Článek
17. listopadu si připomeneme Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva. Patří tento státní svátek mezi ty, kdy mají obchody zavřeno, nebo si všude v pohodě nakoupíte?
Kdy je ve svátek otevřeno?
Zákon o otevírací době velkých obchodů platí už od července 2016, ale spotřebitelé si ještě nejsou pořád jisti tím, v jaké dny a kde je otevřeno a kdy zavřeno. Tak začněme dobrou zprávou - 17. listopad patří mezi svátky, které dveře obchodů nezavírají, takže si nemusíte dělat jakékoli zásoby navíc. A v jaké další svátky zůstává také podle zákona otevřeno?
Státní svátky, kdy mají obchody otevřeno
24. prosinec – Štědrý den (Je otevřeno jen do 12 hodin, platí pro obchody, jejichž plocha je větší než 200 m².)
Velký pátek (pohyblivý svátek)
1. květen – Svátek práce
6. 7. – Den upálení mistra Jana Husa
17. 11. – Den boje za svobodu a demokracii
Státní svátky, kdy jsou obchody zavřené
Ostatní státní svátky už patří mezi ty, které pro obchodníky, jejichž prodejna je větší než 200 m², znamenají zákaz prodeje. Platí to pro všechny obchody, včetně největších řetězců, jako jsou Lidl, Globus, Kaufland, Albert, Tesco, Penny nebo Billa. Mezi tyto svátky patří:
Státní svátky, kdy mají obchody zavřeno
28. září – Den české státnosti
28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu
25. prosinec – 1. svátek vánoční
26. prosinec – 2. svátek vánoční
1. leden – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
Velikonoční pondělí (pohyblivý svátek)
8. květen – Den vítězství
(Platí pro obchody, jejichž plocha je větší než 200 m².)
Výjimku mají i v tyto dny prodejny na důležitých místech, kde se předpokládá velký pohyb lidí - tedy letiště a nádraží, nebo ty ve zdravotnických zařízeních, ale i velkoobchody, lékárny a čerpací stanice. Rozvážejí i internetové obchody jako Rohlík a Košík.
Na dodržování tohoto zákona a povinné uzavření prodejen dohlíží Česká obchodní inspekce. Pokud by obchodníci tento zákon porušili, tak hrozí pokuta, kterou v některých případech inspekce už i udělila.
Obchodníci mnohdy považují uzavření svých prodejen za zbytečné a raději by volili princip dobrovolnosti, tedy nechat na zaměstnancích, zda chtějí jít ve svátek do práce nebo ne - argumentují tím, že si někteří z nich ve svátky rádi přivydělají. Odbory naopak chtějí, aby byl zákaz prodejte ve všechny státní svátky.