Článek
Stres je přirozenou reakcí těla na krizovou či zátěžovou situaci – ať fyzickou, nebo duševní. Občas přepadne každého, ale většina zdravých lidí se s ním umí poměrně dobře vyrovnat. Někdy na to ale není moc času, protože člověk je… ve stresu. Ten se pak snadno nahromadí a je z něj dlouhodobější, a hlavně o dost větší problém. Jak poznat, že vás ohrožuje dlouhodobý stres, a co s tím dělat, jsme psali nedávno. Dlouhodobý boj se stresem je důležitý, stejně tak je ale prospěšné osvojit si vhodné reakce přímo pro chvíle, kdy vám nervozita a úzkost přerůstají přes hlavu. Toto je první pomoc proti stresu, kterou ho minimálně oslabíte!
1. Zastavte se!
První a možná nejdůležitější krok je prostě se zastavit! Přerušit nacvičenou reakci „útěk nebo útok“, zklidnit tělesné reakce. Dát si stopku a na chvíli vypnout. Čím delší pauza, tím lepší, ale pokud to nejde, zavřete třeba v kanceláři na deset minut oči a jen dýchejte. Můžete se také zkusit nadechnout pomalinku nosem – co nejvíc můžete, pak dvě sekundy počkejte a následně prudce a rychle vydechněte.
Pokud to jen trochu jde, vezměte si v práci třeba půl dne dovolenou, v lepším případě si naordinujte víkend jen pro sebe. Tahle stopka ale znamená opravdovou pauzu – ne že odložíte pracovní povinnost, abyste doma umyli okna nebo vyžehlili haldu prádla.
2. Hýbejte se
I když máte pocit, že jste s energií na nule a nic se vám nechce, donuťte se k pohybu. Vyrazte na ostřejší procházku na vzduch, zaběhejte si, jděte do fitka nebo na squash s kamarádkou.
Nejen, že přijdete na jiné myšlenky, ale především díky pohybu začne vaše tělo produkovat endorfiny. A těm se neříká hormony štěstí náhodou. Způsobují totiž dobrou náladu, tlumí bolest, podporují pocity štěstí a na stres jsou nejlepší zbraní!
3. Vitamin C
Když jste ve stresu, vaše tělo spotřebovává vysoké množství hormonu adrenalinu. A ten pak vašemu tělu logicky schází.
Jednou z přírodních cest, jak ho doplnit, je vitamin C. Ten totiž podporuje produkci adrenalinu, navíc podporuje imunitu a zklidňuje. Ideálně se nadopujte ovocem (hlavně citrusy), ale skvělý je třeba i šípek či rakytník. Samozřejmě ani „céčko“ v podobě potravinového doplňku není chyba, jen ho pro větší účinnost kombinujte s přírodními zdroji.
4. Antistresová činnost
Zmírnit stres pomáhají některé činnosti – jóga, nejrůznější meditační techniky a dýchací cvičení. Ale v podstatě cokoli, co vás zklidní, se počítá (kromě alkoholu a návykových látek, pochopitelně). Někdo nedá dopustit na antistresové omalovánky, někdo skládá puzzle, jiný se ponoří do četby. Prostě cokoli, co vyžaduje vaši pozornost. Ideálně by mělo jít o poměrně jednoduchou, ale preciznost vyžadující aktivitu, která vás odvede od protivných myšlenek, zaměstná vaše ruce i mozek.
5. Promyšlené snížení zátěže
To nejhorší byste teď měli mít za sebou, ale buď stres nevymizel úplně, nebo minimálně hrozí, že jakmile se vrátíte k normálnímu režimu, rychle se vrátí. Proto si nyní s klidnou myslí rozeberte, co všechno vám stres způsobuje, a jak ho i v budoucnosti držet takzvaně na uzdě.
Klidně použijte tužku a papír a napište si seznam všech svých povinností, činností, úkolů, které máte. A pak jednoduše škrtejte. Chvíli můžete mít pocit, že na žádnou z daných věcí se nejde jen tak vykašlat, ale pravda bývá přesně opačná. Až příliš často si nakládáme na bedra víc, než je nutné.
Nepočkaly by ty pracovní e-maily na zítra, vážně je musíte číst večer pár minut před spaním? Doopravdy by se svět zbořil, kdyby váš trávník nepřipomínal golfové hřiště a vaše okna nezářila čistotou tak, že kdokoli prochází kolem vašeho domu, neobejde se bez slunečních brýlí? A nenastal čas, aby potomci dostaly svou uklízecí povinnost v domácnosti?
Mávat nad stresem rukou se jednoduše nevyplácí. Trápení mysli se totiž často projeví i na vašem fyzickém zdraví. Například tohle jsou Bolesti, za které mohou nahromaděné emoce a stres.