Hlavní obsah

Jak sportovat při menopauze. S činkami opatrně, posilujte pánevní svaly, radí Hanka Kynychová

Foto: Archiv Hanky Kynychové

Foto: Archiv Hanky Kynychové

Jak a proč by se měly hýbat ženy, které procházejí menopauzou neboli přechodem? Je pravda, že během tohoto období přibere téměř každá a nejde s tím nic udělat? A skutečně může běhání způsobit inkontinenci? O tom všem jsme si povídali s oblíbenou cvičitelkou a instruktorkou Hankou Kynychovou.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Menopauza přináší, kromě mnoha nepříjemných příznaků, jako jsou návaly horka, nadměrné pocení, bolesti hlavy nebo časté výkyvy nálad, také změny postavy, které ženy mnohdy nesou velmi těžce. Nezřídka se totiž, zejména kvůli hormonálním a metabolickým (zpomaluje se bazální metabolismus) změnám v organismu, nevyhnou nárůstu tělesné hmotnosti.

Pokles hladiny ženského pohlavního hormonu estrogenu narušuje rovnováhu mezi tukovou tkání a svalovou hmotou v těle, a může tak dojít ke zvyšování podílu tělesného tuku, zejména tzv. viscerálního, to znamená v oblasti břicha. Ano, to je ten důvod, proč si spousta žen v menopauze stěžuje, že jim najednou mizí ploché bříško a objeví se na něm nevzhledná „pneumatika“.

Přechod zasáhne do životních návyků

Vinou nejrůznějších zdravotních potíží spojených s menopauzou, ale i emocionálních faktorů a psychických změn, jako jsou náladovost a emoční labilita, problémy se spánkem nebo úzkosti, změní ženy mnohdy svůj životní styl. Nemají náladu na oblíbené cvičení, cítí se častěji unavené a bez energie, pociťují bolesti svalů či kloubů, přepadají je nezvladatelné chutě k jídlu…

To vše se samozřejmě negativně podepíše na hmotnosti i fyzické kondici. Co si s tím počít, jak zůstat ve formě, jaké druhy sportovního tréninku jsou pro ženy v přechodu vhodné a kterým se naopak vyhýbat? Zeptali jsme se instruktorky Hanky Kynychové, která se cvičení žen v menopauze poměrně intenzivně věnuje.

Jak se kolem 45. roku života, tedy v období předmenopauzy a menopauzy, mění ženské tělo a postava?

Myslím, že k tomuto tématu by se odborněji vyjádřil lékař, protože ten zcela přesně ví, jak naše tělo fyziologicky, hormonálně i metabolicky funguje, ale já sama, jako žena, která má toto náročné období za sebou, jsem ze všeho nejvíce pociťovala, že se mi najednou hromadí více tuku v oblasti břicha a stehen.

Přirovnala bych to k situaci, již možná znáte – když máte začít menstruovat, tak někdy nejspíše cítíte, že jste poněkud nafouklá a zadržujete více vody. V mém případě toto zadržování vody v oblasti břicha trvalo několik let a nedalo se s tím vůbec hnout, protože prostě tělo nemělo dostatek hormonů k tomu, aby spalovalo stejně jako dřív. Vypozorovala jsem, že metabolismus začíná stagnovat.

Foto: Archiv Hanky Kynychové

Instruktorka Hanka Kynychová je autorkou speciálního cvičebního programu pro ženy po padesátceFoto: Archiv Hanky Kynychové

Jak si s těmito skutečnostmi, které sice žena nevítá s otevřenou náručí, ale nelze se jim vyhnout, poradit? Prostě se smířit s realitou?

Rozhodně si nemyslím, že by se ženy měly z této skutečnosti nějak hroutit. Něco končí, tím myslím reprodukční věk a naše schopnost rodit děti, a něco nového zase začíná. Klidnější životní etapa, která, kromě jiných radostí, přináší jednu velmi pozitivní věc – každý měsíc se už nebudete otravovat se špatnou náladou a migrénou kvůli premenstruačnímu syndromu ani s menstruačními křečemi.

Z vaší vlastní zkušenosti, jak by měly cvičit ženy, které se potýkají s obtížemi spojenými s příchodem menopauzy?

Zde musím v první řadě rozdělit ženy ve věkové skupině nad 45 let na dvě skupiny, pro které platí zcela odlišná pravidla nebo doporučení. Žena, která je aktivní a hýbe se pravidelně, nemusí příliš mnoho ze svých zvyklostí a pohybových aktivit s příchodem 45. roku měnit, protože je její tělo zvyklé na fyzickou námahu. Může pokračovat ve svém nastaveném režimu. Možná bych jen, z pohledu cvičitelky, doporučila nedělat až tolik aerobních, příliš výbušných sportů. Ženám, které nejsou zvyklé sportovat, bych poradila, aby začaly postupně a s rozumem.

A jsou nějaké sporty, jimž by se ženy měly spíše vyhýbat?

Obecně bych ženám nedoporučovala, aby se věnovaly třeba vzpírání, jinak si myslím, že je v pořádku jakýkoli pravidelný pohyb. Pokud některá žena neholduje skupinovým lekcím cvičení ve fitness centru nebo tělocvičně a nemá ráda kolektivní sportování, je pro ni velmi vhodná chůze v přírodě nebo třeba turistika po horách. Vždy je ale důležité, aby se ženy věnovaly posilování středu tělapánevního svalstva.

Prozradíte, jak je to s během? Občas se objevují názory, že může u žen způsobit inkontinenci nebo pokles dělohy…

Běh je zdravá a nádherná aktivita, a pokud se běhá rozumně, po dobrém povrchu a v kvalitní obuvi, tak bych tento sport určitě nezavrhovala. Pokles dělohy a inkontinence nemusí být z mého pohledu způsobena běháním, ale spíše špatným anebo vůbec žádným posilováním svalů pánevního dna.

Foto: Archiv Hanky Kynychové

Zůstat aktivní a udržet si kondici je velmi důležité i v období menopauzy, říká Hanka Kynychová Foto: Archiv Hanky Kynychové

Právě posilování svalů pánevního dna a středu těla se hodně věnujete, vymyslela jste dokonce speciální cvičební program, určený zejména ženám v menopauze…

Ano, je to tak. Můj cvičební program Body by Hanka je primárně určen ženám 50+. Lekce jsou určeny pro ženy, které s cvičením buď úplně začínají, anebo se rozhodly pravidelně každý den cvičit. Cvičení je zaměřeno nejen na vnitřní stabilizační systém a pánevní dno. Samozřejmě se věnujeme i posilování břišních svalů, stehen, hýždí, zádových svalů či paží.

Několik měsíců jsem program trénovala na sobě, další měsíce pak na mých klientkách ve fitku, kde si se mnou můžete tento program zacvičit naživo. Ráda bych tu byla pro všechny ženy, jež v tomto období trochu tápou, předala jim praktické rady a zkušenosti a ukázala, že stojí na prahu další krásné životní fáze.

Je vůbec možné udržet si i v menopauze a období po ní štíhlou postavu a nepřibrat? Některé ženy vidí právě v klimakteriu příčinu svého přibírání na váze…

Osobně si myslím, jako instruktorka i jako žena, že snažit se udržet postavu i tělesnou kondici v době menopauzy je velmi důležité. I když samozřejmě někdy trochu komplikované. Uklidním vás, ve chvíli, kdy se hormonální hladiny v těle opět uklidní a ustálí, můžete mít opět svou hmotnost pod kontrolou.

Takže nerezignovat, nepřestávat se cvičením, dbát na zdravý jídelníček… Zní to jednoduše, může to ale být těžké. S čím začít?

Přesně tak, ani v menopauze určitě nepřestávejte se cvičením a pohybem. A pokud jste dosud nikdy necvičily, tak právě nyní je správné období s tím začít. Třeba jógou, pilates či svižnou chůzí venku. Pozor si dávejte také na správné držení těla, protože to dokáže udělat divy. Když se narovnáte, hned se budete cítit i vypadat krásnější. Hlídejte si, abyste měly pestrý jídelníček a objevovaly se v něm co nejčastěji zdravé a čerstvé potraviny. Krásná a sexy může totiž žena být v každém věku.

Načítám