Článek
Od rána nevíte, kam dřív skočit, pracujete celý den a přitom večer rozhodně nejdete spát s vědomím, že vše, co bylo třeba udělat, je hotovo. Frustrující, že? Nepanikařte. Naopak na chvíli zabrzděte a zkuste se zamyslet, jak vaše pracovní dny vypadají. Zda jste opravdu tak produktivní, jak sami sebe vnímáte, nebo vaši koncentraci rozhodí kdeco a vaše plánování práce má trhliny.
Jak být produktivnější? Dělejte méně
Kate Northrup, autorka knihy Do less (Dělej méně), v článku pro Harvard Business Review píše, že nás učili, že pokud chceme něčeho víc (a je jedno, zda jde o peníze, úspěch, vitalitu, radost, či klid v duši), musíme začít víc dělat a přidat si další položky na seznam úkolů. Ale co když nás to učili špatně?
Ukazuje se totiž, že chcete-li zvýšit svou produktivitu, měli byste ve skutečnosti dělat méně. Když se totiž přestanete zabývat věcmi, jež vám dávají pocit, že jste zaneprázdněni, ale nepřinášejí výsledky (a naopak vás o energii obírají), zbyde vám víc času na to, co je důležité.
- Autorka mimo jiné doporučuje identifikovat maximálně tři věci, které jsou pro vaši práci opravdu zásadní, a jsou tak dle Paretova pravidla odpovědné za 80 % vašich výsledků, posouvají vás k cíli, generují zisk apod. A na ty se soustřeďte!
![](http://d50-a.sdn.cz/d_50/c_img_oW_A/nO1SBfAluiB7FFSunCUiceE/3436/zena-prace.jpeg?fl=cro,0,0,1000,667%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Celý den se nezastavíte, ale nezdá se vám, že by tomu odpovídaly i vaše výsledky? Možná pracujete až moc, a navíc špatně.Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com
7 největších zabijáků produktivity
Budete se možná divit, ale tomu, abyste byli produktivnější, často bráníte vy sami, a ne vnější okolnosti. Co možná děláte špatně a sami sebe tím unavujete a brzdíte?
- Nedostatek spánku: Těžko se budete denně hodiny soustředit na výkon, když tělu nedodáte palivo a energii. Kathryn Knights na webu Professional Academy vysvětluje, že čím víc budete spát, tím víc toho stihnete. Začněte se ukládat ke spánku 90 minut před tím, než potřebujete usnout. To zahrnuje i vypnutí elektrických zařízení! Meditujte, pište si deník vděčnosti, dejte si koupel.
- Neustálá kontrola zpráv a e-mailů: Velká chyba, kterou mnozí dělají, je, že jsou permanentně online a zprávy a e-maily čtou ve chvíli, kdy dorazí. Dle Kathryn Knights je stačí zkontrolovat třikrát denně. Většina věcí, jež na telefonu zkontrolujete, je šum – a ten jen rozhodí vaši koncentraci.
- Odkládání obtížného úkolu: Začínáte den tím, že nejprve splníte snadné úkoly, věci, které vás baví? Nejste sami a děláte to špatně. Vůle máte jen omezené množství a během dne navíc klesá, tudíž na plnění obtížného úkolu nakonec možná ani nedojde. Zbavte se těchto povinností hned na začátku.
- Snaha o multitasking: Máte svou schopnost „dělat víc věcí najednou“ v kolonce „silné stránky“? Tak to smažte, protože tímto způsobem jen snižujete svoji efektivitu a zároveň zvyšujete pravděpodobnost, že uděláte chybu. Soustřeďte se vždy na jeden úkol! Existuje mnoho způsobů, jak si povinnosti rozplánovat. Třeba metoda 1-3-5 doporučuje pro každý den vybrat 1 velký úkol, 3 střední a 5 menších a na ty se zaměřit. Kate Northrup zase doporučuje nedělat si denní, ale týdenní seznam práce. Lidé mívají tendenci přecenit, co se dá stihnout během 24 hodin, ale plány na sedm dní bývají realističtější.
- Snaha o dokonalost: Říká se o vás, že vždy odevzdáte úkol ve 130% kvalitě? To se nemáte čím chlubit. Znamená to, že nad prací trávíte víc času, než je nutné, a usilujete o dokonalost. Nebojte se dělat chyby, kritika vás může posunout.
- Neschopnost delegovat: Máte pocit, že vše uděláte nejlépe sami, že nemůžete dát důvěru ostatním? Pak jste si vybrali slabý tým nebo jste ho nedostatečně proškolili. Investujte do kolegů (či rodinných příslušníků) čas a dejte jim možnost rozšířit kompetence a schopnosti, ukažte důvěru.
- Neschopnost odpočívat: Čas od času je normální, že si pracovní zadání vyžádá pár hodin navíc. Ale chlubíte-li se tím, že pracujete vlastně neustále, měli byste zpozornět. To dávno není cool a nikdo neocení, jak jste práci oddaní. Jen směřujete k vyhoření... Stanovte si realistické cíle a do plánování vždy začleňte i odpočinek.