Článek
Příkladem může být třeba britská běžkyně Fiona Oakes, která se vegansky stravuje už od puberty. Přitom se jí v roce 2014 podařilo dosáhnout na Guinnessův rekord, když nejrychleji uběhla maraton na všech kontinentech a na severním pólu.
Americký maratonský běžec Scott Jurek, který je veganem od roku 1999, zase vyhrál několik maratonů a o zdravém životním stylu a sportu napsal knihu Jez a běhej. Bývalé krasobruslařce Meagan Duhamel veganství nezabránilo vyhrát zlaté medaile na dvou mistrovstvích světa i olympiádách.
Vegansky se stravoval i známý atlet Carl Lewis a na vrcholu kariéry vynechával živočišné produkty také boxer Mike Tyson.
Mylná představa o slabých veganech
Představa, že vegani jsou slabí, podvyživení, nemají energii a cvičení je pro ně náročné, není pravdivá. Naopak mohou při sportu dosáhnout stejných výsledků jako lidé, jejichž jídelníček obsahuje maso, vejce a mléčné výrobky. Při tomto životním stylu je možné věnovat se silovému i vytrvalostnímu cvičení, zbavit se nadbytečných kil, zformovat postavu nebo se jen cítit lépe a zdravěji.
Myslete na B12 a další vitaminy
Důležité je dostatečně suplementovat potřebné vitaminy a minerály, z nichž je klíčový zejména vitamin B12, který se nejvíce vyskytuje v mase a mléčných výrobcích. Dospělý člověk ve věku 25–51 let by ho měl denně přijmout 3 mikrogramy. Uvažovat byste měli také o doplnění vitaminu D, železu, zinku nebo vápníku.
Vitamin B
Doporučená denní dávka: Doporučený denní příjem kyseliny listové (vitamin B9) je 300 mikrogramů. Během těhotenství je potřeba 550 mikrogramů, při kojení 450 mikrogramů. Další informace o dávkování jednotlivých vitaminů skupiny B najdete zde.
Vitamin B v potravinách: Sýry, maso, mléčné výrobky, kvasnice, celozrnné obiloviny, zelenina, ovoce, ořechy a luštěniny.
Nedostatek vitaminu B: Projeví se chudokrevností, úzkostí, nespavostí, nesoustředěností, depresí, únavou a podrážděností, rovněž kožními problémy v oblasti obličeje a záněty v ústech.
Doplňte bílkoviny
Pro budování svalové hmoty jsou potřebné bílkoviny, které se zdaleka nenacházejí jen v mase. V tomto článku zjistíte, jak efektivně doplnit bílkoviny při veganské stravě.
Předtím, než se pustíte do sportu, je dobré načíst si něco o tom, jak si vytvořit vyvážený veganský jídelníček. Pokud si nejste jistí, zda jíte efektivně, můžete také navštívit výživovou poradkyni.

Vitamín B12 se přirozeně vyskytuje v živočišných produktech, proto je třeba ho doplňovatFoto: Danijela Maksimovic, Shutterstock.com
Pozor na přemíru sacharidů
Veganská strava často obsahuje poměrně vysoké množství sacharidů, které se vyskytují v ovoci nebo obilovinách. Při hubnutí je tak dobré ohlídat si vyvážený příjem bílkovin a sacharidů.
Některé potraviny jsou sice zdravé a při veganské stravě oblíbené, ale při redukční dietě je třeba dát si pozor na jejich nadměrnou konzumaci. Jde třeba o sušené ovoce, které navíc často bývá slazené, nebo o sirupy, jež nahrazují med. Ve velkém množství by se neměly pít ani ovocné džusy.
Jak může vypadat jídelníček sportujícího vegana
- Snídaně
Den je potřeba začít dostatečným množstvím vody a vydatnou snídaní. Hodí se třeba ovesná nebo rýžová kaše se semínky, ořechy, ovocem a rostlinným mlékem, která je plná vlákniny a vitaminů. Skvělé je také míchané tofu s celozrnným pečivem.
- Dopolední svačina
K doplnění vitaminů a energie poslouží smoothie s proteinem.
- Oběd
Kolem poledne je čas na zeleninu, luštěniny a obiloviny, ideálně zkombinované v jednom jídle. Dopřát si můžete také lehčí variantu některé z oblíbených omáček, třeba dietní koprovku.
- Odpolední svačina
Zelenina s cizrnovou pomazánkou, celozrnné pečivo s arašídovým máslem nebo zeleninové smoothie jsou ideální volbou před nebo po cvičení.
- Večeře