Hlavní obsah

Začít s plaváním v dospělém věku? Jasně! Zhubnete, získáte sebevědomí a zkrotíte stres

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

Někdy se zdá, že nejčastějším plaveckým stylem je „paní radová“. Tedy hlava nehnutě vystrčená nad hladinou a pomalé tempo. I když před tímto způsobem mnoho lidí varuje, je to lepší než nic. Plavání totiž přináší mnoho benefitů.

Článek

Plavání je často považováno za aktivitu spojenou s letní dovolenou. Jeho výhody však nejsou limitované ročním obdobím a naučit se (správně) plavat můžete i jako dospělí. Kromě toho, že vám to dodá jistotu a zvýší sebevědomí, protože už se nebudete muset bát, „jaká je tady hloubka“, značně to prospěje také vašemu fyzickému a psychickému zdraví. Jaké jsou 3 hlavní benefity pravidelného plavání?

1. Odplaví stres a je pro každého

Myslíte si, že jste na jakýkoli sport moc staří, velcí nebo se mu vyhýbáte kvůli problémům s klouby? Pak je pro vás ideální právě plavání, protože má jen minimum zdravotních omezení. Jedná se o vynikající kardio cvičení, které je zároveň šetrné k celému pohybovému aparátu. „Snad kromě vyrážek, ekzému nebo akutních omezení respiračních a jiných onemocnění je to sport pro všechny. Voda je živel, který uklidňuje, ulevuje, baví a nadnáší,“ vyjmenovává benefity trenérka Gabriela Minaříková ze sportovní školy Aquatics Prague No1. Navíc má pohyb ve vodě uklidňující účinek na mysl, což z něj činí přínosný způsob, jak se zbavit stresu.

2. Nevyžaduje náročné pomůcky

Když se rozhodnete provozovat novou sportovní aktivitu, počáteční investice bývá někdy poměrně vysoká. U plavání se vám to nestane. Stačí víceméně jen plavky a vstup do bazénu (jeden stojí zhruba 150 Kč, výhodnější je permanentka). „Každý začátečník by měl mít i brýle, ale já se poté snažím dospělé učit plavat i bez nich, protože základem je, aby získali důvěru k vodě a zvládli prvky sebezáchrany. To je velmi opomíjená dovednost, která ale hraje velkou roli pro pocit bezpečí,“ vysvětluje trenérka.

  • Když to budete myslet s plaváním vážně, neobejdete se později bez dalších pomůcek, jako je například plavecká deska nebo ploutve (v některých bazénech si je lze zapůjčit). Na začátku ale nejsou potřeba.
Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

Plavání vám pomůže ulevit od bolesti zad, zhubnout i zlepšit psychický stavFoto: LightField Studios, Shutterstock.com

3. Zrychluje metabolismus

Plavání je vhodná volba i pro ty, kdo si jako novoroční předsevzetí pravidelně dávají „začít cvičit“. Když se hned vrhnete do posilovny plné „ledňáčků“, můžete přepálit začátek a odhodlání vám dlouho nevydrží. Pohyb ve vodě je naopak pro lidský organismus zcela přirozený a příjemný a ani si nevšimnete, že pro sebe děláte něco užitečného. „Protáhnete se a posílíte celé tělo. Voda navíc splachuje starosti, regeneruje, lehce masíruje a zrychluje metabolismus,“ míní Gabriela Minaříková.

  • Paní radová nevadí! Nenechte se odradit řečmi, že kdo neplave správně, škodí své krční páteři. „Ublížit si mohou jen vrcholoví nebo kondiční plavci, kteří by chybnou technikou naplavali opravdu hodně kilometrů. Abyste začali hubnout, měli byste pravidelně bez přerušení plavat minimálně 20 minut v kuse a nasadit vyšší rychlost, aby se vám zvýšila tepová frekvence,“ radí trenérka. >>>Mýty a fakta o plavání a hubnutí

Kde se naučit plavat

Jako téměř všechny sporty i plavání pro dospělé má skupinové lekce, kde se naučíte všechny techniky, včetně tolik obávaného kraulu. Je však nutné vybírat kurzy s rozmyslem. Trénování je odborná profese a nemůže ji dělat každý, kdo umí plavat. „Ani úspěšný závodní plavec na něj nemá patent, protože je většinou úzce specializovaný jen na výkonnostní plavání a schází mu pedagogický rozměr. Základní instruktorský kurz ještě z nikoho neudělal zkušeného trenéra,“ upozorňuje Gabriela Minaříková.

Načítám