Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Digitální doba přinesla mimo jiné sociální sítě a s nimi možnost nakouknout ostatním do talíře či skříně anebo je doprovodit na dovolenou. Každý den lze tak sledovat, jak ostatní cestují, cvičí – a jejich těla jsou stále pevnější, stavějí – a jejich domy jsou jako z katalogu. Příspěvky jsou plné štěstí, splněných snů a dobrodružství…
Jste to jen vy, kdo žije spíš obyčejně, řeší nejrůznější problémy a zažívá stereotyp a rutinu? A měli byste se to snažit změnit? Zcela jistě ne. Věřte, že není třeba kvůli dokonalému a zajímavému online světu zpochybňovat ten vlastní – obyčejný, až nudný. Co když právě tahle obyčejnost je ve skutečnosti něčím výjimečná a je načase objevit kouzlo života bez filtru?
Realita s filtrem a instantní emoce
Ač je těžké si to neustále připomínat, sociální sítě nejsou navržené, aby odrážely a ukazovaly běžný život, tedy skutečnost bez úprav a příkras. Jejich uživatelé číhají na ty nejzajímavější situace a speciální příležitosti, které si zaslouží být sdíleny, fotky i videa pak hojně prohánějí filtry, v popiscích trochu přehánějí a přidávají humor i emoce.
Věnujte svůj čas aktivitám, které vás naplňují, a nesnažte se neustále dokumentovat všechno, co zažíváte, a neřešte, jak u toho vypadáte…
Na obrazovce a displeji tak nevidíte realitu, ale pouze její fragmenty. Většina lidí sdílí jen nejhezčí (či nejvypjatější) chvíle a ne ty, kdy kysnou v zácpě nebo plní nudné pracovní úkoly. Nefotí se ve dnech, které jako by z oka vypadly těm předešlým. A to, že někdo postuje fotky plné úsměvů, nemusí vůbec znamenat, že přitom nepadal na pusu únavou, že se do dokonalé pozice hodinu nešteloval, protože ho trápí mindráky a nejistota.
Přitom jde právě o obyčejné okamžiky, které vytvářejí většinu lidského života, a mnozí si až pozdě uvědomí, že šlo o jeho základní stavební kameny. Protože život, to není dokonale barevné smoothie bowl, ať je sebevíc instagramově atraktivní.

Dokonalé jídlo na dokonale prostřeném stole… Vypadá to krásně, ale ve skutečnosti to nic neznamená a o opravdovém životě to nic neříkáFoto: leungchopan, Shutterstock.com
Kouzlo je v obyčejnosti
Být obyčejný rozhodně není špatné, špatné je si toho nevážit. Obyčejnost v sobě nese klid, stabilitu a do jisté míry i svobodu. Dává prostor pro reflexi, osobní růst a hluboké vztahy. Nesoutěžíte o „nejzajímavější život“ a přibývající počet followerů, neženete se neustále za něčím výjimečným, abyste „konečně našli štěstí“, abyste ukojili touhu po vzrušení a měli co sdílet.
Jen se zkuste zamyslet. Jste šťastnější, když si s partnerem sednete po dlouhém dni s kávou na gauč a děti vám jedno přes druhé vykládají, co zažily, nebo když sedíte v cool restauraci, kde se necítíte sami sebou, ale na fotce vypadá jídlo skvostně?
Objevit kouzlo obyčejnosti znamená žít přítomným okamžikem a umět ocenit, co máte a čeho jste dosáhli, aniž byste neustále srovnávali svůj život s druhými. Vy totiž na fotografiích vidíte úspěšnou a obdivovanou krásku, ale už nevíte, že se třeba dodnes nevyrovnala se šikanou v dětství…
Jak se osvobodit od tlaku na dokonalost?
Jak tedy přestat zpochybňovat vlastní život a začít si ho skutečně vážit? Jednou z cest, jak se vyrovnat s tlakem sociálních sítí, je zaměřit se na autenticitu: být sám sebou, i když bez atraktivního a sexy obsahu, nesdílet každý detail svého života, ale žít jej, nehonit se za jakýmsi ideálem. Neměřit štěstí počtem lajků, ale pocitem naplnění.
Není to snadné a někdy je třeba radikální změny, například digitální detox či digitální hygiena. Věnujte svůj čas aktivitám, které vás naplňují, a nesnažte se neustále dokumentovat všechno, co zažíváte, a neřešte, jak u toho vypadáte. Vyjdete z toho jako vítěz, když uvěříte, že nemusíte být neustále výjimeční, abyste byli šťastní.