Hlavní obsah

Paměťová jóga: Stačí pár minut a váš mozek bude v kondici. Věnovat by se jí měli hlavně lidé po padesátce

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Pravidelným procvičováním si může mozek udržet svoji výkonnost až do vysokého věku. Kdo zůstává stále zvídavý a učí se něčemu novému, velmi tím svému mozku prospívá. Jednou z činností, jak si udržet mozek v dokonalé formě, je i paměťová jóga. Necháte se zlákat?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pro udržení mozkových závitů ve formě odborníci radí: Najděte si nový koníček, pracujte občas druhou rukou (praváci levou, leváci pravou) nebo se vydejte do práce jinou trasou než obvykle. A mají pravdu. To vše samozřejmě funguje. Ale co takhle vyzkoušet paměťovou jógu, tradiční jógu s technikami, které pomáhají zlepšovat paměť i koncentraci?

Co to je paměťová jóga

Základ paměťové jógy spočívá v dechu, pohybu a meditaci. Přidává se však ještě něco navíc: Mentální cvičení, která stimulují mozek a podporují jeho pružnost. Jde tedy o cvičení, jež můžete praktikovat kdykoliv. Stačí vám k tomu jen pohodlný oděv, podložka a hlavně chuť postarat se o svou hlavu. Několik minut denně jí udělá skutečně dobře!

Začít je snadné!

Najděte si klidné místo v bytě, kde vás nebude nikdo rušit a můžete se plně soustředit. Lehněte si na záda na podložku, zavřete oči, zhluboka se nadechněte a pomalu vydechněte. Opakujte několik minut, aby se váš mozek přenesl do přítomného okamžiku a připravil se na další krok. Přidejte malý pohyb - například jednoduché jógové pozice, jako jsou pozice dítěte (hýžděmi se posadíte na paty, zabalíte své tělo jakoby do balíčku a čelem se opřete o zem) nebo pozice kočky. Tím uvolníte tělo a stimulujete krevní oběh v mozku. Když se budete cítit dostatečně uvolnění, přikročte k mentálnímu cvičení.

Foto: Lordn, Shutterstock.com

Nejdříve se dostatečně uvolněte a poté přejděte k paměťové józeFoto: Lordn, Shutterstock.com

Stačí pár minut denně

Vyberte si například řadu čísel či slov, která se snažte si zapamatovat. Paměť posilují také různé představy. Zkuste si třeba představit procházku známým místem, během které si budete vybavovat co nejvíce detailů – například barvy květin na louce, ale také zvuky. Vybavit si můžete i vůni. Cvičení zakončete krátkou meditací, během které se budete soustředit na pozitivní myšlenky, uvolníte se a necháte odplynout stres a veškeré negace. Paměťová jóga nemusí trvat dlouho, stačí 10-15 minut denně. Ale jako ve většině případů je důležitá pravidelnost.

Po padesátce nutnost?

„Jakmile člověk překročí padesátku, začíná častěji zapomínat,“ říká lékařka Hana Řeháčková. Stává se i vám, že hledáte klíče, které jste si někam položili, nemůžete si vzpomenout na jméno člověka, o kterém chcete mluvit, nebo dokonce co jste chtěli říct? Pak není na co čekat. Paměťová jóga vám pomůže, abyste s těmito výpadky paměti zatočili. Stejně jako cvičení pomáhá udržovat v kondici tělo, může v dobré formě udržet paměťová jóga váš mozek.

Další tipy pro udržení paměti v kondici

  • Mozkový jogging

Chcete si dát takový krátký mozkový jogging? Vezměte noviny a přečtěte si nahlas krátký text. Poté se ho pokuste co nejpřesněji přepsat na papír, aniž byste se dívali do novin. Každý den délku textu prodlužujte.

  • Paměťové hry

Paměťové hry jako pexeso, sudoku nebo křížovky jsou skvělým způsobem, jak stimulovat mozek. Navíc jsou zábavné a mohou se stát součástí vašich dnů.

  • Učte se jazyk, hrajte na nástroj

Ať už se jedná o nový jazyk, hudební nástroj nebo třeba pletení nebo učení se novým dovednostem. To vše pomáhá udržovat mozek aktivní a pružný.

Související témata:
Trénink paměti
Paměťová jóga
Paměťové hry

Načítám