbolestná menstruace

Vitamin D by neměli podceňovat také ti, kteří se snaží o miminko. „Muži, již mají dostatek vitaminu D v organismu, disponují obvykle větším počtem spermií, u nichž je také znatelná jejich lepší pohyblivost. Zároveň mají dostatečně vysokou hladinu testosteronu, což rovněž hraje roli v úspěšném oplodnění vajíčka,“ vysvětluje IVF specialista Martin Maděrka z kliniky Repromeda.

„U žen může nedostatek vitaminu D souviset s nízkou hladinou estrogenu, což ovlivňuje šanci na početí. Ženy s nedostatkem vitaminu D mohou také trpět bolestivější menstruací či nepravidelností cyklu, v krajním případě může dojít i k jeho úplnému zastavení,“ doplňuje doktor Maděrka.

Vsaďte na kefír i tabletky

Pokud se většinu dní v zimě na denní světlo nedostanete, můžete tvorbu vitaminu D dohnat stravou. Zařaďte do jídelníčku ve zvýšené míře tučné ryby, rybí olej, vaječný žloutek, kefír nebo margaríny a cereálie obohacené o vitamin D. Doplnit potřebnou denní dávku mohou i potravinové doplňky.

Lepší by ale bylo přeorganizovat si den a vyhradit si během něj třeba i jen krátké pauzy, kdy se ven na světlo a čerstvý vzduch přeci jen dostanete. A to nejen kvůli déčku. V těle denní světlo stimuluje tvorbu dalších potřebných látek.

Lepší spánek

Přirozený kontakt s denním světlem by vám mohl pomoci, pokud nemáte v druhé půli dne na nic náladu ani energii a v noci špatně spíte. Nejlepší je vystavit se dennímu světlu už ráno, mozek tak dostane signál, že má zastavit produkci spánkového hormonu melatoninu. Tím se v těle optimalizuje cirkadiánní rytmus, což je nezbytné pro čilost během dne i kvalitní spánek.

Záruka dobré nálady a psychické odolnosti

Přirozené denní světlo stimuluje také tvorbu serotoninu, který pomáhá zmírnit dopady stresu, úzkosti a depresivní nálady. Při jeho nedostatku se můžete cítit víc podráždění, vyčerpaní, zhoršuje se i koncentrace. Vyplavování serotoninu napomáhá aktivní pohyb, ideální je tak spojit pobyt venku se svižnou procházkou nebo krátkou rozcvičkou.

Načítám