Hlavní obsah

Vadí vám tma? Naše tělo ji ale potřebuje. Je důležitá nejen pro spánek, ale také omlazuje

Foto: Golubovy, Shutterstock.com

Foto: Golubovy, Shutterstock.com

Dny, kdy je více tmy než světla, stále převládají a na mnohé z nás to neblaze působí. Možná je tedy ten správný čas si připomenout, že tma je vlastně zdravá. A potřebujeme ji!

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Kdy naposledy jste měli možnost být v úplné tmě, pozorovat zářící hvězdy a jasně viditelnou mléčnou dráhu? Za tímhle zážitkem musíte hodně daleko od civilizace, například do pustých hor nebo pouště. Takových míst ale na světě po hříchu ubývá. Světelný smog zaplavil většinu planety a není před ním úniku. Tedy pokud nechcete žít uprostřed tundry nebo třeba na Sahaře…

Až třetina všech lidí na světě nemá po většinu života prakticky šanci vidět jasnou noční oblohu a například v USA je to až 80 procent obyvatel! V Evropě nebudou tahle čísla o nic lepší, což je i důvod, proč se někteří lidé záměrně vydávají do opuštěných míst mimo civilizaci či navštěvují festivaly tmavé oblohy, jen aby zářící hvězdné nebe spatřili. A dělají dobře.

Budiž světlo. Nebo ne?

Zimní období temna, ještě posílené změnou času, považují mnozí lidé za nejhorší část roku. Chybí dostatek slunce a převaha šedivých dnů působí melancholicky, až depresivně… Jenže pravidelné střídání světla a tmy potřebujeme, rovnováha mezi nimi je důležitá k uchování zdraví. Bohužel ve skutečné tmě nebo aspoň v přítmí jsou lidé čím dál tím méně.

O škodlivosti světelného znečistění už toho bylo napsáno dost. Vědci nejčastěji uvádějí, že souvisí s rozvojem nespavosti i dalších civilizačních chorob, dokonce také plodností. A jedna z nedávných studií naznačuje, že může přispívat i k rozvoji Alzheimerovy choroby. Ale je dobré si připomenout, jaké benefity nám pobyt ve tmě vlastně poskytuje.

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Nedostatečný spánek a přílišné vystavování těla světelnému smogu může mít vliv i na plodnostFoto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Proč potřebujeme tmu?

Nejznámější z výhod dostatečného pobytu ve tmě či jen spoře osvětlené místnosti je dostatečná produkce melatoninu, který je nezbytný pro zdravý, hluboký a dostatečný spánek. Tím ale jeho benefity nekončí. Melatonin také pohlcuje volné radikály, čímž působí jako silný antioxidant, odtud tedy jeho pověst omlazujícího prostředku. Studie z roku 2020 také ukázala, že může napomáhat ke zmírnění zánětů v těle a snižovat úzkost i sklony k depresím.

Vztah častějšího pobytu ve tmě a vyrovnané psychiky je ovšem hlubší, než se obvykle soudí. Zmiňuje se o tom i profesor Dacher Keltner, který se touto problematikou dlouhodobě zabývá. „Přirozený pobyt ve tmě uklidňuje mysl a má přímý dopad na náš nervový systém. Uklidňuje jej a také spouští tvorbu oxytocinu, tedy hormonu, který je mimo jiné zodpovědný za pocity dobré nálady a spokojenosti,“ vysvětluje Keltner.

Kolik tmy opravdu potřebujeme?

Vědci zabývající se správným fungováním našich biorytmů se shodují, že to vlastně žádná věda není. Úplně by stačilo, kdyby lidé ctili přirozený běh přírody. To znamená ideálně vstávali až za světla a chodili spát se setměním. Což v moderní době není už moc možné, ale dají se najít alespoň kompromisy. Důležitá je volba správného osvětlení v bytě. Ráno se můžete probudit intenzivnějším světlem, ale večer před spaním by měla být všechna světla už ztlumená. Večerní zírání do obrazovek bychom také měli omezit na minimum a celkově se snažit nepřetěžovat své tělo světlem. Lépe by se nám tak žilo i spalo.

Jakou intenzitu a barvu světla volit?

Pro výběr vhodné žárovky je dobré vědět, jaké světlo se nejlépe hodí pro konkrétní místnosti anebo činnosti.

  • Pro relaxaci, například v obýváku, se hodí žárovky s teplým bílým světlem, tedy 2 200 až 3 300 K a světelným tokem v rozmezí od 800 do 1 200 lm.
  • V ložnici nebo dětském pokoji by mělo převládat teplé a měkké světlo, které podporuje relaxaci, tedy žárovka s teplotou barvy do 3 300 K a se světelným tokem kolem 400–800 lm. Platí to i pro žárovky, které dáte do lampiček na nočním stolku.
  • V kuchyni, kde potřebujete dobře vidět například při krájení, preferujte svítidla s hodnotou 1 000 až 1 500 lm a 4 000 až 4 500 K.
  • Do koupelny, hlavně nad zrcadlo, se hodí neutrální bílé žárovky 4 000 až 5 000 K s dostatečným světelným tokem 800 až 1 200 lm, které umožní vidět detaily při líčení nebo holení.
  • Do kanceláře, dílny nebo garáže vybírejte jasné studené bílé světlo 1 000 až 1 500 lm a 5 300 K a více.

Načítám