Článek
Nikdo si to nechce připustit, ale stát se to může každému rodiči. Rakovina si nevybírá a někdy onemocní i nejmenší děti. A už 23 let je podporuje Kapka naděje, jedna z nejstarších nadací u nás, která v současnosti pomáhá více než 60 nemocnicím po celé České republice.
Za dobu působení nadace financovala nákup více než 500 lékařských přístrojů, realizovala více než 200 projektů v oblasti psychosociální péče a podpořila 3 vědecké výzkumy v oboru hematologie a onkologie. Celkově tak Nadační fond Kapka naděje pomohl částkou více než 200 milionů korun a jeho aktivita rozhodně neustává, naopak: šíře pomoci roste.
Bytostně odžitá zkušenost
Dva roky trávila Vendula Pizingerová se svou nemocnou Klárkou v prostředí hematologického oddělení a později transplantační jednotky a problémy, s nimiž se nemocnice a lékaři potýkali, viděla na vlastní oči. Uvědomila si přístrojovou a psychosociální nedostatečnost a rozhodla se, že i když dcerka boj o život nakonec prohrála, ona nebude jen bezmocně přihlížet, jak umírají další děti.
V listopadu 1999 uspořádala benefiční koncert ve Státní opeře Praha pod názvem Kapka naděje, z jehož výtěžku byl zakoupen vysoce specializovaný přístroj na diagnostiku leukemie v hodnotě 90 000 amerických dolarů. To byl první důkaz, že pomáhat není nemožné. Po smrti dcery se proto Vendula Pizingerová rozhodla založit Nadační fond Kapka naděje a dál podporovat hematologické pracoviště v motolské nemocnici.
Pomáhá víc a víc
Od té doby uplynulo hodně doby a ze začínající organizace pomáhající jedné nemocnici se stala jedna z nejznámějších, nejstabilnějších a nejproduktivnějších nadací u nás. Hlavními oblastmi zájmu Kapky naděje je nadále dětská hematologie a onkologie.
I když v rámci dětské onkologie a hematologie se od dob, kdy byla nemocná dcera Venduly Pizingerové, podařilo úspěšnost léčby neuvěřitelně zvednout, pomoci není nikdy dost. Vždyť právě i díky cíleným investicím a výzkumu se v současnosti daří vyléčit téměř 85 % onkologicky nemocných dětí.
„Kdyby naše činnost pomohla zachránit jen jediný lidský život, tak to stojí za to,“ říká Vendula Pizingerová. A je bohužel stále komu pomáhat: vždyť v České republice onkologicky onemocní jedno dítě z 600 do 15 let věku, přibližně 350 dětí za rok a tento počet navíc bohužel neustále stoupá.
Nově pomoc v oblasti duševního zdraví
Relativně nedávno, přesně v roce 2018, se Kapka naděje rozhodla rozšířit formu pomoci i mimo onkologii a hematologii. Nově pomáhá také v rámci dětské psychiatrie a dětského duševního zdraví obecně, protože i tam je toho hodně co zlepšovat. V Česku dětská psychiatrie patří mezi nejméně finančně podporované obory v medicíně.
Jenže i děti bolí duše – a zdá se, že stále častěji. Například ze statistik Linky bezpečí za rok 2021 vyplývá meziroční nárůst četnosti psychických potíží o 45 %. Sebevražda je přitom druhou nejčastější příčinou smrti ve věkové skupině 15–24 let.
Péče o dětskou duši selhává
V ČR je pouze 180 dětských psychiatrů, z toho 83 je v důchodovém věku. V přepočtu na 100 tisíc dětských a adolescentních pacientů připadá asi 6 psychiatrů. Z 931 klinických psychologů v ČR se pouze 90 zaměřuje na děti a dospívající. Dostupnost léčby je proto velmi špatná. Objednací lhůty jsou příliš dlouhé, v „méně akutních“ případech až 8 měsíců.
Zdroj: Nadační fond Kapka naděje
Na systémovou změnu Kapka naděje samozřejmě v tuto chvíli nemá kapacity ani finance, ale jakákoli snaha se v této oblasti počítá. A tak se nadace snaží vzdělávat veřejnost a vylepšovat prostředí pro malé pacienty, kteří se na dětské psychiatrii léčí. Protože čím víc a hlasitěji se o této problematice bude hovořit, tím poroste zájem situaci zlepšit.