Hlavní obsah

Smoothie může být kalorická bomba. Pět receptů, jak ho připravit chutně, dietně a na míru ženám 50+

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Smoothie slibuje snadné zasycení a přísun živin v jedné sklenici, je skvělé třeba jako rychlá snídaně. Je ale skutečně tak zdravé? Jak se to vezme… Nevědomky si můžete připravit kalorickou bombu, a navíc se ochudit o další nezbytné živiny. To vás pak dožene zpomaleným metabolismem a záchvaty hladu.

Článek

Smoothie se stalo populárním způsobem, jak podpořit zdravé stravování a dodat tělu potřebný přísun vitaminů. Sklenici byste ale neměli naplnit jen samotným ovocem. Takovému pokrmu chybí kvalitní tuky a bílkoviny, které by tělo zasytily na delší dobu. Příliš sladké ovoce vám navíc může rozkolísat metabolismus a způsobovat vlčí hlad během dne.

Pozor na kalorie a rychlé cukry

Mezi ovoce s nejvyšším obsahem kalorií patří banány, hrozny, mango nebo fíky. Nevzdávejte se jich, jen je správně kombinujte a nepřehánějte to s jejich množstvím. Do smoothie naopak bez obav přidejte vodnaté druhy ovoce, které mají cukru nejméně. Vsaďte na různé druhy melounů, citrusy, kiwi nebo bobulové ovoce jako maliny, borůvky.

Ovoce má v jídelníčku své opodstatnění, je zdrojem vitaminů a minerálů i antioxidantů. Přidejte ale také zeleninu, která je obvykle bohatším zdrojem vlákniny. Smoothie pak na déle zasytí, zpomalí uvolňování energie do krve a prospívá i trávení. Dobrým zdrojem vlákniny je mrkev, brokolice, špenát nebo růžičková kapusta.

Svatá trojice jídelníčku

V každém jídle dne by měly být zastoupeny tři základní složky potravy, tedy bílkoviny, sacharidy a tuky. Smoothie jen z ovoce a zeleniny je ale pouze zdrojem sacharidů. „Pokud vyloučíte nebo značně omezíte některou ze základních živin, organismus se s tím sice krátkodobě vyrovná, ale v budoucnu vás to dožene a může to mít opravdu vážné následky,“ vysvětluje nutriční specialistka Zdravého stravování Mgr. Kateřina Šimková. Nejde jen o rozkolísaný metabolismus, ale i o přetížení některých orgánů nebo narušený střevní mikrobiom.

Přidejte vločky a ořechové máslo

Abyste ze smoothie udělali nutričně vyváženější pokrm, nezapomínejte na zdroj kvalitních tuků. Stačí přidat kousek avokáda, lžičku ořechového másla nebo kokosového oleje, ořechy či semínka. Skvělý je i skyr, jogurt nebo kefír, který doplní mléčný tuk, probiotické kultury a bílkoviny.

Ani na bílkoviny se nesmí zapomínat. Bohatě jsou zastoupené v řeckém jogurtu, tvarohu nebo cottage sýru, přidat můžete i proteinový prášek. Do smoothie se nebojte použít ani ovesné vločky nebo chia, konopná nebo lněná semínka. Dbejte na vyvážený poměr s ostatními ingrediencemi.

Něco navíc pro imunitu i psychiku

„Vaší pozornosti by neměly uniknout ani microgreens. Jedná se o mladé sazeničky zeleniny a bylinek, které obsahují mnohonásobné množství živin a vitaminů, než mají dospělé rostliny,“ radí Kateřina Šimková.

Vsaďte také na koření a bylinky, které podpoří metabolismus, prohřívají a mají antioxidační účinky, mohou blahodárně působit i na psychiku. Dokážou také zlepšit trávení, které se s přibývajícími roky vlivem hormonálních a metabolických změn zhoršuje. Do smoothie zkuste přidat kurkumu, skořici, zázvor, bazalku nebo oregano.

Zahřejte se

V zimě ingredience do svého nápoje vybírejte obezřetně, mohou mít na organismus ochlazující či naopak prohřívací účinky. „V chladných měsících doporučuji zvýšit konzumaci termogenního koření, jako je například pepř, rozmarýn, chilli, fenykl, hřebíček, kari, paprika nebo indická směs masala,“ radí výživová poradkyně Hana Borkovcová. Přes zimu přidejte na bílkovinách a luštěninách, syrovou barevnou zeleninu vyměňte za dýni, řepu či kapustu.

Smoothie recepty

Smoothie může být skvělou položkou jídelníčku i prospěšným pomocníkem při hubnutí, pokud si dáte pozor na jeho složení a ohlídáte si příjem kalorií. S vhodným poměrem ingrediencí a vědomou konzumací vám pomůže nejen zhubnout, ale také obohatit jídelníček o důležité živiny.

Ve fotogalerii najdete 5 skvělých receptů na smoothie pro každou příležitost:

Načítám