Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
K vysílání Československé a později České televize kdysi patřili hlasatelé a hlasatelky. Uváděli jednotlivé pořady a národ je miloval. Nejedna dospívající slečna toužila být jednou z nich. Jako první se práce hlasatelky ujala Jarmila Šusterová a posledním, kdo se s diváky v roce 2005 rozloučil, byl Alexander Hemala. Pojďme si připomenout nejvýraznější tváře z televizních obrazovek.
Jarmila Šusterová: Po nástupu normalizace byla odejita
Byla úplně první stálou televizní hlasatelkou, ale na její jméno si už dnes bohužel málokdo vzpomene. V Československé televizi (ČST) působila od jejích začátků. Po nástupu normalizace však byla z televizní obrazovky stažena. Osudnou se jí stala sympatie se změnami ve společnosti v 60. letech, které ukončil vpád vojsk Varšavské smlouvy. Jarmila Šusterová pak v televizi pracovala v administrativě až do důchodového věku. V roce 2017 zemřela.
Charismatická Saskia Burešová: V televizi je dodnes
Ve funkci televizní hlasatelky působí od roku 1967. A podle všeho vůbec nestárne. Vždy perfektně upravená začínala společně s Eduardem Hrubešem v pořadu Poštovní schránka, který byl určený vojákům základní služby. Od roku 1993 uvádí oblíbený pořad Kalendárium a namlouvá také komentáře pro populárně-naučné filmy.
Miloš Frýba: Učesaná pěšinka a těsné sako
Do Československé televize nastoupil jako tvůrce elektrických efektů v roce 1968. O rok později vyhrál Miloš Frýba konkurz na hlasatele Televizních novin, ale na nátlak rodičů práci nepřijal. V roce 1972 se stal prvním programovým hlasatelem. Ve funkci působil 16 let, později se přesunul do režisérského křesla. Z televize odešel v roce 2008 a o dva roky později v 65 letech zemřel po záchvatu mozkové mrtvice.
Alexander Hemala: Rozloučil se s diváky
„My jsme vlastně nahrazovali to, co dnes umí obstarat grafika. Když se nad tím zpětně zamyslím, vysílání jsme vlastně brzdili. I když pro lidi, kteří seděli doma u televize sami, jsme byli jakýmsi osvěžením a kamarády,“ uvedl ke své profesi jeden z nejslavnějších programových hlasatelů České televize Alexander Hemala. Sympatický „Saša“ byl tím, kdo se za televizní hlasatele v roce 2005 s diváky rozloučil. „Zavřel jsem hlasatelnu, zamkl jsem ji a klíč dal pod rohožku. Možná je tam dodnes,“ zavzpomínal před léty. V televizi pracoval od roku 1973, po roce 2005 působil jako režisér denního vysílání po boku Miloše Frýby. V současnosti se věnuje mnoha aktivitám.
Marie Retková: Držitelka několika cen Týtý
Krátkovlasá a zřejmě nejvyšší hlasatelka. Marie Retková měří 181 centimetrů. Do Československé televize nastoupila v roce 1977 a zůstala tam až do roku 2005, kdy byla pozice hlasatelů zrušena. Je trojnásobnou držitelkou ceny TýTý a dodnes ji můžete slyšet na vlnách Českého rozhlasu Dvojky.
Marie Tomsová: Původně chtěla ilustrovat dětské knížky
Půvabná moderátorka, která vystudovala češtinu a výtvarnou výchovu na filozofické fakultě, chtěla původně ilustrovat dětské knížky. Během studia si přivydělávala jako modelka a občas dostala příležitost „dělat křoví“ v televizních hudebních klipech. V roce 1976 se přihlásila do konkurzu na televizní hlasatelku a uspěla. Ve funkci působila až do roku 1995. Kromě toho moderovala také plesy, estrády a různé jiné společenské akce. Zahrála si sama sebe i v několika filmech. Po odchodu z České televize začala Marie Tomsová spolu s Hanou Heřmánkovou, Marií Retkovou, Stanislavou Lekešovou a Milenou Vostřákovou moderovat pořad Dámský klub na Frekvenci 1.
Anna Wetlinská: Proslula vztahem s Milošem Kopeckým
Krásná blondýnka začínala jako herečka malých rolí. Práce ji nenaplňovala tak, jak si představovala, a tak podala přihlášku na post televizní hlasatelky. Přijali ji, na obrazovce se poprvé objevila v roce 1981. Jednu dobu s ní chodil ženatý Miloš Kopecký, který se svými milenkami moc netajil, dokonce ani před až do konce jeho dnů tolerantní manželkou. V 90. letech se Wetlinská provdala za ředitele známého vydavatelského domu. V roce 2000 z televize odešla a žije s manželem ve Švýcarsku.