Hlavní obsah

V čem servírovat espresso, latte nebo arabskou kávu? Etiketa podle Ladislava Špačka

Foto: Branislav Nenin, Shutterstock.com

Foto: Branislav Nenin, Shutterstock.com

Máte doma spoustu hrnečků a vtipných hrnků, ale když si návštěva vyžádá espresso, nevíte, kterou z nádob vybrat a nápoj do ní připravit? Nezoufejte! S naším průvodcem to zvládnete na jedničku.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Rozpustná káva chutná stejně z cibuláku po babičce jako z hrnku s nápisem „Nejlepší máma“. Jenže u pravého espressa či cappuccina už to tak jednoduché není. Správně připravená káva je jedna věc, ale nádoba, ve které ji podáváte, je stejně důležitá. Zkušení baristé používají porcelánové šálky, které drží dobře teplotu. A čím silnější je jejich stěna, tím lépe. Má klidně i pět milimetrů.

Espresso a ristretto do malých šálků

„Ristretto je nejmenší káva určená pro milovníky silné kávy, kde na stejné množství kávy použijeme pouze 20 ml vody. Podává se v malém šálku,“ říká odborník na etiketu Ladislav Špaček.

V malých šálcích se servíruje také espresso, které je na rozdíl od ristretta trochu větší. K jeho přípravě se používá zhruba 25-35 ml vody. „Střední šálek silné kávy se připravuje ve vysokotlakém kávovaru protlačením horké vody přes porci kávy. Nejlepší espresso je připraveno z klasických, ručních pákových kávovarů, které dokážou na povrchu kávy vyrobit hustou pěnu. Podává se ve středním šálku,“ vysvětluje Špaček a dodává, že o něco větší je šálek na lungo, jež se připravuje stejným způsobem.

Způsoby, jak připravit kávu

Ristrestto – nejmenší černá káva

Espresso – malá černá káva (je jen jedno, žádné malé a velké)

Lungo – střední černá káva

Espresso macchiato - káva s mléčnou pěnou

Espresso doppio – dvojité espresso

Americano – espresso dolité horkou vodou

Cappuccino – káva s našlehaným mlékem

Caffè latte – káva s mlékem a našlehaným mlékem

Latte macchiato – horké mléko a našlehané mléko s kávou (opačný poměr než u caffè latte)

Flat white – espresso s našlehaným mlékem

Správné cappuccino začíná u kvalitního mléka

Mléko, to je alfa a omega cappuccina. Z něho se našlehá horkou párou pěna. Do šálku s espressem pak přidáme ve stejném poměru teplé mléko a mléčnou pěnu. Podává se ve větším otevřeném šálku. Pravověrní Italové pijí cappuccino jen dopoledne, je to snídaňový nápoj. Pokud si tedy objednáte v Itálii cappuccino k odpolednímu dortíku, budou na vás koukat tak trochu jako na burana. Caffè macchiato je podobné jako cappuccino. K jeho přípravě se však použije pouze mléčná pěna a espresso. Podává se ve stejném šálku jako cappuccino.

Foto: Christian Freitag, Shutterstock.com

Caffè macchiato i cappuccino se podávají v širokém větším šálkuFoto: Christian Freitag, Shutterstock.com

Latte do sklenic

Některé druhy kávových nápojů by se měly servírovat zásadně do skla. Nejčastěji se jedná o hity jako latte macchiato nebo flat white. Zejména u latte macchiata tak vynikne dokonalé oddělení jednotlivých vrstev. „Latte macchiato se skládá z horkého mléka, mléčné pěny a espressa v poměru 200 ml – z toho 1/3 pěny a 50 ml espressa, kterým mléčný základ přelijeme,“ říká Ladislav Špaček. Caffè latte je obdobné, ale skládá se z jednoho dílu kávy a dvou až tří dílů teplého mléka. „Tyto kávy se podávají ve vysokých sklenicích, ale servírovat je můžeme i ve velkých šálcích,“ radí Špaček.

Arabská versus turecká káva

Arabská káva je všeobecně asi jedna z nejsilnějších, co se obsahu kofeinu týče. „Připravuje se v džezvě, tradiční měděné konvici. Voda se nechá vřít, pak se do ní vsype velmi jemně pomletá káva, přidá se cukr a káva se nechá ještě jednou či dvakrát vzkypět. Arabská káva je silná a velmi sladká,“ říká odborník na etiketu.

A jaký je rozdíl mezi arabskou a tureckou kávou? Turecká káva, kterou vám připraví v Turecku, nemá s naším turkem nic společného. Připravuje se stejným způsobem jako káva arabská s tím, že se do ní přidává ještě koření kardamom, které dává nápoji výraznou chuť a vůni a skvěle zvýrazňuje chuť samotné kávy.

Turka v repertoáru kaváren nenajdeme

Klasického, kdysi oblíbeného českého turka – tedy nahrubo umletou kávu zalitou vařící vodou - už v nabídce káv nenajdeme. „Nepatří k repertoáru světových kaváren, a i u nás je v restauračním provozu už hodně retro,“ tvrdí Ladislav Špaček. Přesto však turka dodnes pije až pětina populace. Výhodou této kávy je, že si ji doma můžete připravit do jakékoliv nádoby, ze které vám bude chutnat. Třeba do hrnku s fotkou vašich dětí.

Načítám