Článek
Když rodinu postihne tragédie v podobě sebevraždy syna, je to strašné a vyrovnat se s tím bývá velmi náročné. Cest, jak se všemi emocemi pracovat, je jistě mnoho. Rodině Ašenbrenerových, kterou právě tato tragédie postihla, částečně pomohlo založení nadačního fondu Twisten Foundation.
Nadační fond Twisten Foundation
Karel Ašenbrener byl mezinárodně úspěšným hráčem esportu, ale kvůli nešťastné lásce a psychickým problémům spáchal v 19 letech sebevraždu (v roce 2023). Rodinu to velmi zasáhlo, protože i když se léčil, vypadalo to, že už nad problémy vyhrává. „Karlův odchod je pro celou rodinu pořád velmi bolestivý. Ale právě kvůli němu jsme se rozhodli přetavit bolest v něco smysluplného. Tím je nadační fond, jehož cílem bude pomáhat mladým lidem s psychickými problémy. Jsem si jistá, že by s tím syn souhlasil a podporoval to,“ říká jeho matka Ivana Ašenbrenerová, také za svého manžela a další dva syny (rozhovor s Ivanou Ašenbrenerovou ZDE).
Jméno Twisten nese nadace po přezdívce, již Karel používal ve hře Valorant, ve které byl mezinárodně úspěšný. Život se rozhodl ukončit ve chvíli, kdy by si nezúčastněný člověk mohl myslet, že dosáhl toho, o čem snil. Ovšem démoni, které měl v hlavě, bohužel zvítězili. Mladíkova rodina se rozhodla uctít jeho památku a přetavit svoji bolest na pomoc ostatním dospívajícím, kteří mají psychické problémy.
Psychické problémy dětí a dospívajících
Je alarmující, kolik dětí a dospívajících má podle průzkumu Národního ústavu pro duševní zdraví psychické obtíže. Každý třetí deváťák v Česku vykazuje znaky středně těžké až těžké úzkosti. Čtyři z deseti dokonce středně těžké až těžké deprese. Podle Českého statistického úřadu si v roce 2022 v Česku vzalo život 1 302 osob – sebevražda je nyní důvodem čtvrtiny všech úmrtí ve věkové kategorii 15 až 24 let. A protože je psychologická péče často nákladná, a navíc je jí dlouhodobě nedostatek, je zapotřebí s tím něco dělat. Dobrou možností je přispět na aktivity Twisten Foundation.
Cíle nadačního fondu Twisten Foundation
Cílem nadace je, aby dospívající s psychickými problémy a jejich rodiny získali co nejdřív odbornou pomoc. Fond proto:
- Poskytuje finanční podporu vybraným organizacím a dobročinným projektům.
- Natáčí podcasty, rozhovory a edukativní videa na podporu mentálního zdraví a předcházení sebevražd, aby mladí získali zajímavou formou dostatek informací a znalostí, jak pomoct i sobě navzájem. Informace chce předávat nejen prostřednictvím odborníků, ale také influencerů a streamerů, s nimiž se mladí snáze ztotožní.
- Podporuje speciální projekty zaměřené na esport, protože je to segment, který se masivně rozšiřuje a má po celém světě miliony fanoušků. Chce bořit mýty, že esport vede k depresím a sebevraždám. Depresemi trpí i jiní vrcholoví sportovci. Příčinou je primárně tlak na výkon a výsledek.
- Nabízí poradenské služby pro teenagery i rodiče, kteří bohužel často netuší, co se s jejich dětmi děje, a když to zjistí, pak nevědí, jak pomoci (#KAREwe, #KAREme).
- Dává psychickou podporu rodičům takových dětí, neboť i pro ně je tato situace velmi náročná.
- Organizuje další charitativní projekty, eventy a vzdělávací preventivní workshopy a upozorňuje na situaci i odborníky a všechny, kteří v tom mohou něco udělat.
Jak můžete pomoci vy?
Nadační fond Twisten Foundation potřebuje podpořit hlavně finančně, většina peněz půjde na reálnou pomoc ve formě konzultací s odborníky a jejich psychickou pomoc. O všem, co se v rámci nich právě děje, se dozvíte na webových stránkách, kde najdete i možnost fond podpořit finančně. I vaše peníze tak mohou být součástí snahy nabídnout mladým odbornou pomoc a třeba tím zabránit dalšímu zbytečnému konci.