Hlavní obsah

Alzheimerova choroba je náročná nejen pro pacienta, pomoc potřebuje i rodina. Najde ji v Centru Seňorina

Foto: archiv Centrum Seňorina

Foto: archiv Centrum Seňorina

V Česku trpí Alzheimerovou chorobou zhruba 150 tisíc lidí. V poslední fázi nemoci už není pacient schopen komunikace, což je náročné především pro jeho nejbližší. Centrum Seňorina se snaží podávat pomocnou ruku nejen postiženým, ale i jejich rodinám.

Článek

Nedostatek kapacit pro péči o klienty s Alzheimerovou nemocí dovedl v roce 2015 Jarku Švarcbachovou k myšlence založit v Praze Centrum Seňorina, které poskytuje kvalitní odlehčovací sociální službu pro lidi trpící touto nemocí a dalšími typy demence. V metodickém přístupu se inspirovala u psychologa Camerona Campa a gerontoložky Gail Elliot, kteří vyučují a šíří principy Montessori v péči o seniory po celém světě.

„Nabízíme komplexní služby rodinám, kterým život změnila diagnóza Alzheimerovy nemoci u jejich blízkého. Především poskytujeme registrovanou odlehčovací sociální službu, ale jsme tady pro pečující také proto, abychom poradili, na co je dobré se při péči zaměřit, jaké náležitosti je potřeba v dané fázi vyřídit, a v neposlední řadě abychom poradili, jak správně pečovat o sebe a svou duševní pohodu, a předejít tak vyhoření,“ vysvětluje zakladatelka Centra Jarka Švarcbachová.

Seznámení s nemocí je základ

Když do rodiny zasáhne Alzheimerova choroba, s psychikou to zamává. A to nejen samotného pacienta, ale i jeho nejbližších. A právě pro ně tu Centrum Seňorina je. „Kromě každodenních problematických a nových situací je často nejtěžší smíření se s proměnou osobnosti blízkého, jako by ho ztráceli už za jeho života. A samozřejmě rozhodování o umístění do ústavní péče, když už síly nebo možnosti rodiny docházejí,“ popisuje Jarka Švarcbachová.

Ujištění, že v tom nejste sami

Každý, komu tato nemoc zasáhne do života, jistě potvrdí, že víc než číst rady na internetu pomáhá mluvit s lidmi, kteří si něčím podobným sami prošli nebo jsou v tomto ohledu edukovaní. „Velkým přínosem je předávání zkušeností z naší praxe a také informace a doporučení od dalších odborníků. A to jak formou besed s odborníky v Alzheimer Café (každé první úterý v měsíci) nebo v podcastu Aloisovy otázky,“ radí zakladatelka.

Největší úspěch je pomoc druhému

Rok od roku se Centrum Seňorina rozrůstá a přidává další programy, díky nimž to mají pacienti i pečující osoby o trochu jednodušší. Co považuje Jarka Švarcbachová za největší úspěch? „Hlavně to, že dokážeme rodinám pomáhat a ulevovat jim v době, kdy to opravdu potřebují. Jsme spolehlivý partner těch, kdo se rozhodli pečovat o své blízké doma a občas si potřebují vydechnout, něco zařídit nebo jet na dovolenou.“

Centrum nabízí i pobytovou službu, a to s kapacitou pro 11 klientů. Služba funguje v režimu 24/7 a poskytují ji od několika dní až po 3 měsíce. Jakým způsobem se pacientům personál věnuje? „Pro co nejdelší zachování kognitivních schopností a samostatnosti je pro lidi s Alzheimerovou nemocí důležité zapojovat je do každodenního dění a podporovat činnost mozku. Proto je součástí každého dne aktivizační program. Klienti se mohou zapojit do kondičního cvičení, kognitivního tréninku a dalších pestrých programů,“ popisuje Jarka Švarcbachová.

Podpořit Centrum můžete i vy!

Jako každá nezisková organizace i Centrum Seňorina potřebuje podporu. „Vítáme s otevřenou náručí dobrovolníky, kteří by našim klientům rádi darovali trochu své energie a zapojili se do aktivizací. Ať už povídáním s klienty, předčítáním knih, hraním na hudební nástroj nebo jiným zajímavým programem. Nezáleží nám na věku nebo odbornosti, nejdůležitější je pozitivní přístup a empatie. Čas od času se nám hodí i pomocná ruka na manuální práce, jako je třeba mytí oken nebo grafická příprava materiálů a podobně,“ vypočítává zakladatelka.

  • Pokud by vás některá z těchto aktivit zaujala, pro více informací napište na: dobrovolnici@centrum-senorina.cz

Podpořit Centrum můžete i zakoupením některého z charitativních produktů na jejich e-shopu - ať už to jsou Aloisovy ponožky, Seňorina Café nebo nově hlavolamy.

  • Případně je také možné jejich činnost podpořit skrze darovací platformu Darujme.cz nebo DMS SENORINA.

Načítám