Hlavní obsah

Společenské chování na toaletě: Netelefonujte, nepředávejte vizitky ani nenavazujte rozhovory!

Foto: Gorgev, Shutterstock.com

Foto: Gorgev, Shutterstock.com

Ženy se chovají jinak než muži. A to i na toaletě. Pro obě pohlaví totiž platí různá pravidla. Dámy se domluví a jdou na záchod společně. Umíte si představit, že totéž udělají pánové? Je zvláštní, jak odlišnou společenskou roli hraje tato místnost u žen a u mužů.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Když půjdou spolu dva pánové na toaletu, nejenže budou vypadat komicky, ale prohřeší se i proti etiketě. „Je zvláštní, jak odlišnou společenskou roli hraje toaleta u žen a u mužů. Není myslitelné, že by se ve skupince bavící u stolu dva muži domluvili a odešli spolu na toaletu. U žen je to naopak běžné, jdou si totiž popovídat, zkontrolovat a opravit make-up a říct si svoje postřehy o průběhu večera,“ vysvětluje odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Na banketu, v kině nebo v divadle jsme jednou za čas, ale toaletu navštěvujeme denně. A měli bychom vědět, jak se tam správně chovat. I tam se toho dá hodně zkazit, možná byste se divili.

Muži mají na toaletě jediný cíl

Muži mají na toaletě jediný cíl, k jehož splnění nikoho nepotřebují. „Předpokoj“ dámské toalety je rušný a hovorný, vedle u mužů se mlčí,“ tvrdí Ladislav Špaček. Nehodí se, aby si zde pánové sjednávali schůzky, podávali ruce či předávali vizitky. V případě, že se zde potkají dva kamarádi, nezačnou se vehementně zdravit. Jen lehce pokynou hlavou. „Ani se známými si na toaletě nepodáváme ruce. Zrovna tak se nehodí v tomto prostředí někoho oslovovat. Potkáme-li na toaletě někoho, s kým se chceme seznámit, počkáme na něj venku,“ radí Ladislav Špaček a dodává, že tato pravidla platí jak pro pánskou, tak i pro dámskou toaletu.

Foto: hpphtns, Shutterstock.com

Pánové, na záchodě při močení nekomunikujte!Foto: hpphtns, Shutterstock.com

Pánové, při močení se dívejte před sebe

Jako si na základní škole děvčata porovnávala svá prsa, chlapci si při močení porovnávali přirození. Z toho jsme ale v určitém věku všichni vyrostli. V dospělosti to na veřejné toaletě už nikoho nenapadne. Během močení není třeba, aby pánové vedle sebe navazovali kontakt nenucenou konverzací, komentovali stav toalet a podobně. Pokud je to nezbytné, vyhněte se očnímu kontaktu. Při močení se dívejte před sebe, při příchodu a odchodu do země. Nikdy se nekoukejte na ostatní muže, kteří močí vedle vás.

Dámská toaleta připomíná salón

Zatímco pánové se na toaletě příliš nezdržují, u žen je situace jiná. „Dámská toaleta je mnohem komunikativnější a vytváří zdání živého salonu,“ přibližuje Ladislav Špaček. Vstupní místnost toalet je mnohdy svědkem společných dámských poznámek, třeba na adresu mužů. „Přesto ani na dámské toaletě není vhodné telefonovat. Stísněný prostor nutí všechny přítomné sdílet s dotyčným problém, který řeší.“

Foto: Air Images, Shutterstock.com

Na dámských toaletách občas bývá veselo. Plní jinou funkci než toaletey pánskéFoto: Air Images, Shutterstock.com

Děti se řídí pohlavím dospělého

Dospělí mnohdy řeší, na kterou toaletu s sebou vzít malé dítě. Na který záchod má tatínek vyrazit s malou dcerkou, aby vše bylo v pořádku? To samé platí pro maminku s malým chlapečkem. „Pokud potřebujeme navštívit toaletu s malým dítětem, rozhodujeme se podle pohlaví dospělého. Muž na dámské toaletě, byť s dvouletou holčičkou, působí jako vetřelec, žena na pánské taktéž,“ vysvětluje Ladislav Špaček.

Chovejte se nenápadně

Na toaletu nikdy nechoďte se skleničkou v ruce a nekonzumujte tu žádné jídlo. Na toaletě se nevybalují ani žvýkačky či bonbóny. Nejlépe je chovat se tu nenápadně a tiše. Nikdy nečtěte nahlas nechtěné nápisy nebo symboly na zdech. To raději stydlivě odvraťte hlavu, vykonejte svou potřebu a pryč!

Načítám