Článek
Stejně jako v předešlých letech, i loni naše redakce pokračovala v projektu Rok pro dobro, v jehož rámci se každý měsíc věnujeme některé z organizací či nadací, které se zabývají pomocí potřebným. Představili jsem vám jejich činnost, zprostředkovali řadu příběhů lidí, jimž tyto nadace pomáhají, ale ten největší kus práce jste samozřejmě odvedli vy. Protože jste významně přispívali!
Pomoc nemocným, handicapovaným i zvířatům
Leden 2024 jsme odstartovali se Spolkem Ichtyóza, který se věnuje sdružování a podpoře nemocných ichtyózou, vzácnou genetickou kožní chorobou. „Za články jsme nesmírně rádi. Měly obrovský dosah v rámci osvěty a po uveřejnění se nám ozvalo velké množství dárců, kteří poslali hmotnou pomoc ve formě krémů nebo finanční příspěvek na transparentní účet pro děti s ichtyózou,“ říká Hana Kadlecová, zakladatelka spolku. Nejvíc samozřejmě rezonoval příběh Amálky, malé holčičky, která trpí nejtěžší formou této nemoci, ale přesto se nevzdává. A i přes velké trápení zvládá to, co by s jejím onemocněním nemělo být vůbec možné – třeba hrát na housle nebo lyžovat. Díky této osvětě došlo k propojení Amálčiny rodiny s Institutem molekulární genetiky (konkrétně s Českým centrem pro fenogenomiku), jejichž cílem a snem je vyvinutí účinné léčby. A i když vědci zatím nemohou slíbit žádné konkrétní výsledky, i tohle se počítá.
Únor patřil Nadačnímu fondu Pink Bubble, který pomáhá mladým lidem v boji s rakovinou, a v březnu jsme vám představili obecně prospěšnou společnost Helppes, jež se věnuje výcviku asistenčních psů. V dubnu se na našich stránkách představila nadace Kolibříci pomáhají, která pomáhá lidem s alopecií. „Díky tomu, že u vás vyšly články o naší organizaci, jsme si uvědomili, ze stále mnoho lidí není na sítích a osvětu je třeba rozšiřovat,“ říká Lenka Šourková, která nadaci založila. V souvislosti s našimi články jim přišlo mnoho ohlasů od lidí, kteří trpí alopecií, nebo tato nemoc trápí jejich blízké, a doposud netušili, kdo by jim mohl pomoci či poradit.
V květnu jste si pak přečetli dojemný příběh Ivany Ašenbrenerové, jejíž nejmladší syn v roce 2023 spáchal sebevraždu, a ona svou bolest přetavila v založení Nadačního fondu Twisten Foundation, který má pomáhat předejít takovým tragickým koncům. První pololetí roku 2024 pak zakončil Nadační fond Terezy Pergnerové, který se věnuje pomoci lidem v nesnázích, jednoduše všem, již se ocitli v nelehké životní situaci. Třeba Milanu Polákovi, který zůstal sám na pět dětí a neměl s nimi, kde bydlet. Potřeboval zhruba 260 tisíc korun na pořízení mobilheimu, jenž by se jim stal domovem. „Díky zveřejnění se nám ozvalo mnoho lidí, kteří chtěli panu Polákovi pomoct i jinak. Z původních vybíraných 262 tisíc se i díky projektu Rok pro dobro nakonec podařilo vybrat 661 444 Kč, což mu dává možnost začít zcela nový život. Moc děkujeme!“ říká Tereza Pergnerová.
Pomoc závislým, umírajícím, nemocným a jejich blízkým
Červenec jsme věnovali Jiřímu Zahradníkovi a jeho projektu Dortem proti rakovině. Muž, který sám bojoval s rakovinou ledviny, se během své léčby setkal s řadou onkologicky nemocných dětí. Jejich příběhy ho zasáhly, navázal spolupráci s různými pekárnami, kavárnami a cukrárnami, jež prodávají dortíky a jiné sladké produkty, přičemž peníze z jejich prodeje putují na pomoc malým bojovníkům. „Články nám pomohly dostat se lidem více do povědomí, což jsme poznali na číslech návštěvnosti našeho webu,“ říká Jiří Zahradník s tím, že obzvlášť po zveřejnění článku o malé Terezce zaznamenali i nárůst finančních příspěvků. „Věříme, že všechny články pomohly i ve sledovanosti na sociálních sítích, a díky tomu se nám podařilo na naší vánoční sbírce vybrat, ať formou financí nebo hodnotných darů, bezmála jeden milion korun, což je pro nás úžasné,“ dodává Zahradník.
Srpen se nesl v hodně smutném duchu, ale bohužel i smrt k životu patří. A právě smrt je tím, čemu se věnuje Nadační fond Umění doprovázet. Pomáhá totiž lidem, aby své blízké umírající mohli na jejich poslední cestu důstojně doprovodit, být s nimi a moci jim umožnit zemřít v kruhu rodinném. „Téma smrti a umírání není příliš populární, ale přesto důležité, neboť se týká každého z nás… Mnohokrát proto děkuji za citlivě napsané články a představení Nadačního fondu Umění doprovázet v rámci letošního projektu Rok pro dobro. Z reakcí po zveřejnění článků mám velkou radost. Určitě pomohly nejen ke zlepšení povědomí veřejnosti o činnosti našeho nadačního fondu, ale věřím, že také poukázaly na tolik záslužnou práci, ať už lůžkových či mobilních hospiců v České republice,“ říká Hana Haráková, jež s manželem fond založila, s tím, že zaznamenali i zvýšený nárůst dárcovských SMS.
Září patřilo obecně prospěšné společnosti Magdaléna, jež pomáhá všem, kteří se potýkají se závislostí, ať už na lécích, alkoholu či tvrdých drogách. „Ráda bych poděkovala ještě jednou za zapojení Magdalény do Roku pro dobro. Během září jsme registrovali dva či tři drobné dárce navíc oproti dalším měsícům. Také se nám přihlásilo pár dobrovolníků,“ říká Šárka Slavíková Klímová, PR manažerka Magdalény.
Ani říjen nepřinesl veselé téma, ale tak už to v životě chodí. Představili jsme vám Dům pro Julii, první hospic pro děti v České republice. Dům, který poskytuje pomoc nevyléčitelně nemocným dětem a mladistvým a jejich blízkým. Jen prostřednictvím QR kódů jste vy, naši čtenáři, Domu pro Julii poslali úžasných 169 236 korun!
V listopadu se pak na našich stránkách představilo Centrum Seňorina, které pomáhá nemocným Alzheimerovou chorobou a jejich blízkým, poslední měsíc v roce pak patřil organizaci Srdcem Robinson. Ta se zaměřuje na pomoc rodičům těžce nemocných dětí, a to především ve formě odborné psychologické a terapeutické pomoci a podpoře.
Pobyla tu velmi krátce, zemřela už v sedmi měsících. Ale její jméno nyní nese první hospic pro děti u nás Dům pro Julii. „Některé věci nezbývá než si odžít,“ říká Petra Trnková, která přišla o sedmiměsíční dceru Julii