Článek
„Pro Matýska je nejtěžší nedoslýchavost, orientace v prostoru a také časté poznámky od dětí na jeho handicap,“ vysvětluje maminka Lenka Křížová. Z narození Matýska měli radost nejen rodiče, ale také dvě starší sestřičky. Jenže po porodu se ukázalo, že miminku chybí část ouška a zvukovod. „Mám tam jen malý kousek,“ svěřuje se sympatický šestiletý chlapeček.
Kromě toho, že Matějovi nedoslýchavost komplikuje orientaci v prostoru, musí se vyrovnávat i s reakcemi okolí: „Kamarádi a děti ve školce si už zvykli, ale když jdeme občas někam, kde mě ještě neznají a všimnou si toho, divně na mě koukají nebo se ptají.“
Vzácná vrozená vada
„Během hladkého průběhu těhotenství ani při pravidelných vyšetřeních před porodem nic nenasvědčovalo, že náš syn Matěj přijde na svět s vrozenou vadou. Má mikrocii a atrézii ucha na pravé straně,“ popisuje synovo postižení maminka.
Mikrocie je stav, kdy se vnější ucho, boltec, během prvního trimestru těhotenství plně nevyvine nebo úplně chybí. Atrézie je zase absence zvukovodu, která vede ke ztrátě sluchu. Tato poměrně vzácná porucha se vyskytuje v populaci zhruba v jednom z 15 000 porodů, v Česku je to přibližně 5 až 10 případů ročně. Příčina vady není známá.
Vnitřní ucho je v pořádku
Matýskovi i rodičům po nedávných testech svitla naděje na zlepšení. „Vyšetření prokázala, že synovo pravé vnitřní ucho je v pořádku, problém je v tom, že se k němu zvuk téměř nedostane,“ říká maminka. Momentálně Matěj řeší situaci tím, že nosí čelenku se speciálním naslouchadlem. Existuje však daleko lepší a přirozenější varianta: kompletní modelace zvukovodu a středouší pro obnovení normálního způsobu přenosu zvuku vzdušnou cestou.
U nás se operace neprovádí
V České republice se však modelace zvukovodu a středouší vůbec neprovádí. U nás by mohl chlapec podstoupit zákrok, při kterém by mu lékaři vytvořili nový boltec odběrem a vytvarováním z žeberního štěpu. „Tato operace se provádí nejdříve od osmi let dítěte a sestává ze tří až čtyř fází. Od této metody nás však odrazuje potřeba několika celkových narkóz a výsledný vzhled implantátu. Ve většině případů se totiž nový boltec výrazně odlišuje od přirozeného,“ popisuje Lenka Křížová.
Záchrana za oceánem
Proto se rodiče rozhodli pro šetrnější zahraniční variantu. „Jedná se o modelaci zvukovodu pomocí kožního štěpu, revize středouší a také vytvoření nového boltce pomocí speciálního implantátu během jediné kombinované operace,“ svěřuje se maminka a doplňuje, že porézní polyetylenový materiál, který nahradí chrupavku boltce a určí jeho nový tvar, tělo dobře přijímá a kožní tkáň do něj bez problémů proroste.
Zákrok, který by chlapec podstoupil na klinice v Kalifornii, ovšem přijde na 2 350 000 Kč a české pojišťovny ho nehradí. Proto se rodiče rozhodli založit sbírku, aby synovi splnili jeho největší sen: jít v září do první třídy jako zdravý kluk. Sbírku najdete na Donio pod názvem Sluch a ouško pro Matýska.