Hlavní obsah

Mléčné bary, telefonní budky a cigaretový dým všude – fenomény, které už se asi nevrátí. Chybí vám?

Foto: ČTK

Foto: ČTK

Na podzim tak trochu propadáme nostalgii a není na tom nic špatného. Zavzpomínejte s námi na věci, které patřily k našemu dětství či dospívání a tvořily pevnou kostru našich životů. Po některých se nám stýská, na další jsme rádi zapomněli. A co zmizelo ze světa vám?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nostalgické okénko otevřel nedávno na svém webu novinář Miloš Čermák, když se zamyslel nad tím, co všechno v průběhu jednoho lidského života zcela zmizelo a pravděpodobně se už nikdy nevrátí. Leckdy to jsou úplné maličkosti, které většina z nás úplně vytěsnila. Nebo vy si pamatujete, že číšníci nosili běžně motýlka a černý oblek? Maximálně tak zásluhou legendárního filmu Vrchní, prchni!, kde si Josefa Abrháma díky tomu s číšníkem spletli… Zmizelo toho ale mnohem víc. Tak třeba metaře s koštětem nahradily čisticí stroje, poetika videopůjčoven je také dávno pryč a kdo dnes ví, co byl Tuzex nebo k čemu sloužily korespondenční lístky? Pojďme si některé už dávno zapomenuté fenomény připomenout.

Mapy a autoatlasy

„Pamatuješ ještě na obyčejný autoatlas?“ „Jasně, já bydlel přesně v přehybu, takže mě nikdy nikdo nenašel,“ odpovídá své partnerce Michael Douglas v seriálu Kominského metoda, který je k vidění na Netflixu. Vystihuje tak úplně skvěle nostalgii po časech dávno minulých v konfrontaci s dnešními moderními výdobytky. Navigaci má dnes v autě či mobilu asi každý, ale nemáte také někdy chuť jí vynadat, ať už konečně zmlkne, a podívat se hezky postaru do papírové mapy nebo si zatočit glóbusem?

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

Nechybí vám alespoň někdy se odpojit od sítí a žít offline?Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

Telefonní budky a seznamy

Bývaly daleko od domu, často obsazené a dost to v nich páchlo. Mnohdy v nich byl přístroj s utrženým sluchátkem. Ještě v osmdesátých letech ale bývaly často jedinou možností, jak se někomu dovolat. Poslední zmizela v Česku překvapivě až v roce 2021, ale stýská se po nich asi málokomu. Jiná věc je s telefonními seznamy, najít číslo na pana Sluníčka a oznámit mu, že tady Bouřka, bývalo oblíbenou kratochvílí malých školáků. A také se v nich dalo najít číslo na spolužáky či známé, kteří vám zmizeli ze života. Dnes, pokud nemají sociální sítě, jste nahraní.

Walkmany, videa a magnetofony

V dnešní době streamovacích služeb, kdy se jen přihlásíte, zaplatíte a v telefonu máte snad všechnu muziku světa, to zní až předpotopně. Ale každý, kdo vyrůstal v 80. a 90. letech minulého století, si určitě ještě dobře pamatuje, jaké štěstí bylo, když dostal walkmana a mohl se se sluchátky na uších procházet po ulici a poslouchat! Co byly páskové magnetofony, už svým dětem asi nevysvětlíte, videa také odvál čas, ale naopak gramofony dnes zažívají novodobý boom. Kazetu jako nosič zvuku představil v roce 1963 Philips, název Walkman měla patentovaný firma Sony, která jej uvedla na trh v roce 1979. První český walkman Tesla KM340 se začal prodávat v roce 1985 a jeho tehdejší cena byla 1 650 Kč, což byla více než polovina tehdejšího průměrného měsíčního platu.

Kupé pro kuřáky

Dnes to zní až neuvěřitelně, ale doba, kdy se mohlo kouřit téměř všude a nekuřáci byli prakticky v menšině, není zase tak dávno minulá. Zákaz kouření v restauracích začal v České republice platit až 31. května 2017, takže většina z nás si „zahulené“ interiéry ještě dobře pamatuje. Kouřit se kdysi mohlo dokonce i v letadlech, kouření na palubách letadel je zakázáno od roku 1990. Rád ho porušoval například bývalý prezident Miloš Zeman, který si zapálil i během letu do Číny v roce 2017, armáda tehdy hlavu státu obhajovala, že se jí zákaz netýká.

Foto: Longfin Media, Shutterstock.com

Kouření ve vlaku? Dnes nemyslitelné, dříve běžná realitaFoto: Longfin Media, Shutterstock.com

Mléčné bary a bufety na stojáka

Každý, kdo vyrůstal v 70. a 80.letech minulého století, si ještě určitě vzpomene na mléčné bary, kde se dala koupit dobrá snídaně či svačina a k tomu hrnek mléka či kakaa v porcelánovém hrníčku bez ouška… A koblihy nebo jahody se šlehačkou! Bufety na stojáka byly světem samy pro sebe, ale jíst sem chodili vlastně všichni. Jak vypadaly, si můžou mladší připomenout například v oblíbeném filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! nebo v jednom z dílů legendárních Chalupářů.

Korespondenční lístky, záznamníky a telegramy

S rozvojem internetu a rozšířením mobilních telefonů zmizelo ze světa hodně věcí. Mnozí si možná ještě vzpomínají na stres vyvolaný příchodem telegramu, který obvykle nevěstil nic dobrého, na boj se záznamníkem (tuší ještě někdo, že v některých bývala malá kazeta?), nebo shánění koresponďáků pro děti na tábor. Chybí dnes někomu?

Související témata:
Telefonní budky

Načítám