Článek
Bolestivě rozpraskané koutky jsou projevem infekce, kterou má na svědomí působení bakterií a kvasinek. Přestože se tyto mikroorganismy na naší pokožce a sliznicích běžně vyskytují, při oslabené imunitě se mohou přemnožit a vyvolat bolestivé poranění. Není divu, že se objevuje častěji v zimních měsících, v době zvýšeného výskytu respiračních chorob.
Pálí, hnisá, krvácí
Zánětlivé onemocnění rtů v oblasti koutků, odborně nazývané chelitis angularis, se projevuje zarudnutím, prasklinkami, svěděním, dokonce i mokváním a krvácením. Bolestivé ložisko se může rozrůst na vnitřní sliznici úst i vnější ret a tváře. Znesnadňuje mluvení, konzumaci jídla a pití, vadí i esteticky. Vlhké prostředí v ústech a mrazivé počasí rozvoj problému podporují a prodlužují léčbu.
Pozor nejen na suchý vzduch
Nízká vlhkost mrazivého vzduchu pokožku kolem úst vysušuje, namáhá, způsobuje její náchylnost k poškození. O vlhkost vás ale neokrádají jen vnější vlivy. Svou roli hraje také nedostatečný příjem tekutin, v zimě můžete mít tendenci pít méně. Suché a okoralé rty si pak častěji olizujete, jenže sliny odstraňují přirozenou ochranu pokožky a způsobují podráždění.
Nesprávná ústní hygiena
Jednou z příčin, která může přispět k progresi praskajících koutků, je i zanedbaná péče o chrup a ústa. „Nedostatečnou ústní hygienou lze přispět k častějšímu výskytu popraskaných koutků, infekce pochází totiž zejména z úst,“ upozorňuje Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologické společnosti Natures.
Nedostatek vitaminů
Neschopnost bojovat s přemnoženými bakteriemi a kvasinkami způsobuje i nedostatek některých vitaminů a minerálů. Hlídejte si zejména dostatek vitaminů skupiny B, konkrétně B2, 5, 7, 9 a 12. Dlouhé hojení přičtěte za vinu nedostatku železa a zinku.
Vracející se záněty rtů a rozpraskané koutky berte i jako varování. „Pokud by se koutky vyskytovaly často a jejich hojení trvalo nepřiměřeně dlouho, je vhodné navštívit lékaře, protože někdy bývají projevem jiných, závažnějších onemocnění,“ upozorňuje odborník na imunitu.
Nemoci střev i anémie
Často postihuje lidi, kterým živiny dlouhodobě chybí kvůli neschopnosti je správně vstřebávat, jako jsou pacienti s anémií, trávicími obtížemi nebo chorobami trávicí soustavy, například Crohnovy nemoci. Provází i autoimunitní choroby, diabetes, trápí ekzematiky. „Krvácení z dásní či popraskané ústní koutky jsou často pozorovány také při krevních onemocněních,“ doplňuje Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky Splat. Potíže se mohou objevit i po dlouhodobém užívání antibiotik.
Nejlepší léčba je prevence
Léčba se neobejde bez dezinfikování ran, například borovou vodou, poté je třeba nanést mast s protikvasinkovým a antibakteriálním účinkem. Vyvarujte se užívání léků na opary. „Občas si lidé koutek s herpetem pletou, opar je však virové onemocnění,“ vysvětluje Adrián Doboly.
Podle babských receptů pomáhá také propolisová tinktura, tea tree olej a aloe, doporučuje se potírání ran čerstvým česnekem. Rty se snažte udržovat hydratované a chráněné balzámem, vsaďte na přípravky s medem, propolisem či zinkem. Myslete i na zvýšený příjem vody, vodnatého ovoce a zeleniny a potravin bohatých na vitaminy B a železo. Dobrému hojení a celkové imunitě prospívají betaglukany, seženete je jako doplňky stravy i jako hojivý gel.
Pozor na zubní pastu i sliny
Vyvarujte se nadměrného olizování rtů. Vlhké rty, například po jídle nebo hygieně, hned jemně osušte. Pro lepší mikroflóru v ústech můžete zkusit probiotika na cucání, případně běžnou zubní pastu vyměňte za produkt, který neobsahuje sodium-lauryl-sulfát.
Rozpraskané koutky mohou být nepříjemné a často mají různé příčiny. Klíčem k úspěchu je včasné odhalení příčiny a správná péče. Kombinace správné výživy, hydratace a lokální péče pomůže problém rychle vyřešit. Pokud však potíže přetrvávají, neváhejte je konzultovat s odborníkem.