Hlavní obsah

Lepší spánek, dýchání a vyšší iminuta: benefity sauny a saunových rituálů

Foto: Hotel Falkensteiner

Foto: Hotel Falkensteiner

Když se řekne sauna, vybaví se nám často Finsko. Není divu, na severu je zima dlouhá a chladná a pořádné prohřátí přijde k duhu. Saunování má navíc celou řadu pozitivních účinků na lidský organismus: Zvyšuje imunitu, uvolňuje svaly, pomáhá vylučovat nežádoucí látky z těla a navíc zlepšuje náladu i spánek. Samostatnou kapitolou jsou saunové rituály, které jsou oblíbené nejen ve Skandinávii, ale třeba i v Rakousku nebo v Německu. Klasické saunování totiž pozvednou na novou úroveň.

Článek

Ať už jsme zkušení návštěvníci saun nebo začátečníci, saunový rituál pod vedením zkušeného mistra rozhodně stojí za vyzkoušení. Rituály mohou mít různou podobu, ale jejich společným cílem je zvýšení intenzity a příznivých účinků saunování, zároveň se jedná o výjimečný zážitek. Záleží na typu rituálu, ale také na fantazii saunéra. Nejčastější jsou rituály relaxační, oblíbené jsou ale i rychlejší - dynamické nebo ty s příběhem podobné krátkému divadelnímu představení.

Jak rituál probíhá

Rituály obvykle probíhají v tradiční finské sauně, ve které se teplota vzduchu pohybuje kolem 85–90 stupňů Celsia, a trvají 10–15 minut. „Saunér“ nejprve roztopí kameny na saunových kamnech a nalije na ně vodu s vonnou esencí. Vůni vybírá podle typu rituálu podobně jako hudbu, která zážitek obvykle provází. Vůně i hudba účastníky dobře naladí, horký vzduch prohřeje tělo a postupně se spolu s potem začnou z těla vyplavovat toxiny.

Ve druhém kroku saunový mistr pomocí ručníku rozežene horký vzduch, který se udržuje nad kamny a u stropu po místnosti, a tím zvýší teplotu. V okamžiku, kdy už je všem opravdu hodně teplo, „saunér“ pomocí ručníku vytvoří individuální vlnu horka a nažene horký vzduch na obličej a tělo jednotlivých účastníků. Nakonec znovu nalije vodu s vůní na horké kameny a rituál zopakuje, obvykle mívá totiž tři kola. Poté odchází hosté do sprchy, ochlazovacího bazénku a nakonec do odpočívárny.

Kromě samotného zážitku z horka, vůní a hudby se s některými rituály pojí i další pečující prostředky. K prokrvení a odstranění odumřelých buněk z kůže skvěle poslouží například solný peeling vhodný k jemné masáži pokožky. Intenzivním zážitkem je masáž pomocí ledové tříště. Má podobný účinek jako klasický peeling, ale spojení horkého vzduchu s ledem nastartuje všechny smysly na maximum.

Naopak relaxační techniky spojené s uklidňující hudbou a jemnými vůněmi navodí pocit příjemné únavy. Po takové sauně se rozhodně spí jako v bavlnce. „Každý den hostům nabízíme minimálně jeden rituál, obvykle si ale mohou vybrat ze dvou až tří, od klasických až po Fire & Ice. Jednou až dvakrát denně nabízíme našim hostům také rituál v parní lázni s krémy, peelingy nebo medem,“ přibližuje Bettina Schroll, spa manažerka rakouského spa hotelu Falkensteiner.

Podle čeho si vybrat saunový rituál?

Je dobré volit místa, kde mají zkušené saunové mistry - podnik by měl mít dostatek dobrých recenzí. Samotný rituál je čistě na nás a naší náladě, jestli máme chuť se něco dozvědět, zkusit intenzivní zážitek, pobavit se nebo jen relaxovat. „Dobrý ‚saunér‘ zaujme svými znalostmi a zkušenostmi. Přesně ví, jak vytvořit správnou teplotu a vlhkost pro optimální zážitek ze saunování. Dává také před rituálem hostům jasné pokyny, poskytuje informace o průběhu a účincích jednotlivých rituálů,“ doplňuje Bettina Schroll.

Foto: Leszek Glasner, Shutterstock.com

Saunové rituály vám samotné saunování zpříjemní a ozvláštníFoto: Leszek Glasner, Shutterstock.com

Na co si dát pozor

Stejně jako u běžného saunování bychom měli vynechat alkohol, jehož účinky se v horku násobí. Jinak totiž brzy nebudeme vědět, co se kolem nás děje. Vyhnout se sauně bychom měli také tehdy, pokud jsme nachlazení. Sauna je skvělá prevence, ale pokud už máme rýmu nebo kašel, je pravděpodobné, že se po sauně nemoc „rozjede“. Saunování nelze doporučit ani lidem s vysokým krevním tlakem, zánětlivým onemocněním kůže nebo gynekologickými problémy, ani těm by horko a vlhko nemuselo prospět.

V čem je sauna prospěšná

Saunování kromě jiného zlepšuje prokrvení a prohřátí celého těla, ulevuje od bolesti svalů i kloubů, zlepšuje dýchání, zvyšuje imunitu a pomáhá předcházet onemocněním horních cest dýchacích. Pocení také pomáhá vyplavit toxiny, otevírá póry, takže přispívá ke zmírnění akné, zlepšuje celkový stav pokožky, způsobuje příjemnou únavu a podporuje dobrý spánek.

Wellness a sauny v oblibě

Oblíbenost saunování stále roste, saunové rituály jsou u nás ale stále spíš novinkou, i když přibývá míst, kde si je můžeme dopřát. Nejčastěji si je užíváme na podzim a v zimě, čím dál oblíbenější jsou i jako součást zimní dovolené. „Češi s nadcházejícím podzimem oceňují, když mohou spojit svůj odpočinek v teple a příjemném prostředí. Sauny jsou tak velmi populární aktivitou nejen během sychravých víkendů. “ říká Martin Hrubý, ředitel značky Slevomat, která nabízí škálu wellness pobytů. Z Čechů jsou prý stále náročnější klienti , kteří už nyní hledají hotely se širokou škálou saun a ceremoniálů, hledají wellness zázemí s klidnou atmosférou a samozřejmě. Nejen tedy kvalitním jídlem a příjemným personálem, jak tomu bylo dříve.

Načítám